Wprowadzenie systemu kontroli ubezpieczonych znów opóźnione
\\

Znów mamy opóźnienie w budowie krajowego systemu weryfikacji ubezpieczeń zdrowotnych. To rozwiązanie miało być gotowe pierwszego września br. Już wiadomo, że nie będzie. Dziś obowiązujący termin to październik 2012 roku.

Krajowy system weryfikacji ubezpieczeń zdrowotnych ma zapewnić, że przychodnia lub szpital mogłyby sprawdzić po numerze PESEL przez Internet, czy pacjent jest ubezpieczony i może w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystać z wizyty u lekarza lub dostać lek refundowany. Już wiadomo, że nie ruszy on w przewidzianym pierwotnie terminie. Jednak nowy, październikowy termin na razie jest równie wirtualny, jak ten wrześniowy. Rządowy projekt utknął w Sejmowej Komisji Zdrowia i nie wygląda na to, by miał stempel „PILNE”. Do Sejmu wpłynął na początku czerwca br., a Komisja najprawdopodobniej zajmie się nim dopiero w drugim tygodniu lipca br.

Ale prawo to tylko jeden kłopot. Drugi to technologia. Trzeba połączyć bazy ZUS i NFZ, a to komplikują zmiany personalne w Funduszu. Jak mówi Minister Cyfryzacji Michał Boni, „brak szefa zawsze skutkuje zatrzymaniem niektórych działań”.

Jak ustaliła reporterka RMF FM, w ZUS zakończono już tworzenie odpowiednich baz danych. Teraz główny ciężar prac jest po stronie NFZ, a tam trwają na razie testy wewnętrzne. Zewnętrzne testy nowego systemu NFZ mają się zacząć w sierpniu br.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.rmf24.pl, stan z dnia 28 czerwca 2012 r.

\
Data publikacji: 28 czerwca 2012 r.