Ankiety zbierane były przez dwa tygodnie czerwca w Świeciu i okolicznych gminach, za pośrednictwem internetu, podczas ulicznych sond oraz wśród pacjentów szpitalu.

Pytania dotyczyły oczekiwań wobec szpitala, lekarzy i pielęgniarek. Na pytanie - , „Jakiej zmiany oczekuje Pan/Pani od lekarza prowadzącego?” najwięcej ankietowanych (55 procent) wybierało odpowiedź: większej życzliwości. Następnie: wyrażania się w sposób zrozumiały dla pacjenta – 44 procent i uważniejszego słuchania pacjenta – 40 procent.

Kolejne pytanie dotyczyło zmian, jakich oczekują badani od personelu pielęgniarskiego. W tym  przypadku najczęściej wybieraną odpowiedzią było: więcej życzliwości - 46 procent., 34 procent. ankietowanych wskazało odpowiedź: szybszego reagowania na wezwanie pacjenta, a 32 procent oczekuje uważniejszego słuchania pacjenta.

Mieszkańcy zostali również zapytani o oczekiwane zmiany w szpitalu. Najczęściej wskazywali oni na możliwość dostępu do internetu, smaczniejsze posiłki i lepsze wyposażenie sal chorych.
W otwartym pytaniu ankietowani mogli również określić, jaki jest szpital ich marzeń. Najczęściej powtarzające się odpowiedzi dotyczyły dobrych relacji między pacjentami a personelem. Znaleźli się też tacy, którzy powoływali się na seriale telewizyjne, jako wzór do naśladowania.

Wyniki ankiet trafiły do pracowników szpitala, którzy wspólnie z zarządem będą pracowali nad zmianami w placówce. Celem tych działań jest zbliżanie się do oczekiwań mieszkańców i pacjentów. 

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy wiedzieli, że to ich szpital i będziemy się starali aby był on coraz lepszy. Wiele oczekiwań, które poznaliśmy wymaga od nas dużego zaangażowania - komentuje wyniki badania Tomasz Ławrynowicz, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.

Szpital w Świeciu to kolejna placówka z Grupy Nowy Szpital, która wdraża projekt „Twój najlepszy szpital”. Projekt ten jest także realizowany w Kostrzynie, Giżycku, Olkuszu i Wąbrzeźnie.
Grupa Nowy Szpital prowadzi 13 placówek w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim.
 

Komunikacja jest w Polsce słabym ogniwem systemu ochrony zdrowia, uważa profesor dr hab. Tomasz Goban-Klas, redaktor naukowy książki „Komunikowanie w ochronie zdrowia”, która zostanie opublikowana w sierpniu 2014 przez wydawnictwo Wolters Kluwer.

Książka będzie dostępna w Księgarni Profinfo.