united kingdom
ukraine

Sprawowanie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnemi i organizacja naczelnych władz wojskowych w czasie pokoju.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 9 maja 1936 r.
o sprawowaniu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnemi i organizacji naczelnych władz wojskowych w czasie pokoju.

Na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:

Dział  I.

Art.  1.
§1.
Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnemi sprawuje w czasie pokoju Prezydent Rzeczypospolitej przez:
a)
Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych,
b)
Ministra Spraw wojskowych.
§  2.
Siły Zbrojne są podporządkowane Prezydentowi Rzeczypospolitej przez Ministra Spraw Wojskowych.
Art.  2.
§  1.
W sprawach, dotyczących zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnemi oraz przygotowania obrony Państwa, Prezydent Rzeczypospolitej wydaje akty urzędowe w formie dekretów i zarządzeń.
§  2.
Dekrety i zarządzenia, wynikające ze zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnemi są kontrasygnowane przez Ministra Spraw Wojskowych, a w sprawach, wiążących się z obroną Państwa i wykraczających poza zakres działania Ministra Spraw Wojskowych przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wojskowych.
§  3.
Dekrety ogłasza się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  3.

W szczególności Prezydent Rzeczypospolitej jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych

I. w drodze dekretu:

a)
określa sposób odbywania służby wojskowej i podstawowe obowiązki i prawa żołnierzy,
b)
wydaje dla Sił Zbrojnych przepisy dyscyplinarne i przepisy o pociąganiu żołnierzy do odpowiedzialności honorowej,
c)
ustala porty i przystanie wojenne, oraz obszary warowne i rejony umocnione;

II. w drodze zarządzeń:

a)
nadaje żołnierzom pierwszy i następne stopnie oficerskie,
b)
mianuje i zwalnia na wniosek Ministra Spraw Wojskowych uzgodniony z Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych podsekretarzy stanu w Ministerstwie Spraw Wojskowych, Inspektorów Armji, Generałów do Prac, Szefa Sztabu Głównego, Generałów Inspekcjonujących oraz Dowódców dywizyj, Dowódców równorzędnych i wyższych,
c)
nadaje ordery i odznaczenia wojskowe.

Dział  II.

Art.  4.

Generalny Inspektor Sił Zbrojnych jest generałem przewidzianym na Naczelnego Wodza.

Art.  5.
§  1.
Do zakresu prac Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych należy nadawanie właściwego kierunku pracom nad obroną Państwa i przygotowaniem Sił Zbrojnych na wypadek konfliktu zbrojnego.
§  2.
W szczególności do zakresu prac i obowiązków Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych należą:
a)
stawianie Rządowi postulatów w dziedzinie obrony Państwa;
b)
przygotowanie planów operacyjnych i mobilizacyjnych;
c)
dawanie dyrektyw Ministrowi Spraw Wojskowych w zakresie jego prac, związanych z przygotowaniem Sił Zbrojnych do zadań wojennych;
d)
kontrola w dziedzinie wyszkolenia, sprawności bojowej i przygotowania wojennego Sił Zbrojnych;
e)
stawianie Ministrowi Spraw Wojskowych wiążących postulatów co do obsady stanowisk Inspektorów Armji, Generałów do Prac, Szefa Sztabu Głównego, Generałów Inspekcjonujących, tudzież wszystkich dowódców od dowódcy pułku wzwyż.
§  3.
Generalnemu Inspektorowi Sił Zbrojnych podlegają bezpośrednio i są jego organami pracy:
a)
Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych z Inspektorami Armji, Generałami do Prac, Biurem Inspekcji, tudzież Generałami Inspekcjonującymi w zakresie ich pracy inspekcyjnej)
b)
Sztab Główny z Szefem Sztabu Głównego na czele.

Dział  III.

Art.  6.
§  1.
Minister Spraw Wojskowych:
a)
dowodzi bezpośrednio i dysponuje w czasie pokoju Siłami Zbrojnemi;
b)
przygotowuje je do zadań wojennych;
c)
kieruje ich administracją i sprawami personalnemi;
d)
reprezentuje w Rządzie sprawy obrony Państwa oraz wedle dyrektyw Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych referuje jego wnioski.
§  2.
Pozatem należą do Ministra Spraw Wojskowych wszelkie prawa i obowiązki, wynikające z jego roli jako członka Rządu.
Art.  7.

