united kingdom
ukraine

Przepisy taryfowe i opłaty, stosowane w bezpośredniej komunikacji towarowej między stacjami kolei polskich i rumuńskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 12 marca 1920 r.
w sprawie przepisów taryfowych i opłat, stosowanych w bezpośredniej komunikacji towarowej między stacjami kolei polskich i rumuńskich.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dz. Pr. Nr 14, poz. 152) konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 r. (Monitor Polski Nr 82 z dnia 10 kwietnia 1919 r.) i w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządzam, co następuje:
POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE

Okręgi Dyrekcji Warszawskiej, Radomskiej, Wileńskiej, Poznańskiej. Gdańskiej, Krakowskiej, Lwowskiej i Stanisławowskiej.

A.

Z natychmiastowej ważnością obowiązują dla przewozu przesyłek, przechodzących z Polski do Rumunji i na odwrót przez graniczne punkty przejściowe: Woronienka Granica Państwa i Sniatyn-Zalucze Granica Państwa, na całej przestrzeni od polskiej stacji nadawczej do granicznej linji państwowej wyłącznie przepisy taryfowe i opłaty, stosowane w dniu nadania przesyłki na stacji nadawczej, w odwrotnym zaś kierunku na całej przestrzeni od granicznej linji państwowej do polskiej stacji odbiorczej obowiązują wyłącznie przepisy taryfowe i opłaty, stosowane na stacji odbiorczej w dniu przejścia przesyłki na polskie koleje.

Postanowienie niniejsze stosuje się zarówno do ogólnych przepisów taryfowych jak i sposobu obliczania przewoźnego i należności ubocznych, klasyfikacji towarów, wysokości stawek i t. d.

Należności natomiast narosłe na stacjach pośrednich lub granicznych oblicza się według przepisów taryfy obowiązującej na danej stacji pośredniej, wzgl. granicznej.

B.

Odległości kilometryczne od polskiej stacji nadawczej do granicznej linji państwowej i odwrotnie od granicznej linji państwowej do polskie] stacji odbiorczej oblicza się przez dodanie odległości kilometrycznej od stacji nadawczej, względnie odbiorczej do jednej z niżej wymienionych stacji przejściowych między-dyrekcyjnych i odległości kilometrycznej od tejże stacji do granicznej linji państwowej; przewoźne oblicza się za sumę kilometrów w ten sposób obliczonej odległości stosownie do ustępu A.

Nadawca może oznaczyć w liście przewozowym drogę i stacje przejściowe między-dyrekcyjne.

W tym wypadku przewoźne oblicza się za drogę wskazaną przez nadawcę. W przeciwnym wypadku przysługuje kolei prawo wyboru drogi z obliczeniem przewoźnego za obraną drogę.

Wykaz odległości.

wyrażonych w kilometrach pomiędzy stacjami przejściowemi Okręgów Dyrekcji kolei państwowych w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Radomiu, Wilnie, Krakowie i Lwowie z jednej strony a granicznemi punktami przejściowemi na obszar Państwa Rumuńskiego z drugiej strony:

Woronienka Sniatyn-Załucze
Granica Państwa Granica Państwa
Kilometry
Bełżec 334 332
Białystok 722 720
Bogumin 718 716
Brody 335 333
Brześć 589 587
Chełm 476 474
Cieszyn 719 717
Czeremcha 644 642
Dziedzice 667 665
Herby 739 737
Iłłowo 813 811
Karwina 715 713
Mława 808 806
Mysłowice 652 650
Nadbrzezie 507 505
Oświęcim 645 643
Podwołoczyska 299 297
Rozwadów 465 463
Skalmierzyce 876 874
Sokal 375 373
Szczakowa 640 638
Toruń 939 937
Zwardoń 731 729

C.

Przepisy przewozowe, obowiązujące w bezpośredniej komunikacji towarowej z Rumunją, wzgl. tranzyto przez Rumunję, są zawarte w osobnem rozporządzeniu.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.24.150

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy taryfowe i opłaty, stosowane w bezpośredniej komunikacji towarowej między stacjami kolei polskich i rumuńskich.
Data aktu: 12/03/1920
Data ogłoszenia: 19/03/1920
Data wejścia w życie: 03/04/1920