Szczegółowy tryb mianowania funkcjonariuszy na stopnie Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 25 stycznia 2019 r.
w sprawie szczegółowego trybu mianowania funkcjonariuszy na stopnie Straży Granicznej

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 147 i 125) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty właściwe do składania wniosków o mianowanie na stopień Straży Granicznej, zwany dalej "stopniem", oraz do mianowania na określony stopień;
2)
terminy dokonywania mianowań na stopnie;
3)
wzór wniosku o mianowanie na stopień;
4)
kwalifikacje i umiejętności szczególnie przydatne do pełnienia służby w Straży Granicznej uzasadniające możliwość mianowania na równorzędny stopień obowiązujący w Straży Granicznej osoby przyjmowanej do służby i posiadającej stopień wojskowy;
5)
sposób ogłaszania o utracie stopnia w przypadkach określonych w art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
Mianowanie funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", na stopień następuje na wniosek lub z urzędu.
2. 
Wzór wniosku o mianowanie na stopień jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Wniosek o mianowanie na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) oraz na stopień w korpusie podoficerów składają do:
1)
Komendanta Głównego Straży Granicznej - kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej - kierownik komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej;
3)
komendanta oddziału Straży Granicznej:
a)
kierownik komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej,
b)
komendant placówki albo dywizjonu Straży Granicznej;
4)
komendanta ośrodka Straży Granicznej - kierownik komórki organizacyjnej ośrodka Straży Granicznej;
5)
komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej - kierownik komórki organizacyjnej ośrodka szkolenia Straży Granicznej.
§  4. 
Wniosek o mianowanie na stopień w korpusie chorążych składają do:
1)
Komendanta Głównego Straży Granicznej:
a)
komendant oddziału Straży Granicznej,
b)
komendant ośrodka Straży Granicznej,
c)
komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej,
d)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej - kierownik komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
§  5. 
1. 
Wniosek o mianowanie na stopień w korpusie oficerów składają do Komendanta Głównego Straży Granicznej:
1)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej;
2)
komendant oddziału Straży Granicznej;
3)
komendant ośrodka Straży Granicznej;
4)
komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej;
5)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, Komendant Główny Straży Granicznej, po jego zaopiniowaniu, przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
3. 
W przypadku wystąpienia przez Komendanta Głównego Straży Granicznej o dokonanie weryfikacji, o której mowa w art. 55a ustawy, do wniosku o mianowanie na stopień w korpusie oficerów dołącza się informację o weryfikacji.
4. 
Wniosek o mianowanie na stopień w korpusie oficerów funkcjonariusza pełniącego służbę na stanowisku Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej, kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej albo na innym stanowisku bezpośrednio podległym Komendantowi Głównemu Straży Granicznej Komendant Główny Straży Granicznej przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  6. 
1. 
Wnioski, o których mowa w § 3, § 4 i § 5 ust. 1, oraz wniosek o mianowanie na stopień w drodze wyróżnienia na podstawie art. 57 ust. 1 ustawy, dotyczący funkcjonariusza:
1)
pełniącego służbę poza granicami państwa w składzie kontyngentu Straży Granicznej, może również złożyć dowódca kontyngentu Straży Granicznej;
2)
oddelegowanego do wykonywania zadań poza Strażą Graniczną:
a)
do pracy w celu wykonywania zadań określonych w ustawie, w szczególności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego lub wykonywaniem czynności w sprawach cudzoziemców, może również złożyć kierownik urzędu państwowego albo dyrektor generalny urzędu, do którego oddelegowano funkcjonariusza,
b)
w Biurze Spraw Wewnętrznych, może również złożyć Inspektor Nadzoru Wewnętrznego.
2. 
Wniosek o mianowanie na stopień w korpusie chorążych albo w korpusie oficerów dowódca kontyngentu, kierownik urzędu państwowego lub dyrektor generalny urzędu składają za zgodą przełożonego właściwego w sprawach osobowych funkcjonariusza, którego ten wniosek dotyczy.
3. 
Wymogu uzyskania zgody nie stosuje się, jeżeli przełożonym właściwym w sprawach osobowych funkcjonariusza jest:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej lub
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej w przypadku wniosku o mianowanie na stopień w korpusie chorążych.
