Centrum, mieszczące oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny oraz nowy oddział patologii ciąży, powstało na terenie głównej siedziby Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach. Wybudowano je w niespełna 15 miesięcy. Mieści 78 łóżek i blok operacyjny.


Szpital Miejski to jedyna w Zabrzu placówka świadcząca usługi z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii, ale dotychczasowa siedziba oddziałów nie spełniała już współczesnych standardów.
- Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji będziemy jednym z wiodących ośrodków o tym profilu w całej aglomeracji – powiedział dziennikarzom prezes szpitala Mariusz Wójtowicz.

Inwestycję poprzedziła analiza prognoz demograficznych oraz ocena rynku usług ginekologiczno-położniczych w Zabrzu. W 2012 roku w szpitalu urodziło się około tysiąca dzieci. Zarząd szpitala przewiduje, że dzięki powstaniu centrum liczba ta znacząco wzrośnie, a w ciągu kilku lat podwoi się.

Centrum będzie miejscem, gdzie opieka nad kobietami i noworodkami będzie kompleksowa. Obok pomocy lekarzy możliwe będą konsultacje psychologiczne, dietetyczne, działać będzie szkoła rodzenia, a także poradnia laktacyjna.
- Duży nacisk położymy na edukację młodych mam. Chciałabym, aby wszystkie kobiety rodzące dzieci w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka były zmotywowane do karmienia piersią i znały zalety karmienia naturalnego – powiedziała położna Joanna Magdalińska.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka będzie też pierwszym w regionie ośrodkiem laparoskopowego leczenia endometriozy.
- Dzięki jednej z najlepiej wyposażonych w Polsce multimedialnej sali do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów będziemy mogli skutecznie pomagać pacjentkom z tym schorzeniem – zaznaczył prezes Wójtowicz.

Budynek ma powierzchnię ponad 1800 m kwadratowych. Jest połączony z obecnymi budynkami szpitalnymi specjalnym łącznikiem.

W związku z koniecznością przeprowadzki część oddziałów zabrzańskiego szpitala nie przyjmuje pacjentek. Od 26 do 31 października zawieszono działalność oddziałów położnictwa i ginekologii, neonatologii, II Izby Przyjęć, poradni położniczo – ginekologicznej i diagnostyki prenatalnej, Poradni Konsultacji Diabetologicznych dla Kobiet w ciąży oraz Szkoły Rodzenia działających w Zabrzu przy Placu Traugutta 6. Wznowienie ich działalności w nowym budynku przy ul. Zamkowej nastąpi 1 listopada 2014 roku.

Szpital Miejski w Zabrzu działa od 1961 roku. Obecnie dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów. (pap)