Wzory, kolor oraz sposób przydzielania i zwracania munduru pracowników Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 3 listopada 2021 r.
w sprawie wzorów, koloru oraz sposobu przydzielania i zwracania munduru pracowników Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Na podstawie art. 20 ust. 8 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 630) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Mundur pracowników Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych składa się z:
1)
kurtki 2 w 1;
2)
koszulki polo w wersji damskiej albo męskiej;
3)
czapki z daszkiem.
§  2. 
1. 
Kurtka 2 w 1, o której mowa w § 1 pkt 1, składa się z:
1)
kurtki zewnętrznej w kolorze zielonym, wykonanej z materiału wiatroszczelnego i wodoszczelnego, o wodoodporności 3000-5000 mm słupa wody, zapinanej na suwak, z regulowanym kapturem, mającej:
a)
dwie boczne kieszenie otwarte,
b)
dwie boczne kieszenie zapinane na suwak, umieszczone powyżej kieszeni otwartych,
c)
na lewym ramieniu logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz ze skróconą nazwą (IJHARS), wykonane w kolorze złotym,
d)
na plecach logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz z pełną nazwą, wykonane metodą haftu komputerowego, w kolorze złotym;
2)
kurtki wewnętrznej w kolorze zielonym, wykonanej z polaru o gramaturze min. 100 g/m2, zapinanej na suwak, bez kaptura, mającej:
a)
dwie boczne kieszenie zapinane na suwak,
b)
na plecach logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz z pełną nazwą, wykonane metodą haftu komputerowego, w kolorze złotym.
2. 
Koszulka polo, o której mowa w § 1 pkt 2, ma w wersji męskiej krój prosty, w wersji damskiej - taliowany, bez kieszeni. Jest wykonana w 100% z bawełny o gramaturze min. 180 g/m2, w kolorze zielonym. Ma krótkie rękawy oraz zapięcie pod szyją na 3 guziki w kolorze zielonym, dekolt na taśmie wzmacniającej i kołnierzyk, a na lewej piersi logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz ze skróconą nazwą (IJHARS), wykonane metodą haftu komputerowego, w kolorze złotym.
3. 
Czapka z daszkiem, o której mowa w § 1 pkt 3, jest sześciopanelowa, wykonana w 100% z bawełny o gramaturze min. 340 g/m2, w kolorze zielonym. Ma rozmiar uniwersalny i regulację obwodu za pomocą metalowej klamry oraz haftowane wywietrzniki, a na czole logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz ze skróconą nazwą (IJHARS), wykonane metodą haftu komputerowego, w kolorze złotym.
§  3. 
1. 
Mundur jest przydzielany pracownikom Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jako uzupełnienie ubioru cywilnego podczas wykonywania zadań służbowych we wszystkich sezonach, z tym że na okres letni możliwe jest przydzielenie jedynie wybranych składników munduru do wykonywania zadań służbowych.
2. 
Mundur jest przydzielany pracownikom Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na okres trzech lat i po upływie tego okresu podlega zwrotowi w celu utylizacji.
3. 
Składniki munduru, o których mowa w § 1 pkt 2, przyznaje się w liczbie trzech sztuk i wymienia w razie ich zużycia.
4. 
Mundur albo jego składniki podlegają wymianie w przypadku zniszczenia albo uszkodzenia uniemożliwiającego ich używanie.
5. 
Pracownik Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest obowiązany do zwrotu munduru w przypadku:
1)
upływu trzech lat od dnia przydzielenia munduru;
2)
rozwiązania stosunku pracy.
§  4. 
Wzór:
1)
kurtki 2 w 1, o której mowa w § 1 pkt 1, składającej się z kurtki zewnętrznej, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oraz kurtki wewnętrznej, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
koszulki polo, o której mowa w § 1 pkt 2, w wersji damskiej i męskiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
czapki z daszkiem, o której mowa w § 1 pkt 3, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz z pełną nazwą określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5)
logo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wraz ze skróconą nazwą (IJHARS) określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2022 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR KURTKI 2 W 1

KURTKA ZEWNĘTRZNA

wzór

KURTKA WEWNĘTRZNA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KOSZULKI POLO

WERSJA DAMSKA

wzór

WERSJA MĘSKA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR CZAPKI Z DASZKIEM

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LOGO INSPEKCJI JAKOŚCI HANDLOWEJ ARTYKUŁÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH WRAZ Z PEŁNĄ NAZWĄ

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR LOGO INSPEKCJI JAKOŚCI HANDLOWEJ ARTYKUŁÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH WRAZ ZE SKRÓCONĄ NAZWĄ (IJHARS)

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 października 2005 r. w sprawie wzorów i koloru munduru pracowników Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz wzoru odznaki tej Inspekcji (Dz. U. poz. 1822), które utraciło moc z dniem 31 maja 2016 r. zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz. U. poz. 1505).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024