Czyszczenie przewodów kominowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 stycznia 1969 r.
w sprawie czyszczenia przewodów kominowych.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przewody kominowe, dymowe, spalinowe (gazowe i od palenisk opalanych paliwem płynnym) oraz kanały łączące paleniska z przewodami kominowymi podlegają obowiązkowemu czyszczeniu.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przewodów kominowych fabrycznych i wolno stojących w zakładach przemysłowych.
§  2.
Osoby (jednostki) uprawnione do czyszczenia przewodów, o których mowa w § 1 ust. 1, określają przepisy wydane na podstawie prawa przemysłowego.
§  3.
Osoby (jednostki), o których mowa w § 2, obowiązane są:
1)
wykonywać należycie i terminowo czynności kominiarskie;
2)
wskazywać właścicielom, użytkownikom lub zarządzającym budynkami na konieczność usunięcia w określonym terminie stwierdzonych przez kominiarza usterek lub zaniedbań grożących niebezpieczeństwem powstania pożaru;
3)
w razie nieusunięcia w wyznaczonym terminie wskazanych usterek budowlanych - zawiadamiać o tym właściwy do spraw nadzoru budowlanego organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, a innych usterek i zaniedbań w zakresie ochrony przeciwpożarowej - właściwą terytorialnie komendę straży pożarnych.
§  4.
1.
Ustala się następujące okresy czyszczenia przewodów kominowych:
1)
przewody od palenisk kuchennych gospodarstwa domowego, od piecowego i centralnego ogrzewania o zdolności ogrzewania do 250 m3 - co 6 tygodni;
2)
przewody od kotłów centralnego ogrzewania oraz kotłów do grzania wody o zdolności ogrzewania ponad 250 m3 - co 2 miesiące;
3)
przewody od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i od palenisk zakładów o charakterze przemysłowym i usługowym, używających paleniska o intensywnym paleniu - co 2 tygodnie;
4)
przewody spalinowe (gazowe i od palenisk opalanych paliwem płynnym) - co 6 miesięcy.
2.
Przewody kominowe od piecowego i centralnego ogrzewania podlegają czyszczeniu w okresie od 1 października do 30 kwietnia.
3.
Czyszczenie kanałów łączących paleniska z przewodami kominowymi powinno odbywać się łącznie z czyszczeniem przewodów kominowych.
§  5.
1.
Właściciele, użytkownicy lub zarządzający budynkami obowiązani są:
1)
utrzymywać w należytym stanie urządzenia kominowe oraz urządzenia przeznaczone do ułatwiania pracownikom obsługi kominiarskiej dostępu do kominów, kanałów i wykonywania czynności kominiarskich (włazy na dachy i kominy, drabiny, ławy kominiarskie);
2)
ułatwiać pracownikom obsługi kominiarskiej wykonywanie ich obowiązków przez umożliwienie dostępu do kominów, kanałów, otworów do czyszczenia i wybierania sadzy.
§  6.
Osoby sprawujące zarząd budynkami mieszkalnymi i użytkowymi w miastach i osiedlach obowiązane są prowadzić księgę kontroli kominiarskiej, w której pracownicy obsługi kominiarskiej odnotowywać będą wszystkie wykonane czynności w zakresie czyszczenia kominów i stwierdzone uszkodzenia przewodów kominowych lub inne uwagi nasuwające się im w związku z wykonanymi czynnościami.
§  7.
1.
Nadzór nad działalnością osób (jednostek), o których mowa w § 2, w zakresie wykonywania przez nie obowiązków określonych w niniejszym rozporządzeniu sprawują komendy straży pożarnych.
2.
Zasady sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, wzory dokumentacji oraz szczegółowe zasady wykonywania czynności kominiarskich określa w drodze instrukcji Komendant Główny Straży Pożarnych.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 11 czerwca 1952 r. w sprawie czyszczenia kominów oraz przewodów dymowych i spalinowych (Dz. U. Nr 36, poz. 252).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024