Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała, że zebrała podczas tegorocznego 23 Finału sumę 53.109.702,83 zł. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 11 stycznia 2015 roku. Jego celem była zbiórka środków na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godną opiekę medyczną seniorów.

Kwota zadeklarowana na zakończenie 23. Finału WOŚP wyniosła 36.228.912 zł. W formie środków pieniężnych Orkiestra otrzymała 52.504.364,27 z, w tym na orkiestrowych aukcjach zebrano 3.036.253,01 zł, natomiast w darach rzeczowych na rzecz WOŚP otrzymano sprzęt medyczny o wartości 605 338,56 zł.

Na kwotę zebraną podczas 23. Finału WOŚP składają się między innymi wpłaty do puszek kwestarskich 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP, wpłaty do skarbon stacjonarnych, darowizny indywidualne przekazane na rachunek bankowy, darowizny przekazane poprzez wpłaty kartami płatniczymi za pomocą terminali płatniczych oraz za pomocą formularza na stronie internetowej, środki zebrane w wyniku Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, środki przekazane poprzez charytatywne SMS-y, środki wpłacone poprzez formularz wpłaty na stronie wosp.org.pl, środki przekazane poprzez formularz wpłaty w serwisie Facebook Orkiestry, środki zebrane w wyniku akcji Wirtualne Serce WOŚP, środki zebrane przez serwis środki zebrane w wyniku akcji prowadzonych przez sponsorów WOŚP oraz środki przekazane na cele Finału przez sponsorów WOŚP.

Komunikat WOŚP podaje także, że koszty zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki 23. Finału WOŚP wyniosły 2.155.908,46 zł, co stanowi 4 procent zebranych środków. Na koszty te składają się między innymi wyprodukowanie samoprzylepnych serduszek WOŚP, materiały promocyjne i reklamowe, usługi przewozowe, kurierskie i telekomunikacyjne oraz usługi i wynagrodzenia osób dodatkowo zatrudnionych do współpracy ze sztabami i wolontariuszami w zakresie przeprowadzenia i rozliczenia ogólnopolskiej zbiórki.

Ze środków, które udało się zebrać podczas tegorocznego Finału WOŚP będzie wspierał oddziały klinik wyspecjalizowanych w  takich dziedzinach jak między innymi onkologia, kardiochirurgia, pulmonologia oraz reumatologia. „Wybierając tak szeroką dziedzinę medycyny pozostaniemy jednocześnie wierni idei, z jaką od 23 lat realizujemy nasze wsparcie dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Nie będziemy się więc koncentrowali na zaspokajaniu podstawowych potrzeb szpitali, na wyposażaniu ich w najbardziej elementarne urządzenia medyczne. W tym zakresie działać musi utrzymywany przez nasze państwo system. Misją Orkiestry jest skuteczne wsparcie tego systemu poprzez wytyczanie nowych metod diagnozy i leczenia, poprzez podnoszenie standardu opieki nad najmłodszymi pacjentami. W pełnieniu tej właśnie roli jesteśmy w pełni zdeterminowani. Fundacja WOŚP robi wszystko, aby dostępność do wczesnej diagnostyki była jak najszersza, a proces diagnostyczny jak najbardziej skuteczny” – czytamy w komunikacie na stronie Orkiestry.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.wosp.org.pl, stan z dnia 9 marca 2015 r.