Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.

Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwości weryfikacji tychże środków(1)

(2004/C 231/02)

Wraz z rozszerzeniem, które nastąpi dnia 1 maja 2004 r., wszystkie obowiązujące środki antydumpingowe i antysubsydyjne zostaną automatycznie zastosowane do przywozów w rozszerzonej do 25 Państw Członkowskich Wspólnocie, czyli również we wszystkich nowych Państwach Członkowskich(2). Po rozszerzeniu kontynuowana będzie określona ilość postępowań rozpoczętych przed dniem 1 maja 2004 r. Jeśli postępowania te doprowadzą do przyjęcia jakichkolwiek środków, środki te będą również miały zastosowanie do towarów importowanych do wszystkich 25 Państw Członkowskich.

W tym kontekście, Komisja wypracowała dwutorowe podejście odnośnie ewentualnej weryfikacji ww. środków.

Po pierwsze, automatyczne zastosowanie tych środków w 25 Państwach Członkowskich mogłoby niepotrzebnie postawić niektóre podmioty gospodarcze, szczególnie w nowych Państwach Członkowskich, w trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby zminimalizować skalę tego rodzaju problemów, Komisja przeanalizowała celowość przyjęcia rozwiązań tymczasowych w ramach okresu przejściowego.

Wszystkie kraje trzecie, objęte znaczącymi środkami ochrony rynku, zostały poinformowane o tym, że Komisja ma zamiar zbadać, czy automatyczne rozszerzenie zakresu stosowania istniejących środków ochrony handlu na wszystkie 25 Państw Członkowskich z dniem 1 maja 2004 r. nie pociągnie za sobą w poszczególnych przypadkach "trudności ekonomicznych". Komisja zwróciła się do rządów i eksporterów zainteresowanych państw z prośbą o ustalenie oraz przedstawienie jej wszelkich ewentualnych przypadków tego rodzaju trudności. Następnie zostały zorganizowane spotkania z niektórymi rządami i eksporterami z krajów trzecich, z których około 50 przekazało Komisji odpowiednie informacje. Komisja ustaliła problematyczne przypadki, po czym zainicjowała pewną ilość weryfikacji tymczasowych mających na celu dostarczenie rozwiązań przejściowych.

Po drugie, Komisja zawiadamia, iż jest gotowa dokonać weryfikacji środków antydumpingowych i antysubsydyjnych zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96(3) i art. 19 rozporządzenia Rady (WE) nr 2026/97(4) wszędzie tam, gdzie wnosi o to którakolwiek z zainteresowanych stron, przedstawiając odpowiednio udokumentowane dowody na to, iż obowiązujące środki byłyby inne, gdyby przy ich opracowywaniu wzięto pod uwagę dane uwzględniające nowe Państwa Członkowskie. Należy podkreślić, że przy braku takich dowodów samo rozszerzenie nie stanowi wystarczającej podstawy do zainicjowania weryfikacji. Bardziej szczegółowe informacje uzyskać można na stronach internetowych DG ds. Handlu, dotyczących środków ochrony rynku związanych z rozszerzeniem: http://europa.eu.int/comm/trade/issues/respectrules/ tdi_enlarg/index_en.htm

______

(1) To obwieszczenie jest takie samo jak obwieszczenie 2004/C 91/02 (Dz.U. C 91 z 15.4.2004, str. 2), obecnie opublikowane w 20 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

(2) Republika Czeska, Republika Estońska, Republika Cypryjska, Republika Łotewska, Republika Litewska, Republika Węgierska, Republika Malty, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowenii i Republika Słowacka.

(3) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(4) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.231.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.
Data aktu: 16/09/2004
Data ogłoszenia: 16/09/2004
Data wejścia w życie: 16/09/2004