Jak powiedziała rzecznik USK we Wrocławiu Monika Kowalska, ministerialna zgoda oznacza, że transplantolodzy z tej placówki rozpoczęli przygotowania do pierwszej takiej operacji.

- Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie do niej dojdzie, ponieważ tego typu operacje nie są częste - dodała rzecznik.

Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. transplantacji dr Paweł Chudoba podkreślił, że USK jest trzecią placówką w Polsce, która podjęła się takiej operacji i będzie korzystać z doświadczenia chirurgów ze szpitala powiatowego w Trzebnicy.


Czytaj; Trzebnica: przeszczepili rękę żołnierzowi rannemu w Afganistanie >>>

- Zgodę na przeszczep ręki ma również ośrodek w Gliwicach. My chcemy współpracować z kolegami z Trzebnicy, gdyż oni mają największe doświadczenie w takich zabiegach - powiedział Chudoba.

USK współpracuje już z trzebnickim szpitalem na poziomie przewlekłej opieki nad pacjentami, którym wykonano transplantację kończyny. To właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym są oni profilaktycznie badani, hospitalizowani i otrzymują długotrwałą, dodatkową opiekę medyczną, jeśli zachodzi taka potrzeba.
 

Na całym świecie przeszczepiono ponad 40 kończyn górnych, z czego siedem w Szpitalu Powiatowym im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pierwszy przeszczep w Polsce odbył się w 1971 roku. Wykonał go zespół pod kierunkiem profesora Ryszarda Kocięby.(pap)