Na ulicach miasta oraz w przychodniach, szkołach, parafiach, szpitalach i aptekach Sosnowca pojawi się 500 plakatów związanych z kampanią. Jak powiedział Andrzej Wojciechowski z wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, plakat wzbudza wiele emocji.
- Przedstawia noworodka wewnątrz butelki po napoju alkoholowym - wyjaśnił.

Na plakacie umieszczono ostrzeżenie: "picie alkoholu podczas ciąży może spowodować szkody na całe życie u nienarodzonego dziecka". Wyjaśniono też, czym jest FASD (Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu lub Poalkoholowe Spektrum Wrodzonych Zaburzeń). "Alkohol może uszkodzić mózg, serce, oczy i inne organy dziecka. Dzieci z FASD mogą mieć trudności w nauce i w kontrolowaniu swojego postępowania, jak również w nawiązywaniu przyjaźni. FASD dotyczy nas wszystkich, ale w 100 procentach można temu zapobiec" - można przeczytać na plakacie.

Kampania "Too young to drink" (zbyt młody być pić) jest kontynuacją podjętych przez Sosnowiec dwa lata temu działań na rzecz podniesienia świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Dwa lata temu zorganizowano konferencję "Trzeźwa matka - zdrowe dziecko" z udziałem lekarzy i psychologów, rok temu przeprowadzono szkolenia w tym zakresie  wśród nauczycieli i pedagogów.

Wojciechowski dodał, że kampania potrwa kilka miesięcy. W tym czasie w szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące tematyki związanej m.in. z FASD i FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Planowane są spotkania z psychologiem i lekarzem dla rodziców i opiekunów, którzy wychowują dzieci z takimi zaburzeniami.

Skala tego problemu, jak dodał Wojciechowski, jest trudna do określenia. Z danych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat do jednego z ośrodków w województwie śląskim zajmujących się rehabilitacją dzieci z FASD, trafiło około 700 dzieci z Sosnowca.

Kampanię "Too young to drink" prowadzi European FASD Alliance. Jej celem jest zwiększenie świadomości problemu FASD wśród kobiet i społeczności. Kampania odbywa się w 30 krajach.

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol, działając na nienarodzone dziecko, powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.

9 września przypada Światowy Dzień FAS. (pap)