W nowym budynku mieści się Wielosalowy Zespół Operacyjny (WZO), oddział neurochirurgii i centralna sterylizatornia, która – jak poinformował rzecznik szpitala Cezary Sołowij - jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Wszystkie urządzenia i cały proces obróbki instrumentarium medycznego w sterylizatorni będzie monitorowany przez system komputerowy, co podwyższy poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentów.

WZO składa się z ośmiu sal wyposażonych w nowoczesną aparaturę, m.in. stoły pozwalające na ustawienie pacjenta w pozycji odpowiedniej dla danego zabiegu. Będą tam wykonywane zabiegi chirurgii ogólnej, naczyniowej, urazowej i ortopedycznej, neurochirurgii, urologii oraz laryngologii.

W WZO zamontowano nowoczesny system klimatyzacji z laminarnym przepływem powietrza (bez mieszkania z powietrzem z otoczenia), co pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa sanitarno–epidemiologicznego.

Oddany w poniedziałek do użytku obiekt kosztował 22 mln zł. Powstał w ramach prowadzonego przez kilka lat projektu modernizacji koszalińskiego szpitala; łącznie prace pochłonęły niemal 60 mln zł. Ponad połowa tych pieniędzy – 32, 5 mln zł - pochodziła z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007 – 2013. Pozostałą część kosztów pokrył z własnych środków szpital (20 proc.) i Urząd Marszałkowski (25 proc.).

W ramach modernizacji koszalińskiego szpitala wybudowano pawilon internistyczny, unowocześniono oddział patologii ciąży oraz oddział noworodkowy.

sibi/ abr/