– Pierwszym w Polsce pacjentem, któremu wszczepiliśmy najnowszy model stymulatora poprawiającego kurczliwość serca, był 54-letni mężczyzna, który cierpiał na niewydolność serca i przewlekłą chorobę niedokrwienną serca. Był po zawale mięśnia sercowego i wszczepieniu tzw. kardiowertera-defibrylatora. Brak zadowalającej poprawy w przebiegu leczenia farmakologicznego oraz choroby współtowarzyszące sprawiły, że pacjent został zakwalifikowany do implantacji układu CCM – mówi dr Dariusz Jagielski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, członek Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Zabieg implantacji przebiegł prawidłowo, w tej chwili możemy powiedzieć, że pacjent czuje się dobrze. – dodaje dr Dariusz Jagielski.

Zabieg implantacji układu stymulującego CCM lekarze przeprowadzili w znieczuleniu miejscowym. Przez żyłę podobojczykową do serca pacjenta wprowadzono trzy cienkie przewody – elektrody. Jedną służącą do wykrywania czynności przedsionków, a dwie pozostałe – do wykrywania czynności komór i wysyłania impulsów elektrycznych. Elektrody komorowe zostały umiejscowione w przegrodzie międzykomorowej, czyli w ścianie dzielącej prawą i lewą komorę serca.

Następnie elektrody podłączono do generatora impulsów, który umieszczono pod skórą klatki piersiowej w okolicy poniżej prawego obojczyka i zaszyto ranę. 

– Pacjent przez jeden dzień przebywał na obserwacji w szpitalu, a następnie został wypisany do domu. O pełnej poprawie będzie można mówić w ciągu kilku tygodniu od zabiegu – mówi dr Dariusz Jagielski.

CCM, stymulacja poprawiająca kurczliwość mięśnia sercowego to innowacyjna metoda leczenia pacjentów chorych na przewlekłą niewydolność serca. Terapia ta sprawdza się najlepiej u pacjentów, u których wydajność pompowania serca nie spadła poniżej 25 procent.

 Metoda działania urządzenia opiera się na nowatorskiej koncepcji poprawiania kurczliwości serca. W tej technologii do serca za pomocą elektrod wysyłane są impulsy elektryczne, które zamiast powodować dodatkowy skurcz serca, zwiększają jego siłę, a tym samym wydajność pompowania krwi przez serce. Specjalne impulsy elektryczne są wysyłane przez wszczepione urządzenie w określonej fazie cyklu pracy serca, krótko po rozpoczęciu jego skurczu. Urządzenie wysyła impulsy elektryczne, które zwiększają wydajność pompowania krwi przez serce bez wpływu na jego rytm.

Po zabiegu wszczepienia układu CCM Optimizer Smart pacjent otrzymał małą, prostą w obsłudze ładowarkę. Lekarze przeszkolili pacjenta, jak przebiega proces ładowania i jak używać urządzenia. Bateria wymaga doładowania przeciętnie raz w tygodniu, a proces ten trwa około 40-60 minut.

Według danych przytoczonych w raporcie Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pt. „Niewydolność serca w Polsce – raport 2016”, na schorzenie to cierpi w Polsce od 600 000 do 700 000 osób, a wydatki związane z postępowaniem w tym schorzeniu pochłaniają około 1,73 mld złotych rocznie. 


Źródło: Primum PR