Zm.: rozporządzenie z dnia 19 listopada 1925 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie - w zakresie przewozu poczty kolejami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: KOMUNIKACJI I POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 27 kwietnia 1928 r.
zmieniające rozporządzenie Ministrów: Kolei i Przemysłu i Handlu z dnia 19 listopada 1925 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie - w zakresie przewozu poczty kolejami.

Na mocy art. 41 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26) zmienia się rozporządzenie Ministrów: Kolei i Przemysłu i Handlu z dnia 19 listopada 1925 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie w zakresie przewozu poczty kolejami (Dz. U. R. P. Nr. 121, poz. 870) jak następuje:
§  1.
Do paragrafu 11 dodaje się jako ustęp 8 następujące postanowienie:

"W sprawie udzielania bezpłatnych biletów na przejazd kolejami dla urzędników Ministerstwa Poczt i Telegrafów i podwładnych mu organów wyda Minister Komunikacji osobne zarządzenie na podstawie zapotrzebowania Ministerstwa Poczt i Telegrafów."

§  2.
Paragraf 12 otrzymuje brzmienie następujące:

"Należność, przypadająca zarządowi kolejowemu za regularne przewozy poczty na kolejach państwowych i prywatnych zarządzanych przez Polskie Koleje Państwowe obejmuje opłaty, liczone według własnych kosztów zarządu kolejowego:

1) za przewóz, ogrzewanie, oświetlenie i zwykłą konserwację wagonów pocztowych,

2) za używanie, ogrzewanie i oświetlenie przedziałów pocztowych i nieurządzonych oddzielnych przedziałów wagonów kolejowych,

3) za przewóz zamkniętych odsyłek listowych przez konduktorów kolejowych.

Opłaty te oblicza się w jednostkach:

a) za świadczenia pod 1) i 2) według osiokilometrów, licząc przytem za przedział pocztowy i oddzielny przedział kolejowy jedną oś,

b) za świadczenia pod 3) według kilometrów.

Za podstawę obliczeń przyjmuje się przewozy objęte planem komunikacji pocztowej, który uzgadnia się z zarządem kolejowym każdego roku na okres roczny.

Obliczenie opiera się na kilometrach taryfowych.

Opłaty za świadczenia pod 1) i 2) obejmują również opłaty za dodatkowe ogrzewanie i oświetlanie oraz za odpowiedzialność przyjętą przez zarząd kolejowy za przesyłki w wagonach i przedziałach pocztowych, przewidzianą w § 17 niniejszego rozporządzenia.

Jednostki opłat za regularne przewozy pod 1) i 2) oblicza się przy układaniu budżetu na następny rok budżetowy, na podstawie kosztów eksploatacyjnych przypadających na ruch osobowy według ostatniego rocznego sprawozdania budżetowego.

Jako koszta eksploatacyjne mające służyć za podstawę powyższego obliczenia uważa się tylko:

a) 85% kosztów służby drogowej,

b) koszta służby stacyjnej,

c) koszta służby handlowej dla opłat za świadczenia pod 1) i 2) nie będą liczone, a dla opłat za przewozy w wagonach towarowych (§ 13) zalicza się 10% kosztów służby handlowej przypadających na ruch towarowy,

d) koszta służby konduktorskiej,

e) koszta zarządu i ogólnej służby trakcji,

f) koszta służby parowozowej,

g) koszta służby wagonowej z tem ograniczeniem, że koszta czyszczenia wagonów osobowych będą policzone tylko w połowie, a towarowych opuszczone zupełnie,

h) z kosztów służby warsztatowej tylko wydatki na naprawę parowozów osobowych, zwiększone o proporcjonalną do tych wydatków część poborów i ogólnych kosztów warsztatowych,

i) koszta służby elektrotechnicznej i zabezpieczenia ruchu pociągów, obejmujące tylko wydatki na zabezpieczenie ruchu pociągów i na telegraf i telefony,

k) z wydatków wspólnych - tylko pozycje następujące: różne wydatki osobowe, koszta utrzymania kursów przygotowawczych, opłaty za używanie obcych urządzeń i za wykonywanie służby przez obcy personel, koszta badań i rewizyj, koszta kolejowej służby pożarnej, wydatki z powodu wypadków nadzwyczajnych, wydatki na instrukcje, pisma urzędowe i na rozkłady jazdy, odszkodowania za okaleczenie lub zabicie osób i za uszkodzenie rzeczy, odszkodowania za szkody przyjętego do transportu towaru, 50% wydatków na odpisywanie usterek rachunkowych i nie-ściągalnych pretensyj jako też strat na ma-terjale i inwentarzu, 70% należności skarbowych i samorządowych, wreszcie koszta rejestracji przewozów.

W powyższy sposób oblicza się również koszt jednostki opłat na kolejach wąskotorowych.

Jednostkę opłat za przewozy pod 3) bez względu na ilość worków ustala się w kwocie 1,5 grosza za kilometr.

Suma: z iloczynu osiokilometrów wagonów pocztowych, przedziałów pocztowych oraz przedziałów kolejowych przeznaczonych do przewozu poczty, ustalonych planem komunikacji pocztowej i obliczonej w powyższy sposób opłaty jednostkowej, tudzież z iloczynu kilometrów przewozów poczty listowej przez organa kolejowe ustalonych tym planem i jednostki opłat ustalonych dla tych przewozów, stanowi należność ryczałtową kolei za przewozy pod 1), 2) i 3) na najbliższy okres budżetowy. Ryczałt ten płatny jest w równych ratach miesięcznych i nie może ulec zmianie w ciągu roku budżetowego, na który został ustalony.

Raty ryczałtowe Ministerstwo Poczt i Telegrafów przekazuje bezpośrednio Ministerstwu Komunikacji.

Przewóz próżnych wagonów pocztowych odbywa się bezpłatnie".

§  3.
Ostatnie zdanie w paragrafie 13 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jako koszta eksploatacyjne uważa się koszta wymienione w § 12, przyczem koszta służby warsztatowej będą liczone odpowiednio za naprawę parowozów towarowych".

§  4.
Paragraf 16 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jednostkę opłaty za przewóz poczty na kolejach prywatnych o własnym zarządzie, jak również na kolejach państwowych oddanych w zarząd prywatny, ustala Ministerstwo Komunikacji w porozumieniu z Ministerstwem Poczt i Telegrafów zależnie od warunków przewozu poczty na danej kolei.

Przy obliczaniu jednostki opłaty obowiązują zasady określone w §§ 12 i 13 niniejszego rozporządzenia.

Należności przypadające kolejom prywatnym o własnym zarządzie i kolejom państwowym oddanym w zarząd prywatny za wykonany przewóz poczty - płaci zarząd pocztowy miesięcznie na podstawie przedstawianych rachunków.

Zarząd pocztowy i zainteresowany prywatny zarząd kolejowy mogą przyjąć inne zasady obliczenia kosztów przewozu poczty i terminów płatności, jeśli zasady te, ustalone w drodze zgodnego porozumienia, zostaną zatwierdzone przez Ministra Komunikacji po porozumieniu się z Ministrem Poczt i Telegrafów".

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024