Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 9/2005 (ex N 263/B/2001) - Zachęcanie do podjęcia pierwszego zatrudnienia w sektorze rybołówstwa (Sycylia) - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 9/2005 (ex N 263/B/2001) - Zachęcanie do podjęcia pierwszego zatrudnienia w sektorze rybołówstwa (Sycylia)

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 100/04)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 26 kwietnia 2005 r.)

Pismem z dnia 2 marca 2005 r., odtworzonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Włochy o swojej decyzji wszczęcia postępowania dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy, określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

W ciągu jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na adres:

Commission européenne

Direction Générale de la Pêche

Direction D - Unité Juridique

Rue de la Loi, 200

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 295 19 42

Uwagi te zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowana strona przedkładająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o traktowanie jej danych jako poufnych.

TEKST STRESZCZENIA

Ten środek pomocy jest określony w art. 168 ustawy nr 32 z dnia 23 grudnia 2000 r. regionu Sycylii. Artykuł ten stanowi, że można udzielić pracodawcom pomocy finansowej w odniesieniu do wydatków wynikających z umów zawieranych z młodymi marynarzami lub praktykantami do momentu ukończenia przez nich 20 lat. Wsparcie to może zostać przyznane na maksymalny okres 4 lat. Wynosi ono 70 % wydatków związanych z umową w normalnych okolicznościach i 80 % w przypadku, gdy młody pracownik otrzymuje wynagrodzenie na zasadzie prowizji.

Środki finansowe, które mogą być przeznaczone na ten środek pomocy, nie powinny przekroczyć, w latach 2000-2006, 70 miliardów ITL (36,15 milionów EUR).

Ten środek pomocy stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE. Ze związku między wytycznymi odnoszącymi się do badania pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i rozporządzeniem nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie pomocy państwa w zakresie zatrudnienia wynika, że ten środek pomocy powinien zostać zbadany w świetle przepisów tego rozporządzenia.

Osoby, do których odnosi się ten środek pomocy, mogą być uznane za pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji w rozumieniu tego rozporządzenia, co upoważnia do udzielenia pomocy w wysokości 50 % przez rok. Jednakże poziom pomocy przewidziany przez ten środek wynosi 70 % lub 80 %, a pomoc może być przyznawana na cztery lata.

Ponadto środek ten nie może być uznany za środek związany ze wzrostem netto liczby pracowników, co dawałoby prawo, na mocy tego rozporządzenia, do przyznania pomocy.

Co więcej, żadna część dokumentacji nie pozwala uznać tego środka za pomoc na szkolenie.

Wynika z tego, że Komisja ma poważne wątpliwości co do zgodności tego środka pomocy ze wspólnym rynkiem.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.100.24

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 9/2005 (ex N 263/B/2001) - Zachęcanie do podjęcia pierwszego zatrudnienia w sektorze rybołówstwa (Sycylia) - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 26/04/2005
Data ogłoszenia: 26/04/2005