Znowelizowane Prawo atomowe już z regulacją dot. kontroli
Regulacje dotyczące podmiotów uprawnionych do kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych zdaniem Trybunału Konstytucyjnego powinny być określone w ustawie, a nie jak dotychczas w rozporządzeniu. Zalecenie to wykonuje znowelizowane Prawo atomowe.
Warto nadmienić, iż ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo atomowe (Dz. U. poz. 1162) oprócz przeniesienia wspomnianej regulacji, wskazuje również, iż testy odbiorcze (akceptacyjne) przed użyciem urządzenia radiologicznego poddanego naprawie przeprowadzonej w zakresie, który może mieć wpływ na jakość diagnostyczną uzyskiwanego obrazu lub na dawkę jaką otrzymuje pacjent, mogą wykonywać osoby upoważnione przez kierownika jednostki ochrony zdrowia przy udziale przedstawicieli dostawcy lub przedstawicieli serwisu urządzenia radiologicznego.
Nowelizacja wchodzi w życie w dniu 17 września 2014 r.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl





