Szczegółowe warunki i sposób gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI
z dnia 12 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Źródłem przychodów jednostki badawczo-rozwojowej, zwanej dalej "jednostką", są przychody uzyskane w związku z prowadzoną przez tę jednostkę działalnością, w szczególności pochodzące ze sprzedaży:
1)
badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich wyników,
2)
patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów wynalazczych stanowiących własność jednostki oraz innych rezultatów naukowych i technicznych,
3)
prac z zakresu działalności wspomagającej badania,
4)
prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
5)
produkcji doświadczalnej,
6)
urządzeń i aparatury oraz innej produkcji lub usług.
2.
Źródłem przychodów jednostki może być dotacja budżetowa podmiotowa, przedmiotowa lub celowa, przeznaczona na finansowanie albo dofinansowanie działalności lub realizacji zadań, przyznawana zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  2.
Sposób rozliczeń z tytułu zrealizowanych badań naukowych, prac rozwojowych i prac wdrożeniowych oraz ekspertyz, opinii i ocen naukowych, a także sposób dysponowania wynikami tych prac określają umowy zawierane przez jednostkę, a w odniesieniu do dotacji, o których mowa w § 1 ust. 2, określają odrębne przepisy.
§  3.
W księgach rachunkowych jednostka wyodrębnia dla celów podatkowych działalność, o której mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych.
§  4.
1.
Jednostka tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
zakładowy fundusz nagród,
3)
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
2.
Jednostka może utworzyć fundusz wdrożeniowy.
§  5.
1.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej odzwierciedla wartość majątku jednostki.
2.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej jest zwiększany o:
1)
odpis z zysku netto,
2)
darowizny i spadki.
3.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej jest zmniejszany o straty bilansowe.
§  6.
Jednostka amortyzuje i umarza środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zgodnie z przepisami o rachunkowości i o podatku dochodowym od osób prawnych.
§  7.
1.
Jednostka tworzy zakładowy fundusz nagród w ciężar kosztów działalności w bieżącym roku obrotowym, do wysokości odpisu 8,5% sumy wynagrodzeń otrzymanych przez pracowników tej jednostki w poprzednim roku obrotowym, uwzględniając składniki wynagrodzeń przyjmowane do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Wysokość odpisu, o którym mowa w ust. 1, ustala dyrektor jednostki.
3.
Odpisu nie dokonuje się, jeżeli jego dokonanie powodowałoby w bieżącym roku obrotowym ujemny wynik finansowy lub zwiększałoby ujemny wynik jednostki.
4.
Odpisu dokonuje się zaliczkowo w bieżącym roku obrotowym, z tym że wypłata nagród następuje w następnym roku, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego jednostki.
5.
Warunki wypłat ze środków zakładowego funduszu nagród określa zakładowy układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania.
§  8.
Jednostka tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na zasadach określonych w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
§  9.
1.
Jednostka tworzy fundusz wdrożeniowy ze środków przekazanych jej na podstawie umów przez przedsiębiorców wdrażających wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych tej jednostki, z tytułu osiągnięcia wymiernych efektów ekonomicznych wdrożenia.
2.
Środki funduszu wdrożeniowego przeznacza się na wypłatę nagród za osiągnięcie efektów, o których mowa w ust. 1.
3.
Warunki wypłat nagród ze środków funduszu wdrożeniowego określa zakładowy układ zbiorowy pracy lub regulamin ustalony przez jednostkę.
§  10.
1.
Zysk netto jednostki przeznacza się na zwiększenie:
1)
funduszu jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
zakładowego funduszu nagród,
3)
zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
2.
Podziału zysku netto dokonuje dyrektor jednostki po zasięgnięciu opinii rady naukowej i po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ sprawujący nadzór nad jednostką.
§  11.
Jednostki prowadzą księgi rachunkowe oraz sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 72, poz. 318).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024