Tryb składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 18 stycznia 2021 r.
w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców

Na podstawie art. 29b ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1683 i 2320) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dotychczasowym dzierżawcy - rozumie się przez to koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego jako ostatnie dzierżawiło przez okres co najmniej jednego łowieckiego roku gospodarczego obwód łowiecki, którego:
a)
ten wniosek dotyczy,
b)
większa część powierzchni obejmuje obszar wchodzący w skład nowego obwodu łowieckiego, powstałego w następstwie podziału województw na obwody łowieckie;
2)
nowym dzierżawcy - rozumie się przez to koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego dzierżawiło przez okres co najmniej jednego łowieckiego roku gospodarczego inny obwód łowiecki;
3)
nowo powstałym dzierżawcy - rozumie się przez to koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego nie dzierżawiło żadnego obwodu łowieckiego albo dzierżawiło obwód łowiecki przez okres krótszy niż jeden łowiecki rok gospodarczy;
4)
właściwej izbie rolniczej - rozumie się przez to izbę rolniczą, na której obszarze działania jest położony obwód łowiecki.
§  2. 
1. 
Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego składa się w zarządzie okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego, na którego obszarze właściwości jest położony obwód łowiecki albo największa część obwodu łowieckiego.
2. 
Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, który jest już wydzierżawiony, składa się w terminie do dnia 31 stycznia roku, w którym wygasa umowa dzierżawy.
3. 
Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego innego niż określony w ust. 2 składa się w terminie 30 dni od dnia jego utworzenia lub przeznaczenia do wydzierżawiania.
4. 
Jeżeli zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, do którego złożono wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, jest niewłaściwy do jego rozpatrzenia, przekazuje ten wniosek, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, do właściwego zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego celem jego rozpatrzenia, informując o tym wnioskodawcę.
§  3. 
1. 
Zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego dokonuje analizy formalnej złożonego wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego pod względem jego kompletności.
2. 
W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
3. 
Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wysyła się listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
4. 
W przypadku nieuzupełnienia przez wnioskodawcę braków formalnych wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego w terminie określonym w ust. 2 wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
5. 
Oceny wnioskodawcy dokonuje co najmniej trzyosobowa komisja powoływana przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, w skład której wchodzi łowczy okręgowy, członek Naczelnej Rady Łowieckiej z danego okręgu albo jego zastępca, albo delegat na Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego, który otrzymał największą liczbę głosów, oraz członek Polskiego Związku Łowieckiego wyznaczony przez łowczego okręgowego.
6. 
W pracach komisji, na prawach jej członka, może uczestniczyć po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez wydzierżawiającego oraz właściwą izbę rolniczą.
7. 
Komisja weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego oraz ocenia wnioskodawcę lub wnioskodawców według kryteriów i trybu określonych w § 4-12.
8. 
Komisja może zwrócić się do wnioskodawcy o złożenie wyjaśnień lub korektę złożonego wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego.
9. 
Po dokonaniu oceny wnioskodawcy lub wnioskodawców komisja podejmuje uchwałę w sprawie oceny wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego i wnioskodawcy oraz wskazuje wnioskodawcę, którego należy wskazać we wniosku zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego o dzierżawę obwodu łowieckiego, przekazywanym wydzierżawiającemu.
10. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 9, załącza się:
1)
wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego złożony przez wnioskodawcę wskazanego przez komisję;
2)
uchwałę, o której mowa w ust. 9.
§  4. 
Oceny dotychczasowego dzierżawcy dokonuje się według następujących kryteriów i przypisanych im wartości punktowych:
1)
wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny grubej, z wyłączeniem dzików, w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:
a)
90-110% - 10 pkt,
b)
85-89% - 7 pkt,
c)
80-84% - 5 pkt,
d)
1-79% oraz powyżej 110% - 0 pkt;
2)
wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania dzików w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:
a)
powyżej 100% - 12 pkt,
b)
90-100% - 10 pkt,
c)
80-89% - 7 pkt,
d)
1-79% - 0 pkt;
3)
stosunek zasądzonych przez sąd świadczeń pieniężnych za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę do wszystkich świadczeń pieniężnych wypłaconych tytułem odszkodowań za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę na obszarze obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, w ostatnich trzech łowieckich latach gospodarczych (średnia wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:
a)
0-7% - 7 pkt,
b)
8-20% - 5 pkt,
c)
21-40% - 1 pkt,
d)
powyżej 40% - 0 pkt;
4)
liczba członków koła łowieckiego przypadająca na powierzchnię obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, po wyłączeniach, o których mowa w art. 26 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie:
a)
1 myśliwy na 1-200 ha - 5 pkt,
b)
1 myśliwy na 201-300 ha - 3 pkt,
c)
1 myśliwy na więcej niż 300 ha - 1 pkt;
5)
posiadanie na obszarze obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, poletek łowieckich, łąk śródleśnych i przyleśnych lub remiz śródpolnych:
a)
tak - 3 pkt,
b)
nie - 0 pkt;
6)
zatrudnienie lub powołanie strażnika łowieckiego w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego:
a)
tak - 3 pkt,
b)
nie - 0 pkt.
§  5. 
