7 kwietnia 2014 w auli Zespołu Szkół przy ul. T. Kościuszki, mieszkańcy Wschowy będą mieli okazję wysłuchać wykładu specjalisty nefrologii lek. Adriana Jędrzejewskiego. Natomiast 26 kwietnia od godz. 8.00 d0 18.00 w poradni nefrologicznej Nowego Szpitala we Wschowie będzie miała miejsce „Sobota dla nerek”. Wszyscy, którzy przyjdą tego dnia do poradni, będą mogli skorzystać z porady lekarza nefrologa. Pacjentom z grupy ryzyka zostaną wykonane badania laboratoryjne.

Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka ponad 4 mln Polaków. Jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest między innymi znaczące wydłużenie życia oraz współistniejący rozwój takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, u których w rodzinie występują choroby sercowo-naczyniowe czy poważne choroby nerek. Otyłość i palenie tytoniu to również czynniki, które zwiększają ryzyko choroby. Wszystko to prowadzi do konieczności rozwijania leczenia nerkozastępczego.

Szpital we Wschowie posiada 130 łóżek dla pacjentów. Prowadzi 4 oddziały i 10 poradni specjalistycznych. Poza tym w placówce funkcjonują 3 pracownie, dział rehabilitacji, zespoły ratownictwa medycznego i ZOL.

W szpitalu działa też stacja dializ z 10-cioma stanowiskami. Pacjenci dializowani są w komfortowych warunkach  - w sali dostępne są telewizory, jest również dostęp do internetu, posiłki. Pacjenci mają zapewniony transport na dializy do szpitala, a po dializie są odwożeni do domu. W szpitalu działa poradnia nefrologiczna. Wartość kontraktu placówki z NFZ na rok 2014 na dializoterapię wynosi 1 577 754 zł. Cały kontrakt szpitala z Funduszem na rok 2014 ma wartość 14,5 mln zł.

Placówka należy do Grupy Nowy Szpital, która obejmuje 13 placówek, działających w województwach:  lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim.