"Rzeczpospolita" zapowiada uruchomienie w czwartek komercyjnego, ale bezpłatnego dla pacjentów serwisu www.cenazabiegu.pl. Jego współtwórczyni, Iwona Olszaniecka, powiedziała gazecie, że stworzono go, by dać chorym szansę porównania ile zapłacą za ten sam zabieg w różnych klinikach.
Na razie porównywane są głównie ceny w przychodniach i szpitalach niepublicznych. Co ciekawe nie wszystkie prywatne placówki chcą, by ceny ich usług porównywać. A to dlatego, że różnice w cenach zabiegów bywają ogromne - np. przy zabiegach okulistycznych sięgają nawet 800 zł, a ortopedycznych - kilku tysięcy złotych.
Fundacja Watch Health Care prowadzi z kolei portal www.korektorzdrowia.pl. Pacjenci mogą tu zgłaszać informacje jak długo czekali na zabieg. Są one weryfikowane i na ich podstawie powstaje ranking najbardziej uciążliwych kolejek w Polsce.
Jak podaje "Rz" kobieta chora na raka narządów rodnych musi czekać na zabieg, w ramach NFZ, półtora miesiąca. Albo zrobić go w tydzień, prywatnie, za prawie 3,5 tys. zł. Pacjent chory na cukrzycę i w wyniku jej powikłań tracący wzrok może czekać na zabieg okulistyczny trzy miesiące, albo trzy tygodnie: o ile zdecyduje się zapłacić średnio 6 tys. zł. (PAP)