Zm.: rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzynarodowych Kabli Telekomunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 2 maja 1961 r.
zmieniające rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzymiastowych Kabli Telekomunikacyjnych.

Na podstawie § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1957 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 49, poz. 236) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzymiastowych Kabli Telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 60, poz. 326) wprowadza się następujące zmiany:
1)
wyrazy "nr 1 i 2" zastępuje się wyrazami "nr 1, 2, 3, 4, 5",
2)
dodaje się załączniki nr 3, 4 i 5 w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1961 r.

ZAŁĄCZNIK

"Załącznik Nr 3.

REGULAMIN PREMIOWANIA DORĘCZYCIELI TELEGRAMÓW

§ 1. Regulamin niniejszy określa zasady premiowania doręczycieli telegramów zatrudnionych we wszystkich miastach wojewódzkich oraz według uznania dyrektora okręgu poczty i telekomunikacji w innych większych miastach.

§ 2. Doręczyciele telegramów są premiowani za sprawne i terminowe doręczanie telegramów, przekazów telegraficznych, wezwań do rozmownicy oraz ewentualnie ekspresowych przesyłek pocztowych, w przypadku łącznego doręczania telegramów i przesyłek ekspresowych.

§ 3. Wysokość premii jest zależna od ilości uzyskanych przez doręczycieli punktów obliczeniowych, ustalonych w § 5.

§ 4. Dla celów premiowania doręczycieli dzieli się miejscowy obszar doręczeń telegramów każdego z określonych w § 1 urzędów na trzy strefy, a mianowicie:

1) I strefę obejmującą obszar miasta o promieniu 2 km od placówki doręczającej,

2) II strefę obejmującą obszar miasta między kołami o promieniu 2 km i 4 km, których wspólny środek znajduje się w miejscu położenia placówki doręczającej,

3) III strefę obejmującą pozostały obszar miasta.

§ 5. 1. 1) Za obsługę jednego odbiorcy w dzień bez względu na ilość jednorazowo doręczonych mu telegramów i innych przesyłek wymienionych w § 2 doręczyciele uzyskują następującą liczbę punktów obliczeniowych:

w strefie I - 1,

w strefie II - 1,5,

w strefie III - 2.

2) Za doręczenie jednego telegramu w nocy (od godziny 22 do godziny 6) bez względu na strefę - doręczyciele uzyskują 4 punkty.

2. Niezależnie od punktów wynikających z zastosowania przepisów ust. 1 doręczyciele uzyskują dodatkowe punkty za każdy odbyty przez nich chód doręczycielski:

do strefy I - 4,

do strefy II - 6,

do strefy III - 8.

3. W razie doręczania przez doręczyciela za jednym chodem telegramów przeznaczonych dla odbiorców zamieszkujących w różnych strefach doręczeń - doręczycielowi zalicza się punkty obliczeniowe według najdalszej strefy.

§ 6. 1. Premię doręczyciela stanowi iloczyn łącznej sumy punktów obliczeniowych wynikającej z jego karty pracy oraz stawki premiowej ustalonej w ust. 2.

2. Stawka premiowa za 1 punkt obliczeniowy wynosi 0,25 zł.

§ 7. Pracownicy premiowani na podstawie niniejszego regulaminu nie mogą otrzymywać premii z innego tytułu.

§ 8. 1. Okresem obrachunkowym dla obliczenia premii doręczycieli telegramów jest miesiąc kalendarzowy.

2. Premię wypłaca się najpóźniej do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który się należy.

§ 9. W stosunku do doręczycieli telegramów premiowanych według przepisów niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 9 oraz § 7 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 10. Regulamin stosuje się od dnia 1 maja 1961 r. do doręczycieli telegramów wykonujących służbę na obszarze miast Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia i Zielonej Góry; na obszarze pozostałych miast określonych w § 1 termin wejścia w życie regulaminu ustalą dyrektorzy okręgów poczty i telekomunikacji.

Załącznik Nr 4.

