Zmiana niektórych przepisów o urządzeniu sądownictwa i o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 19 grudnia 1927 r.
zmieniające niektóre przepisy o urządzeniu sądownictwa i o postępowaniu karnem w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Artykuły: 5 i 24 przepisów tymczasowych o urządzeniu sądownictwa w Królestwie Polskiem z dnia 18 lipca 1917 r. (Dz. Urz. Dep. Spraw. № 1, poz. 1) w brzmieniu ustawy z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie niektórych zmian w przepisach tymczasowych o urządzeniu sądownictwa w b. Królestwie Polskiem (Dz. U. R. P. № 30, poz. 172) otrzymują brzmienie następujące:

a) "Art. 5. Sąd pokoju składa się z jednego lub więcej sędziów pokoju. W sądzie pokoju rozpoznaje sprawy i pełni poszczególne czynności sędzia pokoju jednoosobowo. Sędzia pokoju, a jeśli jest ich więcej, jeden z nich, wyznaczony przez prezesa sądu okręgowego, jest równocześnie kierownikiem sądu pokoju. Do kierownika należą sprawy administracyjne sądu i nadzór nad kancelarją sądową."

b) "Art. 24. Ławników do kompletów handlowych sądu okręgowego (art. 6) wybiera kupiectwo stosownie do przepisów, obowiązujących przy wyborze sędziów handlowych. Ławnicy ci używają tytułu sędziów handlowych i prócz udziału w sądzeniu spraw handlowych pełnią czynności przez ustawy sędziom handlowym powierzone. Liczbę sędziów handlowych określa Minister Sprawiedliwości.

W okręgach, w których utworzono izby przemysłowo-handlowe w myśl art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lipca 1927 r. o izbach przemysłowo - handlowych (Dz. U. R. P. № 67, poz. 591) należy stosować przepis art. 4 pkt. 9 tego rozporządzenia.

Sędzią handlowym może być ten, kto posiada obywatelstwo polskie, używa w pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył trzydzieści lat życia, włada językiem polskim w słowie i piśmie, oraz posiada praktyczną znajomość obrotu handlowego i zwyczajów handlowych."

Art.  2.

Ustęp pod lit. c) art. 25 przepisów tymczasowych o urządzeniu sądownictwa w Królestwie Polskiem z dnia 18 lipca 1917 r. (Dz. Urz. Dep. Spraw. № 1, poz. 1) otrzymuje brzmienie następujące:

"c) kierownicy sądów pokoju - nad urzędnikami kancelarji sądowej oraz funkcjonarjuszami niższymi tych sądów, któremi kierują".

Art.  3.

Art. 105 ustawy postępowania karnego z 1864 r. w brzmieniu, nadanem art. 8 przepisów przechodnich z dnia 18 lipca 1917 r. do ustawy postępowania karnego (Dz. Urz. Dep. Spraw. № 1, poz. 4), otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 105. Oględzin, badań przedmiotowych, sekwestracyj i rewizyj dokonywa sędzia pokoju".

Art.  4.

W części pierwszej art. 130 ustawy postępowania karnego z 1864 r. w brzmieniu art. 11 ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. w przedmiocie zmian w ustawodawstwie karnem, obowiązującem w b. zaborze rosyjskim (Dz. U. R. P. № 30, poz. 169), skreśla się wyraz "ławników".

Część druga powyższego artykułu otrzymuje brzmienie następujące: "Wyrok podpisuje sędzia pokoju."

Art.  5.

W art. 249 ustawy postępowania karnego z 1864 r. w brzmieniu, uzupełnionem art. 22 ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. w przedmiocie zmian w ustawodawstwie karnem, obowiązującem w b. zaborze rosyjskim (Dz. U. R. P. № 30, poz. 169), dodaje się jako zdanie drugie części pierwszej postanowienie następujące:

"Minister Sprawiedliwości może zlecić stałe pełnienie obowiązków sędziego śledczego sędziemu pokoju prawnikowi; zlecenie to może odwołać."

Art.  6.

Część pierwsza art. 288 ustawy postępowania karnego z 1864 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Sędzia śledczy lub sędzia pokoju, któremu zlecono stałe pełnienie obowiązków sędziego śledczego, - prowadzą śledztwa wstępne w wyznaczonych sobie okręgach śledczych. Granice okręgów śledczych określa Minister Sprawiedliwości."

Art.  7.

Art. 626 ustawy postępowania karnego z 1864 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Nie zabrania się odczytywać podczas rozprawy głównej zeznań pisemnych świadków, którzy nie stawili się do sądu z powodu śmierci, choroby, bardzo podeszłego wieku lub znacznej odległości miejsca pobytu, oraz tych, których miejsce pobytu nie jest wiadome, którym przysługuje prawo zakrajowości, lub którzy odmawiają zeznań bez podstawy prawnej. Za zgodą stron odczytywać można zeznania innych świadków, którzy nie stawili się do sądu."

Art.  8.

Wprowadza się do ustawy postępowania karnego z 1864 r. następujące postanowienia:

a)
Art. 633 u. p. k. otrzymuje brzmienie następujące:

"Rozprawa główna w każdej sprawie winna odbywać się bez przerwy, prócz wypadków niżej wymienionych."

b)
Wprowadza się art. 6331 u. p. k. w brzmieniu następującem:

"Przerwy niezbędne dla wypoczynku zarządza przewodniczący".

c)
Art. 634 u. p. k. otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeśli sąd uzna za niezbędne przerwać rozprawę w celu zebrania dodatkowych wiadomości lub ściągnięcia dodatkowych dowodów, zwłaszcza w celu wezwania lub przymusowego sprowadzenia świadków lub biegłych, którzy nie stawili się, wówczas przerwana rozprawa po jej podjęciu toczy się w dalszym ciągu, poczynając od czynności, na której ją przerwano."

d)
Wprowadza się art. 6341 - 6343 u. p. k. w brzmieniu następującem:

"Art. 6341 u. p. k. "Rozprawą przerwać można raz lub więcej razy, ogłaszając natychmiast ustnie o jej następnym terminie. Przed przystąpieniem do dalszej rozprawy przewodniczący lub jeden z sędziów przedstawia ustnie dotychczasowy jej przebieg na podstawie akt sprawy."

Art. 6342 u. p. k. "W czasie przerwy, przewidzianej w art. 634, sędziowie mogą brać udział w innych rozprawach i czynnościach urzędowych."

Art. 6343 u. p. k. "W razie podjęcia przerwanej przez sąd rozprawy (art. 634) każdy sędzia może zażądać powtórzenia bądź całej rozprawy, bądź poszczególnych czynności. O wnioskach w tym względzie prokuratora i stron orzeka sąd."

e)
Art. 635 u. p. k. otrzymuje brzmienie następujące:

"Rozprawę należy przeprowadzić od początku, jeśli skład sędziów ulegnie zmianie, lub gdy od czasu ostatniej przerwy do podjęcia rozprawy minęło więcej czasu niż czternaście dni."

f)
Art. 640 u. p. k. uzupełnia się dodaniem na końcu wyrazów: "albo postanawia przeprowadzić rozprawę częściowo i w razie potrzeby przerwać ją w myśl art. 634".
Art.  9.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  10.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1928 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024