Wydawanie zagranicznym osobom prawnym i fizycznym zezwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1976 r.
w sprawie wydawania zagranicznym osobom prawnym i fizycznym zezwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158) oraz art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1972 r. Nr 23, poz. 164 i z 1974 r. Nr 27, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki, tryb i organy uprawnione do wydawania zezwoleń na prowadzenie przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne działalności gospodarczej w zakresie:
1)
rzemiosła,
2)
handlu wewnętrznego i usług gastronomicznych,
3)
usług hotelarskich,
4) 1
działalności wytwórczej i usługowej, innej niż wymienione w punkcie 1-3.
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
osób prawnych mających siedzibę za granicą,
2)
polonijnych stowarzyszeń i organizacji społecznych mających siedzibę za granicą,
3)
osób fizycznych stale zamieszkałych za granicą,
4)
osób fizycznych mających obce obywatelstwo, które uzyskały karty stałego pobytu na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
5)
spółek nie mających osobowości prawnej, których udziałowcami są osoby określone w pkt 3 i 4.
§  3.
Organem właściwym do wydania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, zwanego dalej "zezwoleniem", jest organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa.
§  4. 2
 
1.
Osoby, stowarzyszenia i spółki, o których mowa w § 2, mogą składać wnioski o wydanie zezwolenia bezpośrednio lub za pośrednictwem pełnomocnika albo polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub polskiego urzędu konsularnego.
2.
Osobom prawnym oraz stowarzyszeniom i organizacjom wymienionym w § 2 pkt 1 i 2 zezwolenia wydaje się po zaopiniowaniu wniosku przez Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
3.
Zezwolenie na prowadzenie działalności, o której mowa w § 1 pkt 4, wydaje się po uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług przedmiotu i rozmiaru tej działalności.
4.
Zezwolenie wydaje się na okres do 10 lat, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 5. Ważność zezwolenia ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym termin upływa. W wypadkach uzasadnionych szczególnym, zwłaszcza eksportowym, charakterem działalności gospodarczej, rozmiarami nakładów kapitałowych oraz rachunkiem ekonomicznym zezwolenie może być wydane na okres dłuższy. Po upływie okresu ważności zezwolenia może być wydane nowe zezwolenie.
5.
Termin ważności zezwolenia na prowadzenie działalności w budynku lub na terenie, którego okres użytkowania jest ograniczony, nie może przekraczać okresu, na jaki przewidziane jest to użytkowanie.
6.
Organ, który wydał zezwolenie, może przedłużyć okres jego ważności o okres, jaki upłynął od dnia wydania zezwolenia do dnia faktycznego rozpoczęcia działalności.
§  5.
Przy wydawaniu zezwoleń oraz prowadzeniu działalności gospodarczej mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1972 r. Nr 23, poz. 164 i z 1974 r. Nr 27, poz. 158) i ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158) oraz przepisy wydane na podstawie tych ustaw, o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
§  6.
1.
Osoby, o których mowa w § 2, mające siedzibę za granicą lub zamieszkałe stale za granicą mają obowiązek ustanowić pełnomocnika do załatwiania spraw związanych z uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, a po uzyskaniu zezwolenia - do prowadzenia tej działalności.
2.
Pełnomocnikiem może być jedynie obywatel polski stale zamieszkały w kraju lub obywatel państwa obcego, który uzyskał kartę stałego pobytu na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub Towarzystwo Handlu Zagranicznego "Polimar" S.A.
§  7.
Od osób fizycznych oraz pełnomocników pozostałych osób, o których mowa w § 2, nie są wymagane kwalifikacje zawodowe wynikające z ustaw wymienionych w § 5 niniejszego rozporządzenia oraz przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.
§  8.
Osoby fizyczne i prawne wykonujące działalność gospodarczą na podstawie niniejszego rozporządzenia nie mają obowiązku należenia do cechów i zrzeszeń prywatnego handlu i usług.
§  9.
Organ wydający zezwolenie określa liczbę pracowników, którzy mogą być zatrudnieni przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
§  10.
1.
Przed wydaniem zezwolenia osoby, o których mowa w § 2, mają obowiązek przedstawić:
1)
kosztorys przedsięwzięcia inwestycyjnego,
2)
zobowiązanie do pokrycia przez wnioskodawcę pełnego kosztu inwestycji w walutach wymienialnych,
3)
zaświadczenie Banku Polska Kasa Opieki S.A., że wnioskodawca zdeponował na swym rachunku inwestycyjnym równowartość 30% kwoty przewidzianej w kosztorysie przedsięwzięcia inwestycyjnego w walutach wymienialnych.
2.
Organ wydający zezwolenie w szczególnie uzasadnionych wypadkach może ustalić niższą kwotę depozytu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  11.
W zakresie uregulowanym rozporządzeniem i przepisami, o których mowa w § 5, nie stosuje się przepisów:
1)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1928 r. w sprawie warunków dopuszczenia zagranicznych spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych do działalności na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. Nr 103, poz. 919),
2)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1934 r. o warunkach dopuszczenia zagranicznych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do działalności na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. Nr 31, poz. 281).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1978 r. (Dz.U.78.31.135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1978 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1978 r. (Dz.U.78.31.135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1978 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024