§  7. 
1. 
Wniosek o mianowanie osoby przyjmowanej do służby w Straży Granicznej i posiadającej stopień policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Służby Celno-Skarbowej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej lub stopień wojskowy na równorzędny stopień obowiązujący w Straży Granicznej, zwane dalej "mianowaniem na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej", w przypadku mianowania na stopień w korpusie:
1)
oficerów - składa do Komendanta Głównego Straży Granicznej właściwy przełożony, o którym mowa w § 5 ust. 1, a w przypadku funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach wymienionych w § 5 ust. 4 - kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych w Komendzie Głównej Straży Granicznej;
2)
chorążych i w korpusie podoficerów oraz na stopień starszego szeregowego - składa do właściwego przełożonego, o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy, kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych podległej temu przełożonemu, a w przypadku braku takiej komórki organizacyjnej - osoba odpowiedzialna za prowadzenie spraw kadrowych.
2. 
Przełożony, o którym mowa w art. 61 ust. 3 ustawy, uprawniony do mianowania na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej może, z urzędu albo na wniosek osoby właściwej do występowania z wnioskiem o mianowanie na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej, uzależnić mianowanie od odbycia przez osobę przyjmowaną do służby i posiadającą stopień policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Służby Celno-Skarbowej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej lub stopień wojskowy przeszkolenia wymaganego w Straży Granicznej do mianowania na określony stopień.
§  8. 
1. 
Osoba przyjmowana do służby w Straży Granicznej i posiadająca stopień wojskowy spełnia warunki w zakresie posiadania kwalifikacji i umiejętności umożliwiających mianowanie na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej w korpusie oficerów albo chorążych, jeżeli posiada:
1)
kwalifikacje wskazane w części I załącznika nr 2 do rozporządzenia o charakterze ogólnym uzasadniające możliwość mianowania na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej w określonym korpusie, potwierdzone praktyką zawodową w postaci co najmniej 3-letniej zawodowej służby wojskowej, oraz posiada co najmniej jedną z wskazanych w części II załącznika nr 2 do rozporządzenia kwalifikacji i umiejętności o charakterze specjalistycznym lub
2)
kwalifikacje wskazane w części I załącznika nr 2 do rozporządzenia o charakterze ogólnym uzasadniające możliwość mianowania na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej w określonym korpusie oraz co najmniej 4-letnią praktykę zawodową związaną z wykorzystaniem co najmniej jednej z wskazanych w części III załącznika nr 2 do rozporządzenia kwalifikacji i umiejętności o charakterze specjalistycznym.
2. 
Wymóg potwierdzenia kwalifikacji o charakterze ogólnym praktyką zawodową, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy absolwenta uczelni wojskowej, jeżeli jego przyjęcie do służby w Straży Granicznej następuje:
1)
bezpośrednio po ukończeniu nauki w uczelni wojskowej albo
2)
w okresie do lat 3 od ukończenia nauki w uczelni wojskowej, ale bezpośrednio po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej pełnionej nieprzerwanie od zakończenia nauki.
3. 
Osoba przyjmowana do służby w Straży Granicznej i posiadająca stopień wojskowy w korpusie podoficerów spełnia warunki w zakresie posiadania kwalifikacji i umiejętności umożliwiających mianowanie na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej w korpusie podoficerów, jeżeli odbyła czynną służbę wojskową w wymiarze nie krótszym niż 2 lata.
4. 
Osoba przyjmowana do służby w Straży Granicznej i posiadająca stopień wojskowy starszego szeregowego (starszego marynarza) spełnia warunki w zakresie posiadania kwalifikacji i umiejętności umożliwiających mianowanie na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej, jeżeli odbyła czynną służbę wojskową w wymiarze nie krótszym niż wymiar zasadniczej służby wojskowej.
5. 
Wykaz kwalifikacji i umiejętności szczególnie przydatnych do pełnienia służby w Straży Granicznej uzasadniających możliwość mianowania na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej osoby przyjmowanej do służby i posiadającej stopień wojskowy jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Mianowania funkcjonariusza na stopień na podstawie art. 56 ustawy dokonuje się z dniem Święta Straży Granicznej lub Narodowego Święta Niepodległości.
2. 
