united kingdom
ukraine

Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.

Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwości weryfikacji tychże środków(1)

(2004/C 231/02)

Wraz z rozszerzeniem, które nastąpi dnia 1 maja 2004 r., wszystkie obowiązujące środki antydumpingowe i antysubsydyjne zostaną automatycznie zastosowane do przywozów w rozszerzonej do 25 Państw Członkowskich Wspólnocie, czyli również we wszystkich nowych Państwach Członkowskich(2). Po rozszerzeniu kontynuowana będzie określona ilość postępowań rozpoczętych przed dniem 1 maja 2004 r. Jeśli postępowania te doprowadzą do przyjęcia jakichkolwiek środków, środki te będą również miały zastosowanie do towarów importowanych do wszystkich 25 Państw Członkowskich.

W tym kontekście, Komisja wypracowała dwutorowe podejście odnośnie ewentualnej weryfikacji ww. środków.

Po pierwsze, automatyczne zastosowanie tych środków w 25 Państwach Członkowskich mogłoby niepotrzebnie postawić niektóre podmioty gospodarcze, szczególnie w nowych Państwach Członkowskich, w trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby zminimalizować skalę tego rodzaju problemów, Komisja przeanalizowała celowość przyjęcia rozwiązań tymczasowych w ramach okresu przejściowego.

Wszystkie kraje trzecie, objęte znaczącymi środkami ochrony rynku, zostały poinformowane o tym, że Komisja ma zamiar zbadać, czy automatyczne rozszerzenie zakresu stosowania istniejących środków ochrony handlu na wszystkie 25 Państw Członkowskich z dniem 1 maja 2004 r. nie pociągnie za sobą w poszczególnych przypadkach "trudności ekonomicznych". Komisja zwróciła się do rządów i eksporterów zainteresowanych państw z prośbą o ustalenie oraz przedstawienie jej wszelkich ewentualnych przypadków tego rodzaju trudności. Następnie zostały zorganizowane spotkania z niektórymi rządami i eksporterami z krajów trzecich, z których około 50 przekazało Komisji odpowiednie informacje. Komisja ustaliła problematyczne przypadki, po czym zainicjowała pewną ilość weryfikacji tymczasowych mających na celu dostarczenie rozwiązań przejściowych.

Po drugie, Komisja zawiadamia, iż jest gotowa dokonać weryfikacji środków antydumpingowych i antysubsydyjnych zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96(3) i art. 19 rozporządzenia Rady (WE) nr 2026/97(4) wszędzie tam, gdzie wnosi o to którakolwiek z zainteresowanych stron, przedstawiając odpowiednio udokumentowane dowody na to, iż obowiązujące środki byłyby inne, gdyby przy ich opracowywaniu wzięto pod uwagę dane uwzględniające nowe Państwa Członkowskie. Należy podkreślić, że przy braku takich dowodów samo rozszerzenie nie stanowi wystarczającej podstawy do zainicjowania weryfikacji. Bardziej szczegółowe informacje uzyskać można na stronach internetowych DG ds. Handlu, dotyczących środków ochrony rynku związanych z rozszerzeniem: http://europa.eu.int/comm/trade/issues/respectrules/ tdi_enlarg/index_en.htm

______

(1) To obwieszczenie jest takie samo jak obwieszczenie 2004/C 91/02 (Dz.U. C 91 z 15.4.2004, str. 2), obecnie opublikowane w 20 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

(2) Republika Czeska, Republika Estońska, Republika Cypryjska, Republika Łotewska, Republika Litewska, Republika Węgierska, Republika Malty, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowenii i Republika Słowacka.

(3) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(4) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 461/2004.

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.231.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Obwieszczenie dotyczące zastosowania obowiązujących we Wspólnocie środków antydumpingowych i antysubsydyjnych w perspektywie objęcia nimi po rozszerzeniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz możliwość weryfikacji tychże środków.
Data aktu: 16/09/2004
Data ogłoszenia: 16/09/2004
Data wejścia w życie: 16/09/2004