Stosownie do postulatów Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, Minister Spraw Wojskowych:

a)
stawia wnioski Prezydentowi Rzeczypospolitej co do obsady stanowisk Inspektorów Armji, Generałów do Prac przy Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych, Szefa Sztabu Głównego, podsekretarzy stanu w Ministerstwie Spraw Wojskowych, Dowódców dywizyj, równorzędnych i wyższych;
b)
obsadza stanowiska dowódców pułku, dowódców piechoty dywizyjnej oraz równorzędnych.
Art.  8.
§  1.
Minister Spraw Wojskowych we własnym zakresie mianuje i zwalnia ze stanowisk nieobjętych art. 7.
§  2.
Uprawnienia swe wynikające z § 1 może przekazać uprawnionym przez siebie przełożonym wojskowym.

Dział  IV.

Art.  9.

Ustanawia się Komitet Obrony Rzeczypospolitej.

Art.  10.

Do zakresu działania Komitetu Obrony Rzeczypospolitej należy:

a)
rozpatrywanie zagadnień, dotyczących obrony Państwa i ustalanie w tej dziedzinie wytycznych dla Rządu;
b)
koordynowanie prac przygotowujących obronę Państwa.
Art.  11.
§  1.
Komitet Obrony Rzeczypospolitej działa pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej, którego zastępcą jest Generalny Inspektor Sił Zbrojnych.
§  2.
W skład Komitetu wchodzą pozatem jako stali członkowie:

Prezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Spraw Wojskowych, Minister Skarbu, Minister Przemysłu i Handlu, oraz bez prawa głosowania Szef Sztabu Głównego, Szef Administracji Armji i Zastępca Szefa Sztabu Głównego.

§  3.
Przewodniczący może powołać w razie potrzeby do udziału w obradach Komitetu Obrony Rzeczypospolitej innych ministrów z prawami członków stałych oraz inne osoby, według swego uznania, bez prawa głosowania.
Art.  12.

Posiedzenia Komitetu Obrony Rzeczypospolitej zwołuje Prezydent Rzeczypospolitej według swego uznania lub na wniosek Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.

Art.  13.
§  1.
Organem przygotowującym, opracowującym i przeprowadzającym decyzje Komitetu Obrony Rzeczypospolitej jest Sekretarjat Komitetu Obrony Rzeczypospolitej przy Generalnym Inspektorce Sił Zbrojnych, którego kierownikiem jest zastępca Szefa Sztabu Głównego.
§  2.
Na żądanie Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, skierowane do poszczególnych ministrów, odpowiedni dyrektorzy departamentów (równorzędni) współpracują z Sekretarjatem Komitetu Obrony Rzeczypospolitej.
§  3.
Z ramienia Przewodniczącego Komitetu Obrony Rzeczypospolitej Sekretarjat Komitetu Obrony Rzeczypospolitej śledzi wykonywanie uchwał przez poszczególne działy administracji państwowej.
Art.  14.

Regulamin obrad Komitetu Obrony Rzeczypospolitej uchwali Komitet Obrony Rzeczypospolitej, a zatwierdzi Prezydent Rzeczypospolitej.

Dział  V.

Art.  15.

Wykonanie niniejszego dekretu poruczam Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  16.
§  1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
§  2.
Z dniem tym tracą moc obowiązującą:
a)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 sierpnia 1926 r. o wydawaniu dekretów w zakresie Najwyższego Zwierzchnictwa sił zbrojnych Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 444);
b)
dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 sierpnia 1926 r. o sprawowaniu dowództwa nad siłami zbrojnemi w czasie pokoju i o ustanowieniu Generalnego Inspektora sił zbrojnych (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 445);
c)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 października 1926 r. o utworzeniu Komitetu Obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 108, poz. 633).

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.38.286

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Sprawowanie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnemi i organizacja naczelnych władz wojskowych w czasie pokoju.
Data aktu: 09/05/1936
Data ogłoszenia: 12/05/1936
Data wejścia w życie: 12/05/1936