We wtorek w przyszłym tygodniu w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie odbędzie się kolejny warsztat dotyczący nowych obowiązków, jakie nakłada na niektóre szpitale ustawa o cyberbezpieczeństwie. Warsztat rozpocznie się o godz. 11. 

Przypomnijmy, że zgodnie z tą regulacją każdy szpital, który ma oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci powinien zostać zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. Aż dla 250 lecznic oznacza to nowe wydatki i obowiązki. Będą musiały m.in. stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty.

Informatyzacja i nowe zagrożenia 

Jednym z kluczowych kierunków rozwoju polskiego systemu ochrony zdrowia jest cyfryzacja. Od początku bieżącego roku placówki medyczne mają już ustawowy obowiązek prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną, od 8 stycznia 2020 r. recepty będą wystawiane co do zasady jedynie w postaci elektronicznej. W kolejnych latach zasadą ma się stać wystawianie także e-skierowań oraz innych dokumentów medycznych. Pacjenci mają też zapewniony dostęp do danych dotyczących udzielanych im świadczeń w ramach Internetowego Konta Pacjenta, a zakres usług dostępnych za jego pośrednictwem ma być stale powiększany.

- Przetwarzanie dużych ilości cyfrowych danych medycznych niesie szereg korzyści, ale wiąże się też z nowym typem zagrożeń - podkreśla Piotr Najbuk, senior associate w kancelarii DZP. - Cykl specjalistycznych warsztatów dotyczących cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych ma przybliżyć dyrektorom szpitali problematykę ochrony elektronicznych danych pacjentów oraz podpowiadać, jakie działania w praktyce warto podjąć, by minimalizować ryzyko.

Warsztat jest zorganizowany przez Polską Federacji Szpitali oraz kancelarię prawniczą DZP we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i partnerami prywatnymi.