Chorwacja-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2020-2023. Kraków.2020.07.01.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
podpisany w Krakowie dnia 1 lipca 2020 r.
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2020-2023

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Chorwacji, zwani dalej "Stronami",

na podstawie artykułu 21 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji, podpisanej w Zagrzebiu dnia 14 września 1995 roku,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1.

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w dziedzinie kultury.

Mając na uwadze postanowienia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego, sporządzonej w Paryżu dnia 20 października 2005 roku, Strony będą wspierać wszelkie formy współpracy, które są przedmiotem zainteresowania i przyczyniają się do wzmocnienia kultur obu Państw.

Udział Stron w programach kulturalnych Unii Europejskiej i Rady Europy, jak również w programach z dziedziny kultury realizowanych przez inne organizacje międzynarodowe lub w inicjatywach regionalnych zależy od obopólnych korzyści i wspólnych ustaleń.

Strony będą również wspierać inne formy bezpośredniej współpracy między instytucjami kultury, będące przedmiotem ich zainteresowania.

Artykuł  2.

Strony będą wspierać organizowanie wizyt oraz pobytów studyjnych artystów, twórców i specjalistów we wszystkich dziedzinach kultury, w ramach współpracy bezpośredniej między właściwymi instytucjami obu Stron. Szczegółowe warunki organizowania i finansowania wizyt i pobytów studyjnych będą uzgadniane przez właściwe instytucje.

Artykuł  3.

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między galeriami, muzeami i innymi instytucjami działającymi w zakresie muzealnictwa, obejmującej wymianę wystaw i eksponatów oraz realizację wspólnych projektów. Wszystkie warunki organizacyjne i finansowe będą uzgadniane bezpośrednio przez organizatorów danej wystawy.

Muzeum Narodowe w Poznaniu proponuje Stronie chorwackiej organizację projektów wystawienniczych dotyczących historii i kultury Chorwacji (od antyku lub od średniowiecza po wiek XX) oraz chorwackiej sztuki nowoczesnej obejmującej okres po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku do współczesności.

Strony będą wspierać wymianę ekspertów, służącą wypracowaniu scenariusza i zorganizowaniu wystawy sztuki chorwackiej XX wieku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ponadto Strony będą wspierać przygotowanie i promocję przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie publikacji prezentującej dzieje i kulturę Chorwacji.

Strony będą wspierać organizację wizyt i pobytów studyjnych pracowników muzeów i galerii. Szczegóły organizacji tych wizyt i pobytów studyjnych będą uzgadniane przez właściwe instytucje.

Artykuł  4.

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy w dziedzinie muzyki oraz promowaniu twórczości kompozytorów z Państwa drugiej Strony.

Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać organizowanie kursów i warsztatów w zakresie muzyki klasycznej i współczesnej, jazzu i gatunków pokrewnych.

Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział swoich artystów i zespołów w międzynarodowych festiwalach muzycznych odbywających się na terytorium Państwa drugiej Strony. Szczegóły dotyczące wyboru artystów oraz zespołów, programu ich pobytu i terminów występów będą uzgadniane w drodze kontaktów roboczych między zainteresowanymi podmiotami.

Artykuł  5.

Strony będą sprzyjać współpracy między teatrami, zespołami teatralnymi, baletowymi i operowymi oraz instytucjami teatralnymi z obu Państw. Wszelkie szczegóły dotyczące wymiany będą uzgadniane przez organizatorów wydarzeń bezpośrednio z zaproszonymi zespołami i wykonawcami.

Strony będą wspierać udział swoich przedstawicieli w międzynarodowych festiwalach teatralnych organizowanych na terytorium Państwa drugiej Strony.

Strony będą promować wymianę informacji i doświadczeń w ramach Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (East European Performing Arts Platform).

Artykuł  6.

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy w dziedzinie baletu, tańca współczesnego i teatru ruchu przez udział w międzynarodowych wydarzeniach organizowanych na terytorium obu Państw.

Artykuł  7.

Strony będą, w ramach swoich kompetencji, wspierać współpracę w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym udział zespołów folklorystycznych w międzynarodowych festiwalach, odbywających się w obu Państwach, jak również prezentację sztuki ludowej.

Strony będą wspierać współpracę zespołów artystycznych zajmujących się kulturą ludową, a w szczególności współpracę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" imienia Stanisława Hadyny z Koszęcina z Narodowym Chorwackim Zespołem Pieśni i Tańca "LADO".

Mając na uwadze postanowienia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sporządzonej w Paryżu dnia 17 października 2003 roku, Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy instytucji kultury i innych organizacji działających w dziedzinie ochrony i popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego obu Państw.

Artykuł  8.

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między instytucjami kultury odpowiedzialnymi za ochronę dziedzictwa kulturowego oraz innymi instytucjami zajmującymi się badaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między polskimi i chorwackimi instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę dziedzictwa kulturowego w zakresie opracowania inwentarzy, dokumentowania, oceny, badań oraz prac konserwatorskich i restauratorskich, prowadzonych między innymi w ramach funduszy europejskich, a także wymianę informacji, doświadczeń i ekspertów w dziedzinie digitalizacji dziedzictwa kulturowego oraz w zakresie metodyki ochrony dziedzictwa kulturowego.

Artykuł  9.

Strony będą wspierać wzajemną wymianę specjalistów w dziedzinie zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Szczegóły organizacji tych pobytów będą uzgadniane przez właściwe instytucje.

Artykuł  10.

Strony, w ramach swoich możliwości finansowych, będą współpracować przy programach badania, dokumentowania oraz restauracji ruchomego i nieruchomego dziedzictwa kulturowego.

Artykuł  11.