Funkcjonariusza, który odbył przeszkolenie specjalistyczne, mianuje się na pierwszy stopień oficerski bezpośrednio po zakończeniu tego przeszkolenia.
3. 
Absolwenta szkoły podoficerskiej i szkoły chorążych Straży Granicznej mianuje się odpowiednio na pierwszy stopień podoficera oraz na pierwszy stopień chorążego bezpośrednio po ukończeniu tych szkół. W przypadku gdy w dniu ukończenia szkoły podoficerskiej albo szkoły chorążych funkcjonariusz nie posiada pozytywnej opinii służbowej, mianowanie na stopień następuje z dniem uzyskania przez niego pozytywnej opinii służbowej.
4. 
Mianowania funkcjonariusza na stopień w drodze wyróżnienia, na podstawie art. 57 ust. 1 ustawy, dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia. Jeżeli mianowanie na wyższy stopień w drodze wyróżnienia następuje w związku z dokonaniem przez funkcjonariusza czynu świadczącego o szczególnym męstwie, wskutek którego funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania dokonuje się pośmiertnie.
5. 
Mianowania na stopień na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy dokonuje się z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Straży Granicznej.
6. 
Mianowania na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej dokonuje się z dniem rozpoczęcia przez funkcjonariusza służby w Straży Granicznej.
7. 
W przypadku gdy mianowanie na stopień równorzędny obowiązujący w Straży Granicznej zostało uzależnione od odbycia przeszkolenia wymaganego w Straży Granicznej do mianowania na dany stopień, mianowania dokonuje się z dniem pozytywnego zakończenia tego przeszkolenia.
8. 
Mianowanie na stopień oraz na stopień równorzędny następuje w formie rozkazu personalnego.
§  10. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na wyższy stopień wręcza się akt mianowania na stopień.
2. 
Akt mianowania na stopień wydaje kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych w:
1)
Komendzie Głównej Straży Granicznej w przypadku mianowania funkcjonariusza na:
a)
pierwszy stopień chorążego,
b)
pierwszy stopień oficerski,
c)
stopień generała,
d)
pozostałe stopnie, jeżeli funkcjonariusz pełni służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej;
2)
oddziale, w ośrodku oraz w ośrodku szkolenia Straży Granicznej w przypadku mianowania na stopnie inne niż wymienione w pkt 1 lit. a-c funkcjonariusza pełniącego służbę w tym oddziale, ośrodku albo w ośrodku szkolenia;
3)
Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej w przypadku mianowania na pierwszy stopień chorążego oraz na stopnie inne niż wymienione w pkt 1 lit. b i c funkcjonariusza pełniącego służbę w Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
3. 
Wzór aktu mianowania na:
1)
stopień podporucznika Straży Granicznej, generała brygady Straży Granicznej i generała dywizji Straży Granicznej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
stopnie inne niż wymienione w pkt 1 jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w § 9 ust. 1, wręczenie aktu mianowania na stopień następuje w dniu obchodów Święta Straży Granicznej lub Narodowego Święta Niepodległości.
2. 
Akt mianowania na stopień wręcza funkcjonariuszowi Komendant Główny Straży Granicznej, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej albo przełożony, o którym mowa w § 5 ust. 1.
3. 
Funkcjonariusza mianowanego na stopień, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, zawiadamia się o innym terminie wręczenia aktu mianowania.
4. 
Funkcjonariuszowi, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, w szczególności z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania można wręczyć w miejscu jego pobytu.
5. 
W przypadku gdy funkcjonariusz mianowany na stopień zmarł przed otrzymaniem aktu mianowania na ten stopień albo gdy mianowanie na stopień następuje pośmiertnie, akt mianowania na stopień wręcza się małżonkowi zmarłego funkcjonariusza, jego dziecku lub rodzicowi.
§  12. 
1. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania funkcjonariusza na stopień przełożony, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień, niezwłocznie pisemnie zawiadamia o tym fakcie właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania na wnioskowany stopień.
2. 
Zawiadomienie jest równoznaczne z wycofaniem wniosku o mianowanie na stopień.
§  13. 
1. 
Ogłoszenie o utracie stopnia następuje w formie rozkazu personalnego.
2. 
Informacje o utracie stopnia przez funkcjonariusza można ogłosić wszystkim lub niektórym funkcjonariuszom, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami, które były przyczyną utraty danego stopnia.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2019 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

