- Zabieg polegał na wszczepieniu specjalnego balonu do tchawicy płodu. Powoduje on, że płuca płodu, uciśnięte w tego typu wadzie przez narządy, przemieszczone z jamy brzusznej do klatki piersiowej, mogą się rozwijać. Takie postępowanie zdecydowanie poprawia rokowanie dla dzieci, urodzonych z tą wadą. Bez leczenia prenatalnego śmiertelność jest bardzo wysoka – mówi prof. Mirosław Wielgoś.

32-letnia pacjentka jest w 29. tygodniu ciąży. Oboje - mama i dziecko -  czują się dobrze i lekarze przewidują, że dziecko urodzi się w dobrym stanie zdrowia, ze znacznie lepszym rokowaniem.
Przepuklina przeponowa jest bardzo poważną wadą wrodzoną. Już w okresie płodowym prowadzi do przedostawania się narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej, przy jednoczesnym niedorozwoju płuc.

Przepuklina przeponowa powoduje dużą śmiertelność u noworodków.
- Dotychczas pacjentki i ich nienarodzone dzieci zmuszone były wyjeżdżać za granicę na operacje, które finansował NFZ. Od dzisiaj jest w Polsce ośrodek, który będzie wykonywał tego typu zabieg – mówi prof. Wielgoś.

Pionierskiego zabiegu dokonał zespól w składzie: dr Przemysław Kosiński i prof. Mirosław Wielgoś, pod nadzorem prof. Jacques'a Jani z Brukseli.

Operacja była możliwa dzięki długoletniej współpracy i wymianie doświadczeń z Zespołem prof. Kyprosa Nikoleidesa z King's College w Londynie oraz z prof. Jacques’a Jani z Université Libre de Bruxelles.

To kolejny sukces lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 30 stycznia 2014 roku w Centrum na świat przyszły bliźniaki syjamskie: Jaś i Dawid, które następnie rozdzielili chirurdzy z uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Litewskiej.
 
Oprac. Magdalena Okoniewska
Źródło: WUM