united kingdom
ukraine

Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, a także wzorów tych dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 27 listopada 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, a także wzorów tych dokumentów.

Na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 89, poz. 804 i Nr 199, poz. 1671) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, a także wzorów tych dokumentów (Dz. U. Nr 120, poz. 1025) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych kontrolujący, z zastrzeżeniem ust. 1a, sporządza protokół, zwany dalej "protokołem kontroli".",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Policja, funkcjonariusze celni, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz uprawnieni pracownicy zarządów dróg wykonujący kontrolę dokumentów, o których mowa w § 1 ust. 1, sporządzają protokół kontroli tylko w przypadku ujawnienia nieprawidłowości uzasadniających nałożenie kary pieniężnej.";

2)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. 1. Jeżeli podczas przeprowadzania kontroli kontrolujący stwierdził nieprawidłowości uzasadniające nałożenie kary pieniężnej, sporządza decyzję o nałożeniu kary pieniężnej i doręcza jej oryginał kontrolowanemu (przedsiębiorcy), a jej kopię kierowcy.

2. Kontrolujący przekazuje kserokopię decyzji, o której mowa w ust. 1, niezwłocznie, Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego, za pośrednictwem wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, wraz z protokołem kontroli, o którym mowa w § 5 ust. 1, nie później niż w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli, z zastrzeżeniem ust. 4.

3. Wzór decyzji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przekazują kopię decyzji o nałożeniu kary pieniężnej wraz z protokołem kontroli do centralnej ewidencji naruszeń drogą elektroniczną.";

3)
w § 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zwrotu uiszczonej kary pieniężnej, w przypadku wydania decyzji o jej zwrocie, dokonuje się z rachunku bieżącego - subkonta dochodów właściwego, ze względu na miejsce przeprowadzenia kontroli, wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego.";

4)
załącznik nr 2 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302)

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Nazwa organu wydającego decyzję: Data decyzji:
Nr decyzji: Siedziba (adres) przedsiębiorcy:
Nazwa przedsiębiorcy:
REGON: NIP: Kraj:
Decyzja
Na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371, z późn. zm.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli nr ... z dnia .................
nakłada się karę pieniężną
w kwocie: ..................................................... (słownie zł)

............................................................................

Uzasadnienie:
podstawa prawna opis naruszenia (przepis naruszony)1 kara pieniężna w zł
1. Decyzji niniejszej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.2
2. Nałożoną karę pieniężną należy3:
1) uiścić w formie gotówkowej bezpośrednio kontrolującemu za pokwitowaniem lub
2) przekazać na rachunek bankowy nr ........................................

.........................................................................

3. Jeżeli kara pieniężna nie zostanie uiszczona i pojazd nie zostanie odebrany z

parkingu w ciągu 30 dni od dnia nałożenia kary pieniężnej, stosuje się

odpowiednio przepisy działu II rozdziału 6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o

postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968,

z późn. zm.) dotyczące egzekucji należności pieniężnych z ruchomości.

Pouczenie:
Od decyzji niniejszej służy stronie odwołanie do ...........................

(nazwa organu nadrzędnego nad

organem, który nałożył karę)4

............................................................................

w terminie 14 dni od dnia doręczenia kontrolowanemu (przedsiębiorcy) decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

W imieniu

organu dokonującego kontroli

Kwituję odbiór decyzji:

................................

(data i podpis adresata decyzji)5

..........................................

(podpis z podaniem imienia i nazwiska

oraz stanowiska służbowego kontrolującego)

Objaśnienia:
1 Zgodnie z listą naruszeń określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z

dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych w transporcie drogowym

(Dz. U. Nr 115, poz. 999).

2 Dopuszcza się uiszczenie kary pieniężnej przez krajowego przedsiębiorcę w

terminie 21 dni od dnia nałożenia kary. W takim przypadku krajowy

przedsiębiorca obowiązany jest niezwłocznie przekazać dowód uiszczenia kary

pieniężnej organowi, który ją nałożył (art. 93 ust. 4 ustawy z dnia 6 września

2001 r. o transporcie drogowym).

3 Niepotrzebne skreślić (pkt 1 lub 2).
4 Dotyczy właściwego organu Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, organu

celnego, Straży Granicznej, zarządcy dróg.

5 W przypadku gdy kierowca jest jednocześnie przedsiębiorcą (adresatem decyzji),

otrzymuje oryginał decyzji za pokwitowaniem odbioru.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.205.1735

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, a także wzorów tych dokumentów.
Data aktu: 27/11/2002
Data ogłoszenia: 09/12/2002
Data wejścia w życie: 24/12/2002