Wykonanie niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 6 sierpnia 1927 r.
w sprawie wykonania niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa.

Na podstawie artykułów 14, 17, 18, 20-22, 24, 49, 75 i 90 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli (Dz. U. R. P. № 92, poz. 530), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 592), w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa, zarządzam co następuje:
Do art. 14.
§  1.
Przysięga służbowa składana przez nauczyciela przy ustaleniu brzmi, jak następuje:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, że wszystkich obywateli Państwa Polskiego w równem mając zachowaniu, będę pilnie strzec przepisów prawa, spełniać gorliwie i sumiennie obowiązki swego stanowiska, wykonywać dokładnie polecenia mych przełożonych i dochowywać tajemnicy urzędowej. Tak mi, Panie Boże, dopomóż".

Przyrzeczenie służbowe, składane przez nauczyciela tymczasowego przy objęciu służby, brzmi, jak następuje:

"Przyrzekam, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, że wszystkich obywateli Państwa Polskiego w równem mając zachowaniu, będę pilnie strzec przepisów prawa, spełniać gorliwie i sumiennie obowiązki swego stanowiska, wykonywać dokładnie polecenia mych przełożonych i dochowywać tajemnicy urzędowej".

Do art. 17.

§  2.
Wykaz stanu służby każdego nauczyciela ma być prowadzony według wzoru, stanowiącego załącznik № 1 do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 131, poz. 787).

Wykazy stanu służby prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.

W razie przejścia nauczyciela do szkoły, nie podlegającej Ministrowi Rolnictwa, wykaz stanu służby wraz z odpisem dokumentów przesłany będzie tej władzy, która z powodu zaszłej zmiany stała się obowiązana do prowadzenia wykazu.

Do art. 18.

§  3.
Wykazy kwalifikacyjne prowadzą:
a)
dla kierowników szkoły-Ministerstwo Rolnictwa,
b)
dla nauczycieli-kierownik szkoły.

Wykazy kwalifikacyjne winny być prowadzone według wzoru, stanowiącego załącznik № 2 do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 131, poz. 787). Spostrzeżenia wpisywać mają prawo w wykazach kwalifikacyjnych, prowadzonych:

a)
dla kierowników szkoły-Naczelnik Wydziału Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i wizytator,
b)
dla nauczycieli-Naczelnik Wydziału Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa, wizytator i kierownik szkoły.

Do art. 20.

§  4.
Ocenę do wykazu kwalifikacyjnego nauczycieli wpisują na podstawie wyszczególnionych w nim spostrzeżeń, wizytatorzy ludowych szkół rolniczych.

Do art. 21.

§  5.
Odwołanie przeciw niezadowalającej ocenie wnosi nauczyciel w drodze służbowej. O tem, czy odwołanie zostało wniesione w terminie przepisanym, rozstrzyga Minister Rolnictwa.

Do art. 22.

§  6.
Komisję kwalifikacyjną dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych ustanawia się przy Ministrze Rolnictwa.

Członkami komisji kwalifikacyjnej są:

a)
wizytatorzy ludowych szkół rolniczych,
b)
trzej powołani na okres lat trzech przez Ministra Rolnictwa kierownicy publicznych ludowych szkół rolniczych, oraz
c)
trzej nauczyciele stali takichże szkół, powołani na okres lat trzech przez Ministra Rolnictwa z pośród kandydatów przedstawionych piśmiennie po jednym przez radę pedagogiczną każdej publicznej ludowej szkoły rolniczej.

Komplet orzekający komisji kwalifikacyjnej stanowią: wizytator, kierownik i nauczyciel. Przewodniczy kompletowi wyznaczony przez Ministra Rolnictwa wizytator, który dobiera dwóch dalszych członków kompletu z ogólnej listy członków komisji kwalifikacyjnej.

§  7.
Komisja kwalifikacyjna wydaje orzeczenia na podstawie spostrzeżeń, wpisanych do wykazu kwalifikacyjnego w okresie czasu od wydania poprzedniej oceny, biorąc jednocześnie pod uwagą ewentualne fakty, dotyczące stosunków służbowych, osobistych lub rodzinnych nauczyciela, zanotowane w wykazie jego stanu służby, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na wartość pracy nauczyciela w tym okresie. Komisja kwalifikacyjna może również, o ile to uzna za potrzebne, zażądać od władzy, która wydała ocenę, dodatkowych wyjaśnień pisemnych lub ustnych, jak również zbadać na miejscu wartość pracy nauczyciela przez dokonanie wizytacji szkoły.

Uchwały komisji kwalifikacyjnej zapadają większością głosów.

Komisja prowadzi protokół uchwał.

Orzeczenie komisji kwalifikacyjnej ma mieć następujące brzmienie:

"Komisja kwalifikacyjna przy Ministerstwie Rolnictwa dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, rozpatrując w dniu ......... odwołanie stałego nauczyciela p. ......... (imię, nazwisko i przydział służb, nauczyciela) od orzeczenia z dnia ........., zawierającego oceną jego pracy, oceniła pracę tę w okresie od ......... do ......... jako ........."

Orzeczenie podpisują przewodniczący (ocena według skali) i przynajmniej jeden członek kompletu komisji kwalifikacyjnej.

§  8.
Członków komisji kwalifikacyjnej obowiązują przepisy o tajemnicy urzędowej.

Do art. 24.

§  9.
Orzeczenie, wyszczególnione w art. 24 ustawy, wydaje Minister Rolnictwa.

Do art. 49.

§  10.
Kierownik szkoły na czas swego urlopu w okresie feryj szkolnych powierza zastępstwo jednemu z pozostających na miejscu nauczycieli szkoły, o czem zawiadamia Ministerstwo Rolnictwa.

Gdyby żaden z nauczycieli szkoły nie wziął na siebie dobrowolnie obowiązku zastępowania kierownika, wówczas Ministerstwo wyznaczy z urzędu do pełnienia tych obowiązków jednego z nauczycieli szkoły, stosując postanowienia art. 50 i 51 ustawy.

Do art. 75.

§  11.
Nauczyciele tymczasowi odpowiedzialni są za występki i wykroczenia służbowe, analogicznie, jak nauczyciele stali. W razie nałożenia przez komisję dyscyplinarną na nauczyciela tymczasowego kary, przewidzianej w punktach 4-8 art. 82 ustawy, stosunek służbowy z nim ulegnie rozwiązaniu w myśl art. 66 i 69 ustawy.

Do art. 90.

§  12.
Członkowie komisji dyscyplinarnej, z wyłączeniem sędziów państwowych, składają przy objęciu urzędowania przyrzeczenie w brzmieniu następującem:

"Przyjmując powierzony sobie urząd członka komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, przyrzekam w wykonywaniu związanych z tym urzędem obowiązków, strzec przepisów prawa, kierować się jedynie względami na dobro sprawy publicznej, w szczególności zaś na dobro i honor szkoły oraz zachować w tajemnicy wszystko to, co doszło do mej wiadomości z tytułu pełnienia obowiązków członka komisji dyscyplinarnej".

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.76.669

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, podległych Ministrowi Rolnictwa.
Data aktu: 06/08/1927
Data ogłoszenia: 31/08/1927
Data wejścia w życie: 31/08/1927