Tryb pozbawiania i obniżania stopni wojskowych żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 lipca 1992 r.
w sprawie trybu pozbawiania i obniżania stopni wojskowych żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej.

Na podstawie art. 79 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pozbawienie żołnierza nie będącego w czynnej służbie wojskowej, zwanego dalej "żołnierzem", stopnia wojskowego oficera, chorążego lub podoficera w razie popełnienia czynu świadczącego o utracie wymaganych wartości moralnych oraz obniżenie takiemu żołnierzowi odpowiedniego stopnia wojskowego w razie rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego lub zachowania uwłaczającego godności stopnia wojskowego, następuje w formie decyzji administracyjnej.
§  2.
1.
Wniosek o pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego sporządza wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące żołnierza, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Jeżeli organem uprawnionym do pozbawienia lub obniżenia stopnia wojskowego jest wojskowy komendant uzupełnień, zamiast wniosku, o którym mowa w ust. 1, sporządza się notatkę służbową.
3.
Przed wystąpieniem z wnioskiem lub sporządzeniem notatki służbowej, o których mowa w ust. 1 i 2, wojskowy komendant uzupełnień przeprowadza z żołnierzem, którego decyzja ma dotyczyć, rozmowę, w której podaje przyczyny uzasadniające pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego. Odstąpienie od rozmowy może nastąpić jedynie z ważnych powodów, uniemożliwiających jej przeprowadzenie.
4.
W terminie siedmiu dni od dnia przeprowadzenia rozmowy, o której mowa w ust. 3, żołnierz może złożyć do wojskowego komendanta uzupełnień pisemne oświadczenie dotyczące przyczyn uzasadniających pozbawienie go lub obniżenie mu stopnia wojskowego. Oświadczenie to powinno być rozpatrzone w terminie czternastu dni od dnia złożenia; żołnierza zawiadamia się pisemnie o zajętym stanowisku.
§  3.
1.
Wniosek o pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego przedstawia się drogą służbową organowi właściwemu do wydania decyzji.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumenty uzasadniające pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego i oświadczenie żołnierza, a w odniesieniu do żołnierza posiadającego stopień oficera lub chorążego - również jego teczkę personalną.
§  4.
1.
Organy właściwe do wydania w pierwszej instancji decyzji o pozbawieniu lub obniżeniu stopnia wojskowego określają odrębne przepisy.
2.
Organami wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do organów, o których mowa w ust. 1, są:
1)
w stosunku do wojskowych komendantów uzupełnień - szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych,
2)
w stosunku do szefów wojewódzkich sztabów wojskowych - dowódcy okręgów wojskowych,
3)
w stosunku do dowódców okręgów wojskowych - Minister Obrony Narodowej.
§  5.
Sposób ewidencjonowania faktu obniżenia lub pozbawienia stopnia wojskowego określają odrębne przepisy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

(nazwa wojskowej komendy uzupełnień)

...............................

(data)

o pozbawienie (obniżenie)* w rezerwie stopnia ...............................

..............................................................

z pozostawieniem stopnia (do stopnia)* ....................................

na podstawie art. 79 ust. ..... ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254).

1 Nazwisko
2 Imiona
3 Imię ojca
4 Data i miejsce urodzenia
5 Wyszkolenie wojskowe
6 Rodzaj i okres pełnienia czynnej służby wojskowej
7 Wykształcenie cywilne

Uzasadnienie

______

* Zbędne skreślić

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024