Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.

Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwości weryfikacji tychże środków(1)

(2004/C 231/02)

Wraz z rozszerzeniem, które nastąpi dnia 1 maja 2004 r., wszystkie obowiązujące środki antydumpingowe i antysubsydyjne zostaną automatycznie zastosowane do przywozów w rozszerzonej do 25 Państw Członkowskich Wspólnocie, czyli również we wszystkich nowych Państwach Członkowskich(2). Po rozszerzeniu kontynuowana będzie określona ilość postępowań rozpoczętych przed dniem 1 maja 2004 r. Jeśli postępowania te doprowadzą do przyjęcia jakichkolwiek środków, środki te będą również miały zastosowanie do towarów importowanych do wszystkich 25 Państw Członkowskich.

W tym kontekście, Komisja wypracowała dwutorowe podejście odnośnie ewentualnej weryfikacji ww. środków.

Po pierwsze, automatyczne zastosowanie tych środków w 25 Państwach Członkowskich mogłoby niepotrzebnie postawić niektóre podmioty gospodarcze, szczególnie w nowych Państwach Członkowskich, w trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby zminimalizować skalę tego rodzaju problemów, Komisja przeanalizowała celowość przyjęcia rozwiązań tymczasowych w ramach okresu przejściowego.

Wszystkie kraje trzecie, objęte znaczącymi środkami ochrony rynku, zostały poinformowane o tym, że Komisja ma zamiar zbadać, czy automatyczne rozszerzenie zakresu stosowania istniejących środków ochrony handlu na wszystkie 25 Państw Członkowskich z dniem 1 maja 2004 r. nie pociągnie za sobą w poszczególnych przypadkach "trudności ekonomicznych". Komisja zwróciła się do rządów i eksporterów zainteresowanych państw z prośbą o ustalenie oraz przedstawienie jej wszelkich ewentualnych przypadków tego rodzaju trudności. Następnie zostały zorganizowane spotkania z niektórymi rządami i eksporterami z krajów trzecich, z których około 50 przekazało Komisji odpowiednie informacje. Komisja ustaliła problematyczne przypadki, po czym zainicjowała pewną ilość weryfikacji tymczasowych mających na celu dostarczenie rozwiązań przejściowych.

Po drugie, Komisja zawiadamia, iż jest gotowa dokonać weryfikacji środków antydumpingowych i antysubsydyjnych zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96(3) i art. 19 rozporządzenia Rady (WE) nr 2026/97(4) wszędzie tam, gdzie wnosi o to którakolwiek z zainteresowanych stron, przedstawiając odpowiednio udokumentowane dowody na to, iż obowiązujące środki byłyby inne, gdyby przy ich opracowywaniu wzięto pod uwagę dane uwzględniające nowe Państwa Członkowskie. Należy podkreślić, że przy braku takich dowodów samo rozszerzenie nie stanowi wystarczającej podstawy do zainicjowania weryfikacji. Bardziej szczegółowe informacje uzyskać można na stronach internetowych DG ds. Handlu, dotyczących środków ochrony rynku związanych z rozszerzeniem: http://europa.eu.int/comm/trade/issues/respectrules/ tdi_enlarg/index_en.htm

______

(1) To obwieszczenie jest takie samo jak obwieszczenie 2004/C 91/02 (Dz.U. C 91 z 15.4.2004, str. 2), obecnie opublikowane w 20 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

(2) Republika Czeska, Republika Estońska, Republika Cypryjska, Republika Łotewska, Republika Litewska, Republika Węgierska, Republika Malty, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowenii i Republika Słowacka.

(3) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(4) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.231.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.
Data aktu: 16/09/2004
Data ogłoszenia: 16/09/2004
Data wejścia w życie: 16/09/2004