.................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej)

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ

STRAŻY GRANICZNEJ

Na podstawie art. ....... ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej

(Dz. U. z 2019 r. poz. 147, z późn. zm.) wnoszę o mianowanie:

NA STOPIEŃ: ..............................................................

w korpusie osobowym ......................................................

1. Stopień, nr i data postanowienia, rozkazu personalnego: 2. Nazwisko i imię, imię ojca:
3. Data i miejsce urodzenia: 4. Stanowisko służbowe, stopień etatowy, nr i data rozkazu personalnego:
5. Nr PESEL: 6. Data podjęcia służby w Straży Granicznej:
7. Wykształcenie ogólne: 8. Przeszkolenie zawodowe:

UZASADNIENIE

.................................... .................................................................

(miejscowość, data) (pieczęć imienna i podpis podmiotu uprawnionego

do złożenia wniosku)

PRZEBIEG SŁUŻBY*

Czas służby Nazwa jednostki Nazwa stanowiska służbowego
od do

* W przypadku mianowania na stopień w trybie art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej wpisuje się przebieg służby obejmujący cały okres służby w Straży Granicznej, a w pozostałych przypadkach wpisuje się przebieg służby od ostatniego mianowania na stopień.

..................................................

(podpis prowadzącego ewidencję)

OPINIA WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ KWALIFIKACJI I UMIEJĘTNOŚCI SZCZEGÓLNIE PRZYDATNYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY W STRAŻY GRANICZNEJ UZASADNIAJĄCYCH MOŻLIWOŚĆ MIANOWANIA NA STOPIEŃ RÓWNORZĘDNY OBOWIĄZUJĄCY W STRAŻY GRANICZNEJ OSOBY PRZYJMOWANEJ DO SŁUŻBY I POSIADAJĄCEJ STOPIEŃ WOJSKOWY

I.
Kwalifikacje o charakterze ogólnym uzasadniające możliwość mianowania osoby posiadającej stopień wojskowy na równorzędny stopień obowiązujący w korpusie:
1)
oficerów Straży Granicznej:
a)
ukończenie uczelni wojskowej i posiadanie tytułu zawodowego magistra (równorzędnego, w tym tytułu oficera dyplomowanego) albo
b)
posiadanie tytułu zawodowego magistra (równorzędnego) oraz odbycie szkolenia wojskowego i zdanie egzaminu na oficera, albo
c)
posiadanie tytułu zawodowego magistra (równorzędnego) i ukończenie uczelni niebędącej uczelnią wojskową, jeżeli studia lub nauka w tej szkole zostały odbyte na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy, albo
d)
posiadanie tytułu zawodowego magistra (równorzędnego) i zdanie egzaminu na oficera, przeprowadzonego w trybie zakwalifikowania chorążego zawodowego lub podoficera zawodowego do egzaminu na oficera;
2)
chorążych Straży Granicznej:
a)
ukończenie kursu specjalistycznego dla młodszych chorążych (młodszych chorążych marynarki) albo
b)
ukończenie szkoły chorążych kształcącej kandydatów na chorążych zawodowych, albo
c)
ukończenie szkoły podoficerskiej.
II.
Kwalifikacje i umiejętności o charakterze specjalistycznym uzasadniające możliwość mianowania osoby posiadającej stopień wojskowy na równorzędny stopień obowiązujący w Straży Granicznej w korpusie oficerów i chorążych w przypadku, gdy mianowanie na stopień jest uzależnione od potwierdzenia kwalifikacji o charakterze ogólnym praktyką zawodową w postaci co najmniej 3-letniej zawodowej służby wojskowej:
1)
doświadczenie w wykonywaniu czynności:
a)
analityczno-informacyjnych lub
b)
operacyjno-rozpoznawczych, lub
c)
dochodzeniowo-śledczych

- nabyte podczas co najmniej 3-letniej zawodowej służby wojskowej w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej lub w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury;

