Zakres działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz określenie władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1950 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zmianie organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej należą następujące sprawy:
1)
polityki mieszkaniowej i zwierzchniego nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, z zastrzeżeniem dotychczasowej właściwości Ministerstwa Budownictwa w stosunku do nowowznoszonych budowli,
2)
zarządu terenami w osiedlach i współdziałania z Ministerstwem Budownictwa w gospodarce terenami w osiedlach,
3)
gospodarki budynkami państwowymi z wyjątkiem budynków, znajdujących się w zarządzie lub użytkowaniu innych władz naczelnych albo podległych im urzędów, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
4)
przedsiębiorstw remontowo-budowlanych,
5)
ochrony przeciwpożarowej i kominiarstwa,
6)
budowy, urządzenia i utrzymania dróg, ulic, placów, mostów, wiaduktów i innych obiektów, służących komunikacji w osiedlach, z wyjątkiem jezdni dróg przelotowych oraz mostów i wiaduktów na tych drogach w osiedlach wiejskich i w miastach nie stanowiących powiatów,
7)
oświetlania ulic i placów publicznych,
8)
parków, zieleńców, ogrodów zoologicznych, ogródków działkowych i terenów sportowych, z wyjątkiem stadionów i hal sportowych znajdujących się w bezpośrednim zarządzie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej,
9)
gospodarstw rolnych, leśnych, ogrodowych i rybnych, mających znaczenie terenów zielonych dla miast albo związanych z utrzymywaniem takich terenów,
10)
przedsiębiorstw, zakładów i innych urządzeń służących do komunikacji w osiedlach,
11) 1
zaopatrzenie w wodę:
a)
ludności miast i osiedli,
b)
ludności gromad, z urządzeń grupowych i zbiorowych, jeżeli urządzenia te są przeznaczone jednocześnie do zaopatrywania w wodę ludności miasta lub osiedli lub jeżeli specjalne przepisy nakładają obowiązek budowy, odbudowy, rozbudowy, utrzymania i eksploatacji na organy gospodarki komunalnej,
12)
kąpielisk i pralni,
13)
urządzeń kanalizacyjnych i innych służących do oczyszczania i asenizacji osiedli,
14)
zaopatrzenia ludności w gaz i elektryczność,
15)
urządzeń zbiorowego ogrzewania,
16)
hoteli i zajazdów, z wyjątkiem hoteli przekazanych w zarząd P. B. P. "Orbis",
17)
grobownictwa,
18)
przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych, służących wyłącznie lub głównie do realizacji zadań, leżących w zakresie działania Ministra Gospodarki Komunalnej,
19) 2
sprawy rzeźni publicznych, targowisk, hal targowych i targowisk zwierzęcych.
20) 3
inne sprawy urządzenia osiedli, o ile w myśl szczególnych przepisów nie należą do zakresu działania innych ministrów.
§  2.
1.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej przechodzą sprawy zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Administracji Publicznej w przepisach o publicznej gospodarce lokalami oraz w przepisach o najmie lokali wraz ze sprawami Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej.
2.
Właściwość Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych pozostaje nienaruszona.
§  3.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej przechodzą sprawy, zastrzeżone dotychczas Ministrowi Administracji Publicznej w ustawie z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51).
§  4.
Uprawnienia zastrzeżone Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki w ustawie z dnia 4 kwietnia 1950 r. o nadzorze państwowym nad ogrodami zoologicznymi (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 142), z wyjątkiem wymienionego w art. 8 pkt 4, przechodzą na Ministra Gospodarki Komunalnej. Uprawnienia, o których mowa w art. 2 pkt 1, 2, 3 i 4, wykonuje Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
§  5.
Sprawy dowodów osobistych i paszportów, należące dotychczas do właściwości Ministra Administracji Publicznej, przechodzą do zakresu działania Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
§  6. 4
1.
Sprawy osadnictwa rolnego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska, należące dotychczas do właściwości Ministra Administracji Publicznej, przechodzą do zakresu działania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Do zakresu działania Ministra Rolnictwa przechodzą również sprawy zaopatrywania w wodę ludności gromad, poza określonymi w § 1 pkt 11 lit. b).
§  7. 5
(skreślony).
§  7a. 6
Sprawy publicznych przedsięwzięć rozrywkowych należące do właściwości Ministra Administracji Publicznej przechodzą do zakresu działania Ministra Kultury i Sztuki.
§  8. 7
Wszystkie inne sprawy, nie wymienione w § 1 - 7a niniejszego rozporządzenia, a należące do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej, przechodzą do właściwości Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom: Gospodarki Komunalnej, Bezpieczeństwa Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Handlu Wewnętrznego oraz Szkół Wyższych i Nauki.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 października 1963 r. (Dz.U.63.51.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1963 r.
2 § 1 pkt 19 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej. (Dz.U.59.49.296) z dniem 1 stycznia 1960 r.
3 § 1 pkt 20 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej. (Dz.U.59.49.296) z dniem 1 stycznia 1960 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 października 1963 r. (Dz.U.63.51.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1963 r.
5 § 7 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej. (Dz.U.59.49.296) z dniem 1 stycznia 1960 r.
6 § 7a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1952 r. (Dz.U.52.41.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1952 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1952 r. (Dz.U.52.41.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.26.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz określenie władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej.
Data aktu: 03/06/1950
Data ogłoszenia: 03/07/1950
Data wejścia w życie: 03/07/1950