Szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażnik Państwowej Straży Rybackiej, zwany dalej "strażnikiem", ma prawo stosować w niezbędnych granicach środki przymusu bezpośredniego określone w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91), zwanej dalej "ustawą", w razie naruszenia lub zagrożenia naruszenia przepisów ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie, w celu zmuszenia do podporządkowania się poleceniom wydanym przez strażnika na podstawie tych przepisów.
§  2.
Użycie środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażnika może nastąpić tylko w wypadkach i z zachowaniem warunków określonych w ustawie.
§  3.
1.
Środki przymusu bezpośredniego mogą być stosowane po uprzednim wezwaniu do zachowania się zgodnego z prawem i po bezskutecznym uprzedzeniu o użyciu tych środków, chyba że wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego albo mienia w znacznych rozmiarach.
2.
Użycie środka przymusu bezpośredniego nie może mieć na celu spowodowania dolegliwości ani uszczerbku na zdrowiu osób, w stosunku do których ma być użyty.
§  4.
1.
Strażnik może użyć siły fizycznej do obezwładnienia osoby, odparcia czynnej napaści albo zmuszenia do wykonania polecenia, o którym mowa w § 1.
2.
Przez użycie siły fizycznej rozumieć należy użycie siły mięśni w postaci chwytów rękami lub innych ruchów ciała.
3.
Używając siły fizycznej strażnik nie powinien zadawać uderzeń, chyba że działa w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie ludzkie lub mienie w znacznych rozmiarach.
§  5.
1.
Strażnik ma prawo użycia psa służbowego jako środka przymusu bezpośredniego w następujących wypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
zatrzymywania i obezwładniania osób,
3)
w innych wypadkach, w których strażnik jest uprawniony do użycia broni palnej.
2.
Pies służbowy używany jako środek przymusu powinien mieć nałożony kaganiec, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
§  6.
1.
Strażnik może użyć ręcznego miotacza gazu w wypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
pokonywania czynnego oporu.
2.
Przy stosowaniu ręcznego miotacza gazu strażnik powinien zachować ostrożność, uwzględniając właściwości chemicznych (aerozolowych) środków obezwładniających, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
§  7.
Osobom, które w wyniku zastosowania środków przymusu bezpośredniego doznały uszkodzeń ciała, strażnik jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy, a gdy zachodzi potrzeba - zapewnić opiekę lekarską.
§  8.
1.
Strażnik przed użyciem broni palnej jest obowiązany:
1)
wezwać do zaniechania zamachu, natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia albo zaniechania innej czynnej napaści,
2)
wezwać osobę do zatrzymania się wołając: "Stój - Państwowa Straż Rybacka", a w razie niezatrzymania się osoby zagrozić użyciem broni palnej wołając: "Stój - bo strzelam",
3)
dać strzał w górę, jeżeli wezwania, o którym mowa w pkt 1 i 2, okażą się bezskuteczne.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się, jeżeli wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego.
§  9.
1.
W każdym wypadku użycia broni strażnik jest obowiązany:
1)
zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
2)
w miarę możliwości ustalić świadków zdarzenia,
3)
niezwłocznie zawiadomić najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej oraz komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej, który bada, czy użycie broni nastąpiło zgodnie z przepisami prawa.
2.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić najbliższy urząd spraw wewnętrznych lub właściwego prokuratora o wypadku niezgodnego z przepisami prawa użycia broni przez strażnika.
3.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie człowieka, strażnik jest obowiązany udzielić zranionemu pierwszej pomocy i zapewnić opiekę lekarską.
4.
O wypadku użycia broni, w którego wyniku nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała człowieka, strażnik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego prokuratora.
§  10.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej jest obowiązany sprawdzać znajomość przez strażników przepisów regulujących warunki użycia broni palnej i środków przymusu bezpośredniego oraz sposób postępowania przy ich użyciu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024