Straż Ochrony Przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 30 kwietnia 1957 r.
w sprawie Straży Ochrony Przyrody. *

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w miarę potrzeby tworzyć na terenie województwa (miasta) Straż Ochrony Przyrody, zwaną dalej "Strażą", z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń: Ligi Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Wędkarskiego i Klubu Wysokogórskiego, a także na wniosek dyrektora parku narodowego lub dyrektora przedsiębiorstwa lasów państwowych.
2.
Straż Ochrony Przyrody może składać się tylko z członków wymienionych w ust. 1 stowarzyszeń. Członkiem Straży może być pełnoletni obywatel polski o nienagannej przeszłości, posiadający zdolność do działań prawnych, uzdolniony fizycznie i umysłowo do pełnienia czynności Straży, który wyraził zgodę na objęcie tej funkcji, a przy tym posiadający odpowiednią znajomość przepisów prawnych z zakresu ochrony przyrody.
§  2.
Członków Straży powołują prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek zarządów stowarzyszeń wymienionych w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Zadaniem Straży jest współdziałanie z organami administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody.
2.
Straż obowiązana jest współpracować w zakresie ochrony przyrody z organizacjami społecznymi wymienionymi w § 1 ust. 1.
§  4.
Członek Straży przy wykonywaniu swoich obowiązków jest uprawniony:
1)
do instruowania o obowiązujących przepisach z zakresu ochrony przyrody osób przebywających na terenie parków narodowych, rezerwatów oraz we wszelkich innnych miejscach poddanych pod ochronę na mocy przepisów o ochronie przyrody lub też w których znajdują się przedmioty poddane pod ochronę,
2)
do legitymowania osób wykraczających przeciwko przepisom o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania legitymacji lub jej nieposiadania - do doprowadzania tych osób do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3)
do odbierania za pokwitowaniem przedmiotów uzyskanych z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody oraz narzędzi służących do uzyskania tych przedmiotów, przy czym odebrane przedmioty powinny być niezwłocznie przekazane najbliższemu prezydium gromadzkiej (miejskiej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla bądź organowi administracji parków narodowych lub funkcjonariuszowi Straży Leśnej,
4)
do składania zawiadomień do organów powołanych do ścigania czynów, stanowiących naruszenie przepisów o ochronie przyrody, o ujawnieniu takich czynów.
§  5.
Upoważniony członek Straży ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w ustawie z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. Nr 66, poz. 454) za wykroczenia popełnione w zakresie ochrony przyrody.
§  5a. 2
Organizację wewnętrzną Straży, zasady współdziałania stowarzyszeń uczestniczących w Straży oraz szczegółowe prawa i obowiązki jej członków określa regulamin.
§  6.
Członkowie Straży przy wykonywaniu swoich obowiązków korzystają z ochrony prawnej oraz podlegają odpowiedzialności na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych.
§  7. 3
1.
Stowarzyszenia wymienione w § 1 ust. 1 wydają swemu członkowi, powołanemu do Straży legitymację członka Straży.
2.
Legitymacja członka Straży posiada wymiary 10 cm x 7 cm i zawiera:
1)
określenie legitymacji i jej numer,
2)
imię i nazwisko posiadacza legitymacji oraz jego miejsce zamieszkania,
3)
fotografię posiadacza legitymacji z pieczęcią stowarzyszenia, które wydało legitymację,
4)
podpis posiadacza legitymacji poniżej fotografii,
5)
stwierdzenie, że posiadacz legitymacji jest członkiem Straży z ramienia stowarzyszenia wydającego legitymację,
6)
pieczęć stowarzyszenia wydającego legitymację i podpisy członków jego zarządu,
7)
stwierdzenie ważności legitymacji na dany rok kalendarzowy, dokonane przez właściwy do spraw ochrony przyrody organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Legitymacja posiada wkładkę zawierającą treść § 4 rozporządzenia; podaje się w niej ponadto numer legitymacji oraz imię i nazwisko jej posiadacza.
4.
Członkowie Straży obowiązani są okazywać w czasie pełnienia swoich obowiązków legitymację na żądanie organów Milicji Obywatelskiej, pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych i parków narodowych oraz osoby legitymowanej.
§  8. 4
1.
Członkowie Straży w czasie pełnienia swoich obowiązków obowiązani są nosić z lewej strony piersi odznakę członka Straży.
2.
Odznaka członka Straży posiada kształt tarczy rozszerzonej u góry, o wymiarach 22 mm x 31 mm, wykonanej z metalu, pokrytej białą emalią; na środku tarczy znajduje się sylweta żubra z emalii w kolorze brązowym na tle 3 świerków z emalii w kolorze zielono-żółtym; w górnej rozszerzonej części tarczy znajduje się napis: "Straż", a w dolnej - "Ochrony Przyrody"; tarcza jest otoczona obwódką o szerokości 1 mm; napisy i obwódka są wykonane ze złoconego metalu; na odwrotnej stronie odznaki znajduje się numer ewidencyjny odznaki.
3.
Odznakę wydaje członkowi Straży stowarzyszenie, z ramienia którego został on powołany na członka Straży.
§  9.
Członkom Straży nie przysługuje wynagrodzenie ze Skarbu Państwa z tytułu pełnienia czynności członka Straży.
§  10.
Ewidencję członków Straży na obszarze poszczególnych województw prowadzą prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), a dla całego Państwa - Naczelny Konserwator Przyrody.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załączniki

Załącznik nr 1

WZÓR LEGITYMACJI CZŁONKA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY

str. 1.
Legitymacja nr ......
fotografia
Pieczęć Stowarzyszenia
Obywatel ................................
zam. w ..................................
jest członkiem Straży Ochrony Przyrody
z ramienia Stowarzyszenia ...............
.........................................
Pieczęć ..........................
Stowarzyszenia ..........................
.........................................
(podpisy członków Zarządu)
Prezydium ...............................
.........................................
w .......................................
stwierdza ważność legitymacji na czas do
.........................................
......................
(pieczęć) (podpis)
.........................................
(własnoręczny podpis posiadacza legitymacji)

str. 2

Obywatel ................................
jest uprawniony do współdziałania z organami administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody.
Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie Straży Ochrony Przyrody (Dz. U. Nr 41, poz. 189)
Obywatel ................................
jest uprawniony w szczególności do:
1) instruowania o obowiązujących przepisach z zakresu ochrony przyrody osób przebywających na terenie parków narodowych, rezerwatów oraz we wszelkich innych miejscach poddanych pod ochronę na mocy przepisów o ochronie przyrody lub też w których znajdują się przedmioty poddane pod ochronę,
2) legitymowania osób wykraczających przeciwko przepisom o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania legitymacji lub jej nieposiadania - do doprowadzania tych osób do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3) odbierania za pokwitowaniem przedmiotów uzyskanych z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody oraz narzędzi służących do uzyskania tych przedmiotów, przy czym odebrane przedmioty podlegają przekazaniu prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej bądź organowi administracji parków narodowych lub funkcjonariuszowi Straży Leśnej,
4) składania zawiadomień o stwierdzonych przypadkach naruszenia przepisów o ochronie przyrody

Załącznik nr 2

WZÓR ODZNAKI CZŁONKA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY

(pominięty)
* Z dniem 12 grudnia 1991 r. rozporządzenie zostało uchylone przez art.64 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U.91.114.492) w części sprzecznej z powyższą ustawą.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.4.14) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1967 r.
2 § 5a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024