Zasady ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 5 września 1980 r.
w sprawie zasad ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez "ogród botaniczny" rozumie się:
1)
wydzielony teren o naturalnych w miarę możliwości warunkach fizjograficznych, hydrologicznych i glebowych, odpowiednio zagospodarowany i urządzony, który:
a)
stanowi miejsce upraw roślin różnych stref klimatycznych i środowiska życia oraz związanej z tym działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i popularyzatorskiej,
b)
jest wyposażony w obiekty budowlane i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności określonej pod lit. a),
2)
wydzielony teren tworzący ogród o charakterze specjalistycznym, przeznaczony do uprawy określonych rodzajów roślin (drzew, roślin leczniczych, roślin rolniczych i innych) do celów naukowo-badawczych i dydaktycznych.
2.
Przez "ogród zoologiczny" rozumie się odpowiednio urządzony i zagospodarowany teren, który:
1)
stanowi miejsce życia zwierząt nie udomowionych i związanej z tym działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej, ekspozycyjnej, popularyzatorskiej i rekreacyjnej,
2)
jest wyposażony w obiekty budowlane i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności określonej w pkt 1.
§  2.
1.
Ogrody botaniczne i zoologiczne podlegają ścisłej ochronie, zmierzającej do zachowania na ich terenie warunków przyrodniczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju tych ogrodów.
2.
Ochrona, o której mowa w ust. 1, polega w szczególności na zakazie:
1)
wznoszenia na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego jakichkolwiek obiektów budowlanych i urządzeń nie związanych z ich działalnością,
2)
ograniczania obszaru ogrodu botanicznego lub zoologicznego na rzecz działalności nie związanej z ich rolą i przeznaczeniem,
3)
zmiany na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego albo w ich otoczeniu stosunków wodnych, zwłaszcza obniżenia poziomu wód gruntowych,
4)
zanieczyszczania na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego albo w ich otoczeniu powierzchni ziemi i wód oraz powietrza atmosferycznego,
5)
wznoszenia w sąsiedztwie ogrodu botanicznego lub zoologicznego obiektów budowlanych lub urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działalności produkcyjnej lub usługowej, wpływającej szkodliwie na warunki przyrodnicze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ogrodów.
3.
Zasady korzystania z ogrodów botanicznych i zoologicznych określają w drodze regulaminów ich zarządy.
4.
Obiekt budowlany albo urządzenie, znajdujące się na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, nie związane z działalnością ogrodu, mogą być użytkowane wyłącznie w sposób nie wywierający ujemnego wpływu na ogród.
5.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego określi w razie potrzeby zasady korzystania z obiektu budowlanego albo z urządzenia, o których mowa w ust. 4, niezbędne do zapewnienia wymaganej ochrony ogrodu botanicznego lub zoologicznego.
6.
Jeżeli w związku z zakazami, o których mowa w ust. 2, lub w wyniku zastosowania przepisu ust. 5 korzystanie z obiektu budowlanego albo urządzenia, znajdujących się na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, nie związanych z działalnością ogrodu, byłoby utrudnione albo ograniczone, właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) bądź użytkownikowi obiektu lub urządzenia będącemu jednostką gospodarki uspołecznionej przysługują odpowiednio uprawnienia, o których mowa w art. 84 i 85 ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska.
§  3.
1.
Dokonywanie zmian w szacie roślinnej ogrodu botanicznego jest dopuszczalne jedynie w ramach działalności naukowo-badawczej lub pielęgnacyjnej wynikającej z programu działalności ogrodu.
2.
Programy działalności ogrodów botanicznych w dziedzinie badań naukowych oraz perspektyw ich rozwoju, sporządzane na okresy wieloletnie, podlegają uzgodnieniu z właściwą w sprawach ogrodów botanicznych jednostką organizacyjną Polskiej Akademii Nauk.
§  4.
Ogród zoologiczny prowadzi swą działalność na podstawie perspektywicznych i rocznych programów pracy sporządzanych na podstawie resortowego programu działalności i rozwoju ogrodów zoologicznych i zatwierdzanych przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  5.
Zarząd ogrodu zoologicznego w celu ochrony zwierząt żyjących w tym ogrodzie zapewnia:
1)
fachową obsadę personelu działu hodowlanego i weterynaryjnego,
2)
odpowiednie warunki bytowe i pielęgnacyjno-hodowlane zwierząt,
3)
warunki reprodukcji zwierząt, a zwłaszcza fauny ginącej.
§  6.
Przy urządzaniu ogrodu zoologicznego oraz jego rozbudowie należy zapewnić zachowanie walorów krajobrazowych danego terenu, a zwłaszcza chronić i zapewniać warunki rozwoju roślinności.
§  7.
Ogród botaniczny oraz zoologiczny może być zlikwidowany tylko wówczas, gdy na danym terenie nie ma on możliwości prawidłowego funkcjonowania, pod warunkiem jednak równoczesnego urządzenia takiego ogrodu na innym terenie, na którym istnieje możliwość pełnej realizacji jego zadań.
§  8.
Terenowe organy administracji państwowej w planach zagospodarowania przestrzennego oraz w swej działalności uwzględniają potrzeby ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz zapewniają wymaganą przepisami rozporządzenia ich ochronę.
§  9.
1.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej przed wydaniem decyzji w sprawie ustalenia miejsca realizacji inwestycji, przewidzianej do realizacji w pobliżu ogrodu botanicznego lub zoologicznego, informuje o przygotowywanym przedsięwzięciu zarząd ogrodu, który w terminie jednego miesiąca może zgłosić swe zastrzeżenia i wnioski. Terenowy organ administracji państwowej rozpatrzy zgłoszone zastrzeżenia i wnioski w prowadzonym postępowaniu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy rozpatrywaniu przez terenowy organ administracji państwowej wniosku o wyrażenie zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego znajdującego się w pobliżu ogrodu botanicznego lub zoologicznego, jeżeli zmiana ta może mieć wpływ na funkcjonowanie ogrodu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024