Strony będą współpracować w celu zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w każdym z Państw oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba Państwa są Stronami, w szczególności z Konwencją dotyczącą środków zmierzających do zakazu i zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury, sporządzoną w Paryżu dnia 17 listopada 1970 roku.

Artykuł  12.

Strony będą podejmować starania mające na celu ochronę miejsc o znaczeniu historycznym dla obu narodów.

Strona polska oferuje chorwackim badaczom skorzystanie z programu stypendialnego "Thesaurus Poloniae", koordynowanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, skierowanego do zagranicznych badaczy historii i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europy Środkowej.

Artykuł  13.

Strony będą wspierały projekty dotyczące pamięci historycznej realizowane wspólnie przez polskie i chorwackie instytucje i organizacje, w tym wspólne przedsięwzięcia upamiętniające ofiary reżimów totalitarnych realizowane w ramach Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Artykuł  14.

Strony będą wspierać udział swoich pisarzy w międzynarodowych wydarzeniach literackich odbywających się w obu Państwach.

Strony, podkreślając znaczenie wydawania dzieł literackich dla poznania kultury drugiego Państwa, będą wspierać inicjatywy translatorskie oraz działania mające na celu kształcenie tłumaczy. Strona polska zachęca chorwackich tłumaczy i wydawców zainteresowanych przekładami literatury polskiej do korzystania z programów koordynowanych przez Instytut Książki w Krakowie, w tym z Programu Translatorskiego ©POLAND.

Strony będą współpracować w zakresie inicjatyw promujących czytelnictwo oraz prezentację literatury narodowej w Państwie drugiej Strony, w tym na targach książki.

Artykuł  15.

Strony będą popierać współpracę bibliotek narodowych obu Państw na podstawie bezpośrednich porozumień między nimi.

Strony będą popierać wymianę wiedzy i doświadczeń przez udział we wspólnych programach oraz realizację wspólnych projektów mających na celu popularyzację czytania i nawiązywanie partnerskich relacji między bibliotekami.

Artykuł  16.

Strony będą ułatwiać nawiązywanie współpracy instytucji działających w zakresie ochrony praw autorskich i praw pokrewnych.

Artykuł  17.

Strony będą popierać współpracę w dziedzinie twórczości audiowizualnej, w szczególności w celu przygotowywania filmów i koprodukcji filmowych, zgodnie z postanowieniami Konwencji Rady Europy o koprodukcji filmowej (poprawionej), sporządzonej w Rotterdamie dnia 30 stycznia 2017 roku.

Artykuł  18.

Strony będą wspierać współpracę narodowych archiwów filmowych i publicznych instytucji audiowizualnych, w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących digitalizacji, konserwacji oraz udostępniania dziedzictwa filmowego i audiowizualnego.

Artykuł  19.

Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział swoich twórców oraz filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych na terytorium Państwa drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych festiwali.

W celu prezentacji dorobku swojego przemysłu audiowizualnego, Strony będą popierać organizowanie przeglądów filmowych. Szczegóły dotyczące tych przeglądów zostaną uzgodnione przez zainteresowane podmioty.

Artykuł  20.

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie udostępniania materiałów archiwalnych do celów naukowych i społecznych, a także wymiany doświadczeń, publikacji i kopii materiałów archiwalnych zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w każdym z państw.

Współpraca prowadzona będzie w oparciu o Porozumienie o współpracy między Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej a Chorwackim Archiwum Państwowym, podpisane w Zagrzebiu dnia 5 listopada 1998 roku.

Artykuł  21.

Strony będą promować współpracę w dziedzinie przemysłów kultury i kreatywnych.

Artykuł  22.

Strony będą współpracować w ramach programów i inicjatyw Unii Europejskiej oraz w zakresie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących korzystania z funduszy europejskich.

Strony będą sprzyjać współpracy na forach organizacji międzynarodowych w dziedzinie kultury, w szczególności Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).

Strony będą promować realizowane na terytorium obu Państw działania kulturalne wynikające ze współpracy w formacie Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny (tak zwanym 17+1).

Artykuł  23.

Kwestie dotyczące pokrycia kosztów podróży w państwie przyjmującym, zakwaterowania i wyżywienia osób objętych wymianą (w tym wizyty i pobyty studyjne) zainteresowane podmioty uzgodnią oddzielnie w każdym przypadku.

Terminy i program pobytu oraz warunki finansowania, realizowanej w ramach niniejszego Programu, wymiany zespołów artystycznych będą uzgadniane każdorazowo przez zainteresowane podmioty.

Szczegółowe warunki finansowe organizacji wystaw i innych projektów oraz działań promocyjnych będą uzgadniane między właściwymi instytucjami i zostaną określone w odrębnych porozumieniach zawartych przez te podmioty.

Artykuł  24.

Do niniejszego Programu za obopólną zgodą Stron, mogą zostać wprowadzone zmiany, w formie pisemnej.

Artykuł  25.

Spory wynikające z interpretacji lub stosowania niniejszego Programu będą rozstrzygane w drodze konsultacji prowadzonych między Stronami.

Artykuł  26.

Program niniejszy wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2023 roku.

Każda ze Stron może w formie pisemnej wypowiedzieć niniejszy Program przed upływem okresu jego obowiązywania. Wypowiedzenie staje się skuteczne z upływem trzech (3) miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez drugą Stronę.

Sporządzono w Krakowie dnia 1 lipca 2020 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, chorwackim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną. W przypadku rozbieżności w interpretacji tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1634

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chorwacja-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji na lata 2020-2023. Kraków.2020.07.01.
Data aktu: 01/07/2020
Data ogłoszenia: 23/09/2020
Data wejścia w życie: 01/07/2020