Zarząd województwa zatwierdził już koncepcję rozbudowy placówki, która będzie podstawą do przygotowania dokumentacji przetargowej. Realizacja inwestycji będzie przebiegać w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Rozpoczęcie prac planuje się na przełom 2017 i 2018 roku. 

Inwestycja zakłada gruntowną modernizację istniejących oddziałów wraz z dostosowaniem ich do obowiązujących standardów. Po wyburzeniu części budynków powstanie też nowe skrzydło szpitala, które połączy istniejące gmachy i zapewni komunikację między nimi bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. W wyniku przebudowy, rozbudowy i rewaloryzacji szpitala planowane jest uzyskanie około 35 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

- Szpital jest jak małe miasto, przez które przewija się dziennie kilkanaście tysięcy osób. Dlatego, myśląc o pacjentach, odwiedzających ich rodzinach oraz personelu medycznym, zaplanowaliśmy między innymi stworzenie przemyślanych i uporządkowanych ciągów komunikacyjnych – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Czytaj: Włocławek: położna, pełniąca dyżur po pijanemu, będzie zwolniona>>>

Serce szpitala będą stanowić zlokalizowane w nowym budynku izba przyjęć, SOR, oddział intensywnej terapii, blok operacyjny i oddziały zabiegowe, między innymi chirurgii ogólnej, naczyniowej czy dziecięcej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się też struktury odpowiedzialne za diagnostykę laboratoryjną.

W planach jest utworzenie nowych oddziałów szpitalnych: hematologii, chemioterapii, pediatrii, chirurgii naczyniowej i psychiatrii oraz kilku oddziałów rehabilitacji (ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej). Zakłada się także zacieśnienie współpracy z oddziałem włocławskim Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Celem jest szybsza diagnostyka, poprawa dostępności do radioterapii, a także osiągnięcie standardów leczenia skojarzonego nowotworów oraz utworzenie zaplecza szpitalnego dla pacjentów onkologicznych.

Rozbudowa i doposażenie włocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego już trwa. Do tej pory przeprowadzono kompleksową modernizację budynków dla oddziałów kardiologii i urologii, na oddziały i do pracowni specjalistycznych trafiły sprzęt i aparatura medyczna, powstał też nowy czterokondygnacyjny pawilon łóżkowy z lotniskiem dla śmigłowców. Obecnie trwa remont i rozbudowa budynku na potrzeby oddziału neurologii wraz z odcinkiem udarowym oraz oddziału okulistyki z 2-salowym blokiem operacyjnym.