Wodzisław Śląski: nowe Centrum Sercowo-Naczyniowe
\\

W Wodzisławiu Śląskim otwarto Centrum Sercowo-Naczyniowe, prowadzone przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Oddziały: kardiologiczny i chirurgii naczyniowej zaczną działać po uzyskaniu kontraktu z NFZ, na razie dostępne są tylko przychodnie: kardiologiczna i chirurgii naczyniowej.

Koszt inwestycji wyniósł 12 mln złotych. Dodatkowych 6,5–7 mln złotych trzeba będzie jeszcze wydać na zakup sprzętu i wyposażenia.

Pieniądze na ten cel mamy zarezerwowane w budżecie. Wszystkie wydatki na tę inwestycję pokryliśmy ze środków własnych informuje Jacenty Drópiewski, członek zarządu AHT ds. inwestycji.

Na razie placówka PAKS w Wodzisławiu Śląskim nie jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt. – Gdy tylko NFZ ogłosi konkurs na świadczenie usług z zakresu kardiologii i chirurgii naczyniowej, to wtedy w ciągu sześciu tygodni jesteśmy w stanie cały sprzęt i wyposażenie ściągnąć i zainstalować – zapewnia Jacenty Drópiewski.

Docelowo nowy ośrodek PAKS w Wodzisławiu Śląskim będzie dysponować 34 miejscami dla pacjentów. Placówka zostanie wyposażona w nowoczesny blok operacyjny składający się z dwóch sal. Pierwsza przewidziana jest do wykonywania zabiegów klasycznych chirurgii naczyniowej, a druga do zabiegów endowaskularnych. Dodatkowo placówka będzie dysponować 4 łóżkowym Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej oraz 6-łóżkowym Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Otwarcie kolejnego ośrodka PAKS w Wodzisławiu Śląskim jest elementem realizowanej konsekwentnie strategii, polegającej na oferowaniu chorym kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, blisko miejsca ich zamieszkania. Opieka nad pacjentem kardiologicznym w ośrodkach PAKS obejmuje, oprócz leczenia w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych, diagnostyki i poradnictwa, także rehabilitację w Uzdrowisku Ustroń.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to sieć ponad 30 wyspecjalizowanych oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. Założone w 2000 roku, z inicjatywy wybitnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, wchodzą w skład Grupy American Heart of Poland obejmującej swoim zasięgiem również jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie – Uzdrowisko Ustroń. Tylko w ubiegłym roku w ośrodkach PAKS leczono około 30 tysięcy chorych, w tym ponad 5 tysięcy osób z zawałem serca.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.klinikiserca.pl, stan z dnia 6 października 2014 r.

\
Data publikacji: 6 października 2014 r.