Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 41/2004 (ex N 221/2004) - Inwestycyjna Orfama, Organizaçao Fabril de Malhas S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 41/2004 (ex N 221/2004) - Inwestycyjna Orfama, Organização Fabril de Malhas S.A.

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 14/02)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2005 r.)

Pismem z dnia 1 grudnia 2004 r. odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Portugalię o swojej decyzji rozpoczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wspomnianej wyżej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi na temat środków, w odniesieniu do których Komisja prowadzi procedurę, w ciągu miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i listu, na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Wymienione uwagi zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

Beneficjent, Orfama, Organização Fabril de Malhas S.A. ("Orfama") wytwarza dzianiny wizytowe na północy Portugalii. Spółka nabyła dwa przedsiębiorstwa Archimode SP i Wartatex SP, mieszczące się w Łodzi w Polsce, aby uzupełnić linię produkcyjną, którą dysponuje. Portugalia powiadomiła Komisję o zamiarze przyznania Orfama ulgi podatkowej w wysokości 921.752 EUR, odpowiadającej 10 % całkowitych kwalifikujących się kosztów inwestycji związanych z omawianym projektem.

Komisja oceniła środek ten względem kryteriów zazwyczaj stosowanych w przypadku udzielania pomocy dużym przedsiębiorstwom w projektach bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Komisja uwzględniła jednak również to, że Polska jest obecnie członkiem UE (w przeciwieństwie do okresu w którym realizowano inwestycję), co może sprawić, że wpływ omawianego środka na konkurencję w granicach UE może być większy niż gdyby inwestycja była realizowana w państwie trzecim.

W tym kontekście Komisja ma wątpliwości co do wpływu jaki pomoc wywrze na zatrudnienie i inne czynniki w danych regionach, lub nawet na zainteresowane sektory w obydwu państwach. Zarówno Polska jak i Portugalia są producentami wyrobów włókienniczych. Zainteresowane spółki, Orfama, Archimode i Wartatex mieszczą się w regionach objętych pomocą w odpowiednich państwach. Ocenę słuszności pomocy portugalskiej spółce należy przeprowadzić z zastosowaniem porównania wielu czynników Komisja sprawdza, czy Polska przyznała pomoc omawianemu projektowi.

Ponadto zachodzi wątpliwość, czy pomoc była konieczna aby ubiegający się o nią podmiot przeprowadził inwestycję. Spółka miała już przed zakupem polskich spółek znaczne doświadczenie we współpracy z nimi i tym samym znała warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podczas realizacji projektu wiadomo było o zbliżającym się przystąpieniu Polski do UE, tak więc spółka wiedziała na jakich warunkach będzie funkcjonować na wspólnym rynku. Ponadto wydaje się, że wniosek o pomoc został złożony po zakończeniu projektu, co sprawia, że nie stanowił on "zachęty" zazwyczaj wymaganej aby uzasadnić pomoc.

Portugalia również nie uzasadniła, czy projekt można uznać za "inwestycję początkową" w rozumieniu inwestycji w nową spółkę, rozszerzenia istniejącej spółki, lub inwestycji w nowy proces produkcyjny, co sprawiałoby że projekt kwalifikowałby się do pomocy zgodnie z zasadami pomocy państwa.

W związku z powyższym, Komisja nie może na uznać na obecnym etapie, że pomoc zgodna jest z warunkami zazwyczaj stosowanymi w ocenie pomocy bezpośrednim inwestycjom zagranicznym i tym samym zgodna z wyjątkiem ustanowionym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu. Dlatego Komisja zdecydowała o otwarciu procedury ustanowionej w art. 88 ust. 2 Traktatu i umożliwieniu stronom przedstawienia swoich uwag.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST LISTU

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.14.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 41/2004 (ex N 221/2004) - Inwestycyjna Orfama, Organizaçao Fabril de Malhas S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 20/01/2005
Data ogłoszenia: 20/01/2005