Zm.: rozporządzenie z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 września 1949 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na podstawie art. 4 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236, z 1946 r. Nr 4, poz. 30 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Poczt i Telegrafów oraz Zdrowia, co następuje:
§  1.
Celem rozszerzenia możliwości praktycznego szkolenia uczniów i przysposobienia ich w ten sposób do pracy w przemyśle węglowym nadaje się poz. 21 w dziale II "Górnictwo" załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 484) następujące brzmienie:

"21. Roboty pod ziemią z wyjątkiem następujących robót dla młodocianych mężczyzn ponad 16 lat:

1) wartowników drzwi, regulujących wentylację podziemną,

2) wozaków, przewożących wózki kopalniane o pojemności do 0,8 t po drogach z upadem nie przekraczającym 0,01,

3) lampiarzy z wyłączeniem drobienia karbidu i rozlewania benzyny,

4) gońców i roznosicieli wody,

5) smarowania i czyszczenia wózków nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem, przy czym wózki nie mogą się znajdować na torach służących do przewozu elektrowozami,

6) roznoszenia gliny, narzędzi i sprzętu oraz dźwigania i podnoszenia ciężarów o wadze poniżej 20 kg w chodnikach poziomych i o wadze poniżej 10 kg w chodnikach pochyłych, z wyłączeniem szyn, rur podsadzkowych i kap żelaznych,

7) smarowania maszyn i urządzeń nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem,

8) wyładowania w spokojnych warunkach pracy (z wózków odczepionych od maszyn i odstawionych na bocznicę lub na miejscu specjalnie przeznaczonym do wyładowywania wózków w bezpiecznych warunkach pracy) materiałów takich, jak: piasek, wapno gaszone, glina, cegła oraz urządzeń, sprzętu i drobnych materiałów żelaznych, jak: śruby, bolce, części rur, haki, linki pochylniane, kable do wiertarek itp. o wadze jednostkowej nie przekraczającej 10 kg,

9) pomocy fachowym robotnikom przy naprawach maszyn, nie będących w ruchu (bez dźwigania części o wadze wyższej od 10 kg),

10) obsługi napędów powietrznych dla rynien potrząsalnych na ścianach wyłącznie dla młodocianych, którzy zostaną przeegzaminowani przed tym przez dozór.".

§  2.
1.
Młodociani mężczyźni ponad lat 16 mogą być zatrudnieni przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10 spisu robót wzbronionych młodocianym, jedynie pod warunkiem, że nie będą wykonywać tych robót w miejscach słabo przewietrzanych lub szczególnie mokrych, przy robotach kamiennych, przy rabunku, w polach pożarowych oraz w warunkach niebezpiecznych, gdy wymagana jest duża ostrożność i doświadczenie, jak również w warunkach szczególnie uciążliwych (np. w chodniku o wysokości 80 cm, gdzie pracuje się w pozycji leżącej lub pochyłej, w miejscach o dużym upadzie, np.: ponad 40° itp.).
2.
Kierownictwo zakładu pracy obowiązane jest przeprowadzać dodatkowe badania młodocianych mężczyzn, zatrudnionych przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10, przez lekarza kopalnianego w celu dokładnego stwierdzenia, czy ich stan fizyczny i stan zdrowia zezwala na zatrudnienie ich przy tych pracach. Badania takie powinny być powtarzane nie rzadziej niż co 3 miesiące, a wyniki badań wpisywane do kart zdrowia przez lekarza kopalnianego. Badania te powinny być przeprowadzane niezależnie od badań lekarskich, przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet.
§  3.
Obwodowy inspektor pracy w porozumieniu z właściwymi organami władz górniczych i Związkiem Zawodowym Górników ustala w każdym poszczególnym przypadku, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 2 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024