Powołanie ekspozytur urzędów wojewódzkich na obszarze Ziem Odzyskanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 maja 1946 r.
w sprawie powołania ekspozytur urzędów wojewódzkich na obszarze Ziem Odzyskanych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zarządzie Ziem Odzyskanych (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 295) w związku z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 80, poz. 555) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na okres przejściowy, dopóki tego wymagać będą potrzeby nadzwyczajne zarządu Ziem Odzyskanych, tworzy się ekspozytury urzędów wojewódzkich na określonych w niniejszym rozporządzeniu obszarach województw: w Gorzowie - dla województwa poznańskiego, w Szczecinku - dla szczecińskiego, w Opolu - dla śląskiego i w Bolesławcu - dla wrocławskiego.
§  2.
Zakres działania ekspozytury urzędu wojewódzkiego poznańskiego z siedzibą w Gorzowie obejmuje powiaty: babimojski, gorzowski, gubiński, krośnieński, międzyrzecki, pilski, rzepiński, skwierzyński, sulęciński, strzelecki, świebodziński, wschowski, zielonogórski.
§  3.
Zakres działania ekspozytury urzędu wojewódzkiego szczecińskiego z siedzibą w Szczecinku obejmuje powiaty: białogardzki, bytowski, człuchowski, drawski, koszaliński, miastecki, sławiński, słupski, szczecinecki, wałecki i złotowski.
§  4.
Zakres działania ekspozytury urzędu wojewódzkiego śląskiego z siedzibą w Opolu, obejmuje powiaty: bytomski, m. Bytom, dobrodzieński, gliwicki, m. Gliwice, głubczycki, grodkowski, kluczborski, kozielski, niemodliński, niski, oleski, opolski, prudnicki, raciborski, strzelecki, m. Zabrze.
§  5.
Zakres działania ekspozytury urzędu wojewódzkiego wrocławskiego z siedzibą w Bolesławcu obejmuje powiaty: bolesławiecki, głogowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, kożuchowski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, szprotawski, zgorzelecki, złotoryjski, żagański i żarski.
§  6.
Ekspozytura urzędu wojewódzkiego jest organem podległym wojewodzie i uprawniona jest do stałego spełniania pod nadzorem wojewody zadań z zakresu działania wojewody, określonych w niniejszym rozporządzeniu, oraz do wydawania w imieniu wojewody w tym zakresie samoistnych orzeczeń i zarządzeń ze skutkiem prawnym, równym orzeczeniom i zarządzeniom wojewody.
§  7.
Do zakresu działania ekspozytury urzędu wojewódzkiego należy załatwianie spraw:
a)
prawno-administracyjnych,
b)
samorządowych,
c)
osadnictwa,
d)
aprowizacji i handlu,

a nadto w ekspozyturach urzędów wojewódzkich: śląskiego i poznańskiego spraw społeczno-politycznych.

Poza tym do zakresu działania ekspozytur należy inspekcja działających na podległym im obszarze starostw.

§  8.
Ekspozytura urzędu wojewódzkiego dzieli się na wydziały.
§  9.
Kierownikiem ekspozytury urzędu wojewódzkiego jest wicewojewoda.

W zakresie działania ekspozytury wicewojewoda jest z urzędu zastępcą wojewody jako szefa administracji ogólnej i zwierzchnikiem służbowym personelu zgodnie z przepisami prawa, interesem publicznym oraz wskazaniami wojewody.

§  10.
Kierowników ekspozytur urzędów wojewódzkich w Szczecinku i Bolesławcu wyznacza Minister Ziem Odzyskanych.

Kierowników ekspozytur urzędów wojewódzkich w Gorzowie i Opolu wyznacza Minister Ziem Odzyskanych w porozumieniu Ministrem Administracji Publicznej.

§  11.
Ani ekspozytura, ani też jej kierownik nie występują na zewnątrz samodzielnie, lecz tylko w imieniu wojewody.

Wszystkie pisma, wychodzące z ekspozytury, mają nagłówek "Urząd wojewódzki" z oznaczeniem województwa w formie przymiotnikowej, a pod nagłówkiem dodatek "Ekspozytura w ..........".

Kierownik ekspozytury podpisuje w sposób następujący: "Za Wojewodę - Wicewojewoda".

§  12.
Ekspozytura ma prawo i obowiązek w zakresie spraw wyszczególnionych w § 7:
a)
dokonywać na swoim obszarze wszelkich czynności, do których upoważniony jest wojewoda,
b)
znosić się bezpośrednio z ludnością oraz władzami, urzędami i organami bezpośrednio podległymi władzom naczelnym lub instancji niższych,
c)
przedkładać bezpośrednio Ministrowi Ziem Odzyskanych z równoczesnym powiadomieniem wojewody - te sprawy, które mają być przezeń decydowane w toku instancji lub w których Minister Ziem Odzyskanych zwrócił się bezpośrednio do ekspozytury,
d)
sprawować nadzór nad działalnością podległych wojewodzie bądź ekspozyturze organów.

Z wyjątkiem wypadków koniecznych urząd wojewódzki na obszarze podległym ekspozyturze nie będzie załatwiał bezpośrednio spraw, które należą do zakresu działania ekspozytury.

§  13.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024