Klinika "Przylądek Nadziei" zastąpi obecną siedzibę wrocławskiego szpitala onkologicznego dla dzieci, która mieści się w ponad 100-letnim budynku przy ul. Bujwida. Zostanie również włączona w struktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, działającego przy ul. Borowskiej.

Jak poinformowała w poniedziałek podczas otwarcia siedziby kierownik kliniki i senator prof. Alicja Chybicka, „Przylądek Nadziei” ma status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu.

„To oznacza, że będzie odpowiadał za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całym kraju. Będziemy przyjmować pacjentów z całej Polski, zresztą już to teraz robimy” - mówiła Chybicka.

Podkreśliła, że nowa siedziba kliniki jest jedną z najnowocześniejszych w Europie pod względem wyposażenia i możliwości leczenia.

„Nie chodzi jednak tylko o sam proces terapii. Na leczenie mają też wpływ warunki i samo otoczenie. W tej klinice wreszcie godne warunki będą mieli rodzice, którzy spędzają ze swoim dzieckiem całe miesiące. Jest kolorowo, wygodnie i przyjaźnie” - dodała Chybicka.

W ciągu roku z leczenia we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej korzysta około 2000 pacjentów. W klinice wykonuje się ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku przeprowadzanych u dzieci w Polsce.

W 2007 r. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową zainicjowała projekt budowy nowej siedziby. Od tego czasu przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę społeczną akcję zbierania funduszy na rzecz budowy "Przylądka Nadziei", dzięki której udało się zgromadzić pierwsze 10 mln zł.

Jak powiedział prezes społecznej rady fundacji Grzegorz Dzik, budowa w pierwszej wersji planu miała być sfinansowana z kredytów, ale potem udało się pozyskać pieniądze z funduszy unijnych, pozyskano sponsorów, ale najcenniejsze były także i te najdrobniejsze darowizny.

„Wokół fundacji udało się utworzyć chyba największy w Polsce ruch społeczny dotyczący służby zdrowia. Wystarczy nadmienić, że obecnie ponad 150 tys. osób wpłaca na jej konto swój jeden procent podatku” - mówił Dzik.

Ambasadorem akcji społecznej była m.in. znana dziennikarka Martyna Wojciechowska, która powiedziała podczas otwarcia, że „ marzeniem byłoby, gdyby klinika stała pusta i żadne dziecko nie musiało się w niej leczyć”.

„Tylko raz płakałam, gdy przyjechałam do starej kliniki i zobaczyłam, w jakich warunkach muszą leczyć się te dzielne dzieciaki, bo wejść na Mount Everest to pikuś w porównaniu z wygraną z rakiem. Potem powiedziałam sobie +dosyć płaczu – trzeba działać+. No i udało się” - mówiła Wojciechowska.

W nowym budynku jest 17 stanowisk transplantacyjnych oraz 76 łóżek stacjonarnych w salach jednoosobowych i dwuosobowych. Będzie działał również oddział dla pacjentów po przeszczepie. W każdej sali znajdują się również łóżka dla rodziców.

Jest też tzw. szpital dzienny z 10 łóżkami dla pacjentów, którzy do kliniki przyjeżdżają na zabiegi czy na chemioterapię.

W budynku są wydzielone również części hotelowe dla rodziców. Oprócz pomieszczeń medycznych znajdują się tam także świetlica, biblioteki i dwie sale szkolne.

Nowy budynek powstał tuż obok Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej i jest połączony z nim podziemnym korytarzem. Dzięki temu nowa klinika będzie mogła korzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego, pracowni obrazowania i laboratorium. Wjazd do nowego szpitala będzie od ul. Weigla, a drogę wybudował samorząd miasta.

W styczniu 2010 r. umowę o współpracy przy realizacji inwestycji fundacja podpisała z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, który przekazał grunt pod budynek. Budowa trwała ponad dwa lata. Z unijnych funduszy pozyskano 85 mln zł dotacji, a Ministerstwo Zdrowia przekazało 15 mln zł.(PAP)

ros/ mhr/