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW CENTRALNEGO BIURA ROZRACHUNKOWEGO POCZTY I TELEKOMUNIKACJI W BYDGOSZCZY, ZATRUDNIONYCH PRZY MASZYNOWYM KOPIOWANIU I SPRAWDZANIU PRZEKAZÓW

§ 1. Regulamin niniejszy określa zasady premiowania pracowników Centralnego Biura Rozrachunkowego Poczty i Telekomunikacji w Bydgoszczy, zatrudnionych przy maszynowym kopiowaniu przekazów i maszynowym sprawdzaniu skopiowanych przekazów, zwanych dalej pracownikami.

§ 2. Premia pracowników zależna jest od przekroczenia niżej ustalonych norm pracy.

§ 3. Ustala się następujące normy pracy:

dla czynności kopiowania - 160 przekazów na godzinę,

dla czynności sprawdzania - 400 przekazów na godzinę.

§ 4. 1. Za każdy błąd stwierdzony w 1.000 skopiowanych przekazów odlicza się od liczby kart-kopii:

1) przy liczbie błędów od 1 do 7 - 5 kart,

2) przy liczbie błędów od 8 do 15 - 10 kart,

3) przy liczbie błędów ponad 15 - 15 kart.

2. Za każdy ujawniony przez pracownika sprawdzającego błąd dolicza się mu 5 kart, a za każdy popełniony błąd - odlicza się 20 kart.

§ 5. Za każdy skopiowany lub sprawdzony przekaz ponad normę ustaloną zgodnie z § 3 i § 4 pracownik kopiujący otrzymuje premię wynoszącą 3 grosze, a pracownik sprawdzający 1 grosz.

§ 6. 1. Okresem obrachunkowym dla obliczeń premiowych jest miesiąc kalendarzowy.

2. Premię wypłaca się najpóźniej do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który się premia należy.

§ 7. Pracownicy premiowani na podstawie niniejszego regulaminu nie mogą otrzymywać premii z innego tytułu.

§ 8. W okresie przyuczania się do pracy na maszynach, nie przekraczającym 12 miesięcy, wypłaca się premię wynoszącą do 25% miesięcznego uposażenia zasadniczego.

§ 9. W stosunku do pracowników premiowanych według niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 9 oraz § 7 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 10. Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 maja 1961 r.

Załącznik Nr 5.

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW URZĘDU OPŁAT TELEKOMUNIKACYJNYCH W WARSZAWIE, ZATRUDNIONYCH PRZY MASZYNOWYM DZIURKOWANIU I SPRAWDZANIU KART OPŁAT

§ 1. Regulamin niniejszy określa zasady premiowania pracowników Urzędu Opłat Telekomunikacyjnych zatrudnionych przy maszynowym dziurkowaniu i maszynowym sprawdzaniu kart opłat za usługi telefoniczne i telegraficzne, zwanych w dalszym ciągu pracownikami.

§ 2. Premia pracowników jest zależna od przekroczenia niżej ustalonych norm pracy.

§ 3. Ustala się następujące normy pracy:

1) dla czynności maszynowego dziurkowania kart - 460 kart na godzinę,

2) dla czynności maszynowego sprawdzania kart - 460 kart na godzinę.

§ 4. 1. Za każdy popełniony błąd odlicza się od liczby kart:

1) przedziurkowanych - 20 kart,

2) sprawdzonych - 30 kart.

2. Za każdy błąd ujawniony przez maszynistkę sprawdzającą dolicza się jej 5 kart.

§ 5. Za każdą kartę przedziurkowaną lub sprawdzoną ponad normę ustaloną na podstawie §§ 3 i 4 pracownik otrzymuje 2 gr.

§ 6. 1. Okresem obrachunkowym dla obliczenia premii jest miesiąc kalendarzowy.

2. Premię wypłaca się najpóźniej do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który się należy.

§ 7. Pracownicy premiowani na podstawie niniejszego regulaminu nie mogą otrzymywać premii z innego tytułu.

§ 8. W okresie przyuczania się do pracy na maszynach analitycznych, nie przekraczającym 6 miesięcy, wypłaca się pracownikowi premię wynoszącą 25% miesięcznego uposażenia zasadniczego.

§ 9. W stosunku do pracowników premiowanych według niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 9 oraz § 7 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 10. Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 maja 1961 r."

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.25.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzynarodowych Kabli Telekomunikacyjnych.
Data aktu: 02/05/1961
Data ogłoszenia: 20/05/1961
Data wejścia w życie: 20/05/1961, 01/05/1961