2)
ukończenie szkoleń specjalistycznych lub posiadanie tytułu zawodowego magistra (równorzędnego) o specjalności pozwalającej na samodzielne wykonywanie czynności w zakresie kontroli:
a)
chemicznej lub
b)
radiometrycznej, lub
c)
pirotechnicznej;
3)
uprawnienia budowlane pozwalające na samodzielne wykonywanie funkcji w zakresie nadzoru inwestorskiego;
4)
uprawnienia tłumacza przysięgłego;
5)
ukończenie aplikacji sądowej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, legislacyjnej lub kontrolerskiej;
6)
kwalifikacje zawodowe trenera lub instruktora uprawniające do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego o charakterze specjalistycznym;
7)
udokumentowane kwalifikacje zawodowe w zakresie przygotowania pedagogicznego, przydatne w procesie szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej;
8)
aktualna licencja pilota zawodowego;
9)
aktualna licencja mechanika lotniczego lub mechanika pokładowego;
10)
uprawnienia operatora bezzałogowych statków powietrznych;
11)
prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty lub lekarza weterynarii;
12)
tytuł zawodowy magistra po ukończeniu studiów na kierunku psychologia;
13)
tytuł biegłego rewidenta lub spełnianie wymogów uprawniających do sprawowania funkcji głównego księgowego;
14)
tytuł technika kryminalistyki lub eksperta kryminalistyki;
15)
prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego;
16)
zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu na audytora wewnętrznego i posiadanie co najmniej 3-letniego doświadczenia zawodowego na stanowiskach związanych z wykonywaniem kontroli wewnętrznej lub audytu wewnętrznego;
17)
wykształcenie wyższe o kierunku studiów: elektronika, mechatronika, telekomunikacja, informatyka, geodezja, kryptografia lub cybernetyka;
18)
ukończenie szkoleń w zakresie umożliwiającym prowadzenie prawidłowej eksploatacji i naprawy:
a)
sprzętu radiowego, telefoniczno-telegraficznego, informatycznego lub telekomunikacyjnego,
b)
urządzeń łączności, optoelektronicznych lub utajniających;
19)
umiejętności przydatne do służby w Straży Granicznej w komórkach właściwych w zakresie zabezpieczenia działań, nabyte podczas co najmniej 3-letniej zawodowej służby wojskowej w jednostkach kawalerii powietrznej, jednostkach desantowo-szturmowych lub w pododdziałach do działań specjalnych;
20)
aktualny dyplom lub świadectwo uprawniające do zajmowania stanowisk na polskich statkach morskich;
21)
udokumentowana praktyka stoczniowa przy nadzorowaniu budów lub remontów jednostek pływających;
22)
aktualne uprawnienia dewiatora;
23)
kwalifikacje zawodowe uprawniające do wykonywania zawodu technika nawigacyjnego;
24)
doświadczenie zawodowe w zakresie organizacji transportu lub eksploatacji i naprawy pojazdów kołowych;
25)
doświadczenie zawodowe w zakresie eksploatacji i napraw uzbrojenia;
26)
doświadczenie zawodowe w kierowaniu i zarządzaniu jednostkami wojskowymi na stanowisku służbowym co najmniej dowódcy pułku (równorzędnym);
27)
wykształcenie wyższe o kierunku studiów w zakresie bezpieczeństwa narodowego lub ukończenie studiów podyplomowych w zakresie obronności państwa lub zarządzania kryzysowego.
III.
Kwalifikacje i umiejętności o charakterze specjalistycznym, których wykorzystanie w co najmniej 4-letniej praktyce zawodowej uzasadnia możliwość mianowania osoby posiadającej stopień wojskowy na równorzędny stopień obowiązujący w Straży Granicznej w korpusie oficerów i chorążych, stanowią kwalifikacje wymienione w części II pkt 2-25 i 27.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ STRAŻY GRANICZNEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ STRAŻY GRANICZNEJ

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 sierpnia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu mianowania funkcjonariuszy na stopnie Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1340, z 2006 r. poz. 1086, z 2010 r. poz. 1294, z 2014 r. poz. 27, z 2017 r. poz. 426 oraz z 2018 r. poz. 256), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650, 730, 1544, 1562, 1669, 2245 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 125).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024