Odstępowanie przy przemiale gospodarczym niektórych rodzajów zboża na rzecz Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 29 grudnia 1949 r.
w sprawie odstępowania przy przemiale gospodarczym niektórych rodzajów zboża na rzecz Państwa. *

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 8 dekretu z dnia 5 sierpnia 1946 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 341) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 26 października 1949 r. w sprawie uznania niektórych artykułów za reglamentowane (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 444) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
1.
Przez zboże oddane do przemiału gospodarczego rozumie się zboże oddane do przemiału lub wymiany na przetwory zbożowe przez producentów rolnych albo przez pracowników, którzy je otrzymali z tytułu wynagrodzenia za pracę.
2.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, dotyczące młynów, stosuje się również do kaszarni, samodzielnych śrutowników i punktów wymiany przetworów zbożowo-mącznych.
§  2.
1.
Przy oddaniu zboża do przemiału gospodarczego podlega odstąpieniu na rzecz Państwa:
1)
pszenica - 20%,
2)
jęczmień - 15%,
3)
owies - 10%,
4)
mieszanki kłosowe i kłosowo-strączkowe - 10% ogólnej ilości oddanej do przemiału.
2.
Przemiał lub wymiana może być dokonana tylko przy zachowaniu przepisów ust. 1.
§  3.
1.
Osoby prowadzące młyny zobowiązane są przyjąć zboże odstąpione stosownie do § 2 ust. 1, należycie je zmagazynować i zapłacić za nie według cen obowiązujących.
2.
Cenniki na zboże oraz tabele gatunkowej klasyfikacji zboża powinny być wywieszone w każdym młynie na miejscu widocznym i dostępnym.
§  4.
W każdym młynie winna być prowadzona szczegółowa ewidencja odstąpionego na rzecz Państwa zboża z uwzględnieniem następujących danych:
1)
numer kolejny,
2)
data przyjęcia zboża,
3)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby odstępującej zboże,
4)
rodzaj, gatunek i ilość odstąpionego zboża,
5)
suma zapłaty za odstąpione zboże,
6)
numer pozycji księgi przemiału.
§  5.
Osobom, które odstąpiły zboże na rzecz Państwa, wydaje się pokwitowanie według wzoru ustalonego przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  6.
1.
Osoby prowadzące młyny powinny odstąpione na rzecz Państwa zboże zgłaszać 11, 21 i ostatniego dnia każdego miesiąca powiatowej ekspozyturze przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego "Polskie Zakłady Zbożowe", podając rodzaj, gatunek i ilość zboża i następnie w oznaczonym terminie własnym staraniem i środkami dostarczać do wskazanego punktu odbioru.
2.
Punkty odbioru zboża obowiązane są zwrócić dostarczającemu zboże zapłaconą przez niego należność za zboże oraz koszty transportu według stawek ustalonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
3.
Punkty odbioru zboża obowiązane są wydawać dostarczającym zboże pokwitowania stwierdzające ilość, rodzaj i gatunek przyjętego zboża oraz wysokość wypłaconych za nie należności i kwot tytułem zwrotu kosztów transportu.
§  7.
1.
Powiatowe władze przemysłowe mogą, na wniosek powiatowej ekspozytury przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego "Polskie Zakłady Zbożowe", w drodze orzeczenia ustalać dla młynów, na podstawie ich zdolności przemiałowej, zryczałtowane ilości zbóż w stosunku okresowym (tygodniowym, dekadowym lub miesięcznym), które młyny te powinny dostarczyć do punktów odbioru z tytułu obowiązku odstępowania zboża na rzecz Państwa w myśl § 2.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy § 6.
§  8. 1
Minister Handlu Wewnętrznego może w drodze zarządzenia zwolnić na obszarze całego Państwa lub na oznaczonych terenach niektóre kategorie osób oddających zboże do przemiału gospodarczego lub wymiany na przetwory zbożowe od obowiązku odstępowania na rzecz Państwa zbóż wymienionych w § 2.
§  9. 2
Rozporządzenie niniejsze nie narusza przepisów o opłatach przemiałowych w naturze.
§  10. 3
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.
* Z dniem 12 września 1951 r. znosi się na okres do dnia 14 lipca 1952 r. na terenie powiatu zawierciańskiego w województwie katowickim obowiązek odstępowania przy przemiale gospodarczym niektórych rodzajów zboża na rzecz Państwa (odsypy), zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 19 września 1951 r. w sprawie zniesienia na terenie powiatu zawierciańskiego w województwie katowickim obowiązku uiszczania opłat za przemiał zbóż w naturze (miarki) oraz obowiązku odstępowania przy przemiale gospodarczym niektórych rodzajów zbóż na rzecz Państwa (odsypy) (M.P.51.86.1185).
1 § 8 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1950 r. (Dz.U.50.28.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.
2 § 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1950 r. (Dz.U.50.28.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.
3 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1950 r. (Dz.U.50.28.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024