Legitymacja służbowa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 2013 r.
w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1921 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 1610 i 2320) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
2)
organ właściwy do wydawania, wymiany i unieważniania legitymacji służbowej funkcjonariusza, zwanej dalej "legitymacją", oraz do dokonywania w niej wpisów;
3)
przypadki, w których legitymacja podlega zwrotowi, wymianie lub unieważnieniu;
4)
tryb postępowania w przypadku utraty legitymacji;
5)
sposób posługiwania się legitymacją.
§  2. 
1. 
Legitymacja funkcjonariusza zawiera:
1)
aktualną i wyraźną fotografię funkcjonariusza, pokazującą twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby zajmowała ona 70-80% fotografii, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, z naturalnym wyrazem twarzy, otwartymi oczami i zamkniętymi ustami;
2)
numer identyfikacyjny funkcjonariusza;
3)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
4)
(uchylony);
5)
podpis Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "Szefem CBA";
6)
wskazanie terminu ważności;
7)
informację o obowiązkach instytucji, organów i przedsiębiorców w zakresie udzielania funkcjonariuszowi niezbędnej pomocy;
8)
informację o obowiązku znalazcy legitymacji;
9)
numer legitymacji.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Szef CBA jest organem właściwym do:
1)
wydawania legitymacji funkcjonariuszowi na czas pełnienia służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej "CBA", niezwłocznie po powołaniu, powierzeniu obowiązków albo mianowaniu;
2)
wymiany lub unieważniania legitymacji;
3)
dokonywania wpisów w legitymacji.
2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, może dokonywać upoważniony przez Szefa CBA kierownik jednostki organizacyjnej CBA właściwej w sprawach kadrowych.
§  4. 
1. 
Funkcjonariusz może posługiwać się legitymacją tylko podczas wykonywania czynności służbowych.
2. 
Funkcjonariusz, okazując legitymację, czyni to w sposób przewidziany w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania niektórych czynności przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. poz. 205), bez przekazywania legitymacji do rąk innej osoby.
§  5. 
Funkcjonariusz dba o należyty stan legitymacji, w szczególności chroni ją przed utratą lub zniszczeniem.
§  6. 
Legitymacja podlega zwrotowi kierownikowi jednostki organizacyjnej, o którym mowa w § 3 ust. 2, w przypadku:
1)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
2)
udzielenia urlopu bezpłatnego albo urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320);
3)
przeniesienia do dyspozycji Szefa CBA, o którym mowa w art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym;
4)
zwolnienia ze służby;
5)
wygaśnięcia stosunku służbowego.
§  7. 
Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany danych w niej zawartych;
2)
uszkodzenia lub zniszczenia;
3)
upływu okresu jej ważności.
§  8. 
Legitymacja podlega unieważnieniu przez Szefa CBA w przypadku:
1)
jej utraty lub wymiany;
2)
zwolnienia ze służby lub wygaśnięcia stosunku służbowego.
§  9. 
1. 
W razie utraty legitymacji funkcjonariusz niezwłocznie składa Szefowi CBA notatkę służbową, podając w niej w szczególności datę i okoliczność utraty legitymacji.
2. 
W przypadku odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz niezwłocznie zwraca ją kierownikowi jednostki organizacyjnej, o którym mowa w § 3 ust. 2, i składa Szefowi CBA notatkę służbową, zawierającą w szczególności datę i okoliczność jej odzyskania.
§  10. 
1. 
Funkcjonariusz:
1)
nie może odstępować legitymacji innej osobie;
2)
na czas wyjazdu zagranicznego deponuje legitymację w jednostce organizacyjnej CBA, w której pełni służbę, chyba że uzyska zgodę kierownika tej jednostki na wywiezienie legitymacji za granicę.
2. 
Zabrania się przesyłania legitymacji za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320), z wyjątkiem przewoźnika, o którym mowa w przepisach w sprawie trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów zawierających informacje niejawne.
§  11. 
Legitymacje wydane funkcjonariuszom przed dniem wejścia w życie rozporządzenia podlegają zwrotowi kierownikowi jednostki organizacyjnej, o którym mowa w § 3 ust. 2, oraz unieważnieniu postanowieniem Szefa CBA w tej sprawie.
§  12. 
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2011 r. w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. poz. 129).
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

I. 

Okładka legitymacji

wzór

Opis:

Okładka jest wykonana ze skóry w kolorze czarnym. Na okładce jest umieszczony znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

II. 

Część wewnętrzna legitymacji

wzór

Opis:

Część wewnętrzna legitymacji jest zalaminowana w folię zabezpieczającą.

A. Awers

1. Tło giloszowe z elementami mikrotekstu.

2. Elementy graficzne aktywne w świetle UV.

3. Znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

4. Miejsce na fotografię funkcjonariusza CBA, która będzie nanoszona podczas personalizacji.

5. Napisy drukowane różnym kolorem i krojem czcionki:

1) CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE;

2) NR IDENTYFIKACYJNY;

3) IMIĘ;

4) NAZWISKO;

5) PODPIS SZEFA CBA;

6) DATA WAŻNOŚCI 31.12.2025;

7) INSTYTUCIE PAŃSTWOWE, ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ PRZEDSIĘBIORCY PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, W ZAKRESIE SWOJEGO DZIAŁANIA, SĄ PRAWNIE OBOWIĄZANI DO NIEODPŁATNEGO UDZIELENIA POMOCY FUNKCJONARIUSZOWI CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO, KÓRY MA RÓWNIEŻ PRAWO ZWRACANIA SIĘ O NIEZBĘDNĄ POMOC DO INNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW, JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH I ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH, JAK RÓWNIEŻ DO KAŻDEJ OSOBY O UDZIELENIE POMOCY, W RAMACH OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW PRAWA;

8) W PRZYPADKU ZNALEZIENIA TEJ LEGITYMACJI NALEŻY NIEZWŁOCZNIE DOSTARCZYĆ JĄ DO NAJBLIŻSZEJ JEDNOSTKI POLICJI. NIEUPRAWNIONE POSŁUGIWANIE SIĘ LEGITYMACJĄ LUB UKRYWANIE ZNALEZIONEJ LEGITYMACJI PODLEGA ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ;

9) NR LEGITYMACJI;

10) sześciocyfrowy numer legitymacji poprzedzony napisem CBA.

B. Rewers

1. Tło giloszowe z elementami mikro tekstu.

2. Czarny napis:

CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE.

3. Znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.405 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Legitymacja służbowa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Data aktu: 29/10/2013
Data ogłoszenia: 04/03/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2014