Oceny nowego dzierżawcy dokonuje się według następujących kryteriów i przypisanych im wartości punktowych:
1)
wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny grubej, z wyłączeniem dzików, we wszystkich obwodach łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, ze wszystkich obwodów łowieckich, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli nowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:
a)
90-110% - 10 pkt,
b)
85-89% - 7 pkt,
c)
80-84% - 5 pkt,
d)
0-79% oraz powyżej 110% - 0 pkt;
2)
wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania dzików we wszystkich obwodach łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, ze wszystkich obwodów łowieckich, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli nowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:
a)
powyżej 100% - 12 pkt,
b)
90-100% - 10 pkt,
c)
80-89% - 7pkt,
d)
0-79% - 0 pkt;
3)
stosunek zasądzonych przez sąd świadczeń pieniężnych za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę do wszystkich świadczeń pieniężnych wypłaconych tytułem odszkodowań za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę na obszarze obwodów łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę (średnia wyrażona w procentach ze wszystkich obwodów łowieckich z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli nowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:
a)
0-3% - 7 pkt,
b)
4-6% - 3 pkt,
c)
7-100% - 0 pkt;
4)
liczba członków koła łowieckiego przypadająca na łączną powierzchnię obwodów łowieckich po wyłączeniach, o których mowa w art. 26 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie, dzierżawionych przez nowego dzierżawcę:
a)
1 myśliwy na 1-200 ha - 3 pkt,
b)
1 myśliwy na 201-300 ha - 2 pkt,
c)
1 myśliwy na więcej niż 300 ha - 1 pkt;
5)
posiadanie na obszarze wszystkich obwodów łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę poletek łowieckich, łąk śródleśnych i przyleśnych lub remiz śródpolnych:
a)
tak - 3 pkt,
b)
nie - 0 pkt;
6)
zatrudnienie lub powołanie strażnika łowieckiego we wszystkich obwodach łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę:
a)
tak - 3 pkt,
b)
nie - 0 pkt.
§  6. 
Oceny nowo powstałego dzierżawcy dokonuje się według następujących kryteriów i przypisanych im wartości punktowych:
1)
stosunek liczby członków wnioskującego koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których leży obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, do ogólnej liczby członków tego koła łowieckiego, w przedziale:
a)
80-100% - 5 pkt,
b)
50-79% - 3 pkt,
c)
1-49% - 0 pkt;
2)
stosunek liczby członków wnioskującego koła łowieckiego niezrzeszonych w innych kołach łowieckich i niebędących rezydentami innych kół łowieckich do ogólnej liczby członków tego koła łowieckiego, w przedziale:
a)
80-100% - 5 pkt,
b)
50-79% - 3 pkt,
c)
1-49% - 0 pkt.
§  7. 
1. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się dotychczasowy dzierżawca, dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy i złożonego przez niego wniosku na podstawie kryteriów określonych w § 4.
2. 
Jeżeli dotychczasowy dzierżawca uzyskał co najmniej 65% maksymalnej liczby punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy.
3. 
Jeżeli dotychczasowy dzierżawca nie uzyskał liczby punktów określonej w ust. 2, dokonuje się ponownej oceny jego wniosku wraz z wnioskami złożonymi przez innych wnioskodawców.
4. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się tylko dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, bez względu na liczbę punktów uzyskanych w wyniku oceny dokonanej na podstawie § 4.
§  8. 
1. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego, oprócz dotychczasowego dzierżawcy, który nie uzyskał liczby punktów określonej w § 7 ust. 2, ubiega się nowy dzierżawca, dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy i nowego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 5.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, w tym dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się dotychczasowemu dzierżawcy.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden nowy dzierżawca uzyskał równą liczbę punktów, większą niż uzyskał dotychczasowy dzierżawca, wówczas obwód łowiecki wydzierżawia się temu nowemu dzierżawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
§  9. 
1. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego, oprócz dotychczasowego dzierżawcy, który nie uzyskał liczby punktów określonej w § 7 ust. 2, ubiega się nowo powstały dzierżawca, wówczas dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy i nowo powstałego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 6.
2. 
Do sumy punktów uzyskanych przez dotychczasowego dzierżawcę według oceny dokonanej na podstawie § 6 dolicza się odpowiednio:
1)
1 pkt - za uzyskanie 56-60% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4;
2)
2 pkt - za uzyskanie 61-64% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, w tym dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się dotychczasowemu dzierżawcy.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden nowo powstały dzierżawca uzyskał równą liczbę punktów, większą niż uzyskał dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się temu nowo powstałemu dzierżawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
§  10. 
1. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego, oprócz dotychczasowego dzierżawcy, który nie uzyskał liczby punktów określonej w § 7 ust. 2, ubiega się nowy dzierżawca i nowo powstały dzierżawca, dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy, nowego dzierżawcy i nowo powstałego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 6.
2. 
Do sumy punktów uzyskanych przez dotychczasowego dzierżawcę według oceny dokonanej na podstawie § 6 dolicza się odpowiednio:
1)
1 pkt - za uzyskanie 55-60% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4;
2)
2 pkt - za uzyskanie 61-64% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który posiada większą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca:
1)
uzyskał równą liczbę punktów oraz
2)
posiada równą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego

- obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.

§  11. 
1. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegają się wyłącznie nowi dzierżawcy i nowo powstali dzierżawcy, dokonuje się oceny nowego dzierżawcy i nowo powstałego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 6.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który posiada większą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca:
1)
uzyskał równą liczbę punktów oraz
2)
posiada równą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego

- obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.

§  12. 
1. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegają się wyłącznie nowi dzierżawcy, dokonuje się ich oceny na podstawie kryteriów określonych w § 5.
2. 
Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegają się wyłącznie nowo powstali dzierżawcy, dokonuje się ich oceny na podstawie kryteriów określonych w § 6.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który posiada większą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca:
1)
uzyskał równą liczbę punktów oraz
2)
posiada równą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego

- obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.

§  13. 
Wartości wyrażone w procentach, o których mowa w § 4 pkt 1-3, § 5 pkt 1-3, § 6, § 7 ust. 2, § 9 ust. 2 oraz § 10 ust. 2, zaokrągla się do pełnych procentów w ten sposób, że końcówki wynoszące mniej niż 0,5 procenta pomija się, a końcówki wynoszące 0,5 procenta i więcej podwyższa się do pełnych procentów.
§  14. 
Wartości wyrażone w hektarach, o których mowa w § 4 pkt 4 oraz w § 5 pkt 4, zaokrągla się do pełnych hektarów w ten sposób, że końcówki wynoszące mniej niż 0,5 hektara pomija się, a końcówki wynoszące 0,5 hektara i więcej podwyższa się do pełnych hektarów.
§  15. 
Do łowieckich lat gospodarczych, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, § 4 pkt 1 i 2 oraz § 5 pkt 1 i 2, nie wlicza się łowieckich lat gospodarczych, w trakcie których na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii albo stan nadzwyczajny.
§  16. 
W roku 2021 wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, utworzonego na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie w okresie:
1)
od dnia 1 kwietnia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. - składa się w terminie do dnia 15 lutego 2021 r.;
2)
od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2021 r. - składa się w terminie do dnia 28 lutego 2021 r.;
3)
od dnia 1 lutego 2021 r. - składa się w terminie 30 dni od dnia jego utworzenia.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.139

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców.
Data aktu: 18/01/2021
Data ogłoszenia: 21/01/2021
Data wejścia w życie: 29/01/2021