Zm.: rozporządzenie z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 września 1949 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na podstawie art. 4 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236, z 1946 r. Nr 4, poz. 30 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Poczt i Telegrafów oraz Zdrowia, co następuje:
§  1.
Celem rozszerzenia możliwości praktycznego szkolenia uczniów i przysposobienia ich w ten sposób do pracy w przemyśle węglowym nadaje się poz. 21 w dziale II "Górnictwo" załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 484) następujące brzmienie:

"21. Roboty pod ziemią z wyjątkiem następujących robót dla młodocianych mężczyzn ponad 16 lat:

1) wartowników drzwi, regulujących wentylację podziemną,

2) wozaków, przewożących wózki kopalniane o pojemności do 0,8 t po drogach z upadem nie przekraczającym 0,01,

3) lampiarzy z wyłączeniem drobienia karbidu i rozlewania benzyny,

4) gońców i roznosicieli wody,

5) smarowania i czyszczenia wózków nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem, przy czym wózki nie mogą się znajdować na torach służących do przewozu elektrowozami,

6) roznoszenia gliny, narzędzi i sprzętu oraz dźwigania i podnoszenia ciężarów o wadze poniżej 20 kg w chodnikach poziomych i o wadze poniżej 10 kg w chodnikach pochyłych, z wyłączeniem szyn, rur podsadzkowych i kap żelaznych,

7) smarowania maszyn i urządzeń nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem,

8) wyładowania w spokojnych warunkach pracy (z wózków odczepionych od maszyn i odstawionych na bocznicę lub na miejscu specjalnie przeznaczonym do wyładowywania wózków w bezpiecznych warunkach pracy) materiałów takich, jak: piasek, wapno gaszone, glina, cegła oraz urządzeń, sprzętu i drobnych materiałów żelaznych, jak: śruby, bolce, części rur, haki, linki pochylniane, kable do wiertarek itp. o wadze jednostkowej nie przekraczającej 10 kg,

9) pomocy fachowym robotnikom przy naprawach maszyn, nie będących w ruchu (bez dźwigania części o wadze wyższej od 10 kg),

10) obsługi napędów powietrznych dla rynien potrząsalnych na ścianach wyłącznie dla młodocianych, którzy zostaną przeegzaminowani przed tym przez dozór.".

§  2.
1.
Młodociani mężczyźni ponad lat 16 mogą być zatrudnieni przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10 spisu robót wzbronionych młodocianym, jedynie pod warunkiem, że nie będą wykonywać tych robót w miejscach słabo przewietrzanych lub szczególnie mokrych, przy robotach kamiennych, przy rabunku, w polach pożarowych oraz w warunkach niebezpiecznych, gdy wymagana jest duża ostrożność i doświadczenie, jak również w warunkach szczególnie uciążliwych (np. w chodniku o wysokości 80 cm, gdzie pracuje się w pozycji leżącej lub pochyłej, w miejscach o dużym upadzie, np.: ponad 40° itp.).
2.
Kierownictwo zakładu pracy obowiązane jest przeprowadzać dodatkowe badania młodocianych mężczyzn, zatrudnionych przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10, przez lekarza kopalnianego w celu dokładnego stwierdzenia, czy ich stan fizyczny i stan zdrowia zezwala na zatrudnienie ich przy tych pracach. Badania takie powinny być powtarzane nie rzadziej niż co 3 miesiące, a wyniki badań wpisywane do kart zdrowia przez lekarza kopalnianego. Badania te powinny być przeprowadzane niezależnie od badań lekarskich, przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet.
§  3.
Obwodowy inspektor pracy w porozumieniu z właściwymi organami władz górniczych i Związkiem Zawodowym Górników ustala w każdym poszczególnym przypadku, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 2 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024