Zielona Góra: powstanie Centrum Pediatrii za 80 mln zł
\\

W Zielonej Górze powstanie Wielospecjalistyczne Centrum Pediatrii. Inwestycja znajduje się na liście projektów strategicznych i ma być finansowana w ramach RPO Lubuskie 2020, a także z budżetu województwa, miasta Zielona Góra oraz funduszy Ministerstwa Zdrowia.

Szacunkowy koszt to 80 mln zł. Koncepcja budowy szpitala dziecięcego w Zielonej Górze zakłada zwiększenie liczby łóżek z 50 do 55 w ramach oddziału pediatrii ogólnej, diabetologii, endokrynologii, hematoonkologii i nefrologii dziecięcej, zwiększenie liczby łóżek z 30 do 35 w ramach oddziału chirurgii dziecięcej, chirurgii noworodka, traumatologii i urologii dziecięcej.

W ramach inwestycji powstanie także dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy, który będzie posiadał trzy łóżka, blok operacyjny dla dzieci z dwoma salami zabiegowymi, a także oddział intensywnej opieki medycznej dla dzieci z pięcioma łóżkami.

W ramach Centrum powstanie również część hotelowa, przeznaczona dla rodziców i opiekunów, składająca się z ośmiu pokoi.

Obecnie w województwie lubuskim nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci, bloku operacyjnego dla dzieci, ani oddziału intensywnej opieki dla dzieci. Na migrację małych pacjentów lubuski oddział NFZ wydaje rocznie ponad 20 mln zł.

Wsparcie dla budowy szpitala dziecięcego w Lubuskiem zadeklarował dwa lata temu Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomoże wyposażyć szpital w niezbędny sprzęt specjalistyczny i aparaturę. Dzięki temu na ten cel w całości nie będą wydatkowane środki publiczne.

Wnioskodawcą projektu jest Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze, który opracował koncepcję budowy szpitala dla dzieci w oparciu o analizę stanu lubuskiej pediatrii i zapotrzebowania na leczenie najmłodszych pacjentów.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.lubuskie.pl, stan z dnia 30 września 2014 r.

\
Data publikacji: 30 września 2014 r.