Uczestnicy wydarzenia mieli okazję porozmawiać z edukatorami diabetologicznymi, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat choroby oraz dowiedzieć się jak żyć aktywnie z cukrzycą.

W Polsce na cukrzycę cierpi prawie 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, podczas której występuje wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą.

Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba wiąże się z uszkodzeniem czynności narządów, przede wszystkim oczu, nerek, serca oraz naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to  utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa) i niewydolność nerek (nefropatia), ale także zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe.

 [-OFERTA_HTML-]

 

Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą. Około 80 procent z nich stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która coraz częściej dotyka zarówno ludzi młodych jaki i dzieci.

- Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Dzięki jej prawidłowej kontroli i leczeniu pacjent może osiągnąć nie tylko satysfakcjonującą jakość swojego życia, lecz przede wszystkim uniknąć bardzo poważnych, groźnych dla życia powikłań, takich jak, zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. U zdrowych osób, z kolei, regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywny styl życia pomogą zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu 2, na którą zapadalność lawinowo rośnie - mówi dr hab. n. med. Janusz Krzymień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Team „Aktywni z cukrzycą” składa się ze sportowców-amatorów, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowa terapia cukrzycy oraz prozdrowotny styl życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą. Aktywni diabetycy, pomimo choroby, inspirują innych pacjentów do aktywnego życia społecznego i zawodowego. „Aktywni” wierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet dla cukrzyka! Poprzez swoje działania starają się pokazywać, że choroba nie musi być przeszkodą w realizacji życiowych pasji.

Akcja Teamu „Aktywni z cukrzycą” została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej pt. „Dłuższe życie z cukrzycą”, zainaugurowanej przez firmę Boehringer Ingelheim w Światowym Dniu Cukrzycy.

Kampania, realizowana na rzecz podnoszenia świadomości cukrzycy i zagrożeń związanych z tą chorobą, zwraca uwagę na znaczenie powszechnej edukacji diabetologicznej zarówno w obszarze profilaktyki cukrzycy jak i życia z chorobą.

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną w zakresie cukrzycy typu 2, w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” będą prowadzone ogólnopolskie działania edukacyjne i akcje świadomościowe skierowane zarówno do diabetyków jak i osób zdrowych z różnych grup wiekowych. Zaplanowano także publikację profilowanych wydawnictw edukacyjnych. Zwiększanie społecznej świadomości zagrożenia cukrzycą, problemów, jakie niesie ona ze sobą oraz promowanie nawyku badania poziomu glukozy we krwi, daje możliwość wcześniejszego rozpoznania choroby i uniknięcia jej groźnych dla zdrowia powikłań.

 

Źródło: Primum PR