Trwa oficjalna wizyta  ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego w Waszyngtonie. W jej trakcie, najprawdopodobniej dzisiaj, ma zostać podpisana umowa między ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim z sekretarzem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Alexem Azarem. Ma to być porozumienie o dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych i Polski w obszarze nauk biomedycznych.

- Podpisanie umowy politycznej na wysokim szczeblu jest ważne, jednak równie ważne jest jej przełożenie na praktyczną współpracę i konkretne projekty, realizowane wspólnie przez polskie i amerykańskie instytucje i organizacje – powiedział prof. Łukasz Szumowski. 

Wczoraj minister zdrowia spotkał się z kierownictwem Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health). Rozmowy dotyczyły możliwości wykorzystania amerykańskich doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, wprowadzania innowacji terapeutycznych i prowadzenia rejestrów medycznych.

Oprócz ministra zdrowia, w spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Jan Walewski, dyrektor Instytutu Onkologii, dyrektor Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Andrzej Górski z Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry.