Zgodnie z ustawą o cyberbezpieczeństwie każdy szpital, który ma oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci powinien zostać zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. Aż dla 250 lecznic oznacza to nowe wydatki i obowiązki. Będą musiały m.in. stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty, które mogą kosztować ok. 100 tysięcy złotych.

Zgodnie ze wstępnych szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, sektor ochrony zdrowia będzie objęty regulacjami ustawy w bardzo szerokim zakresie. Resort przewiduje, że ok. 250 podmiotów medycznych działających na terenie całego kraju może zostać uznanych za operatorów usług kluczowych.

 

Szpitale zapłacą za cyberbezpieczeństwo - czytaj tutaj>>

 

Jakie nowe obowiązki? 

Głównym celem warsztatu jest podniesienie świadomości dyrekcji podmiotów leczniczych wchodzących w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (jak również placówek niewchodzących wkład tego systemu) na temat wyzwań i obowiązków, w tym zwłaszcza cyber-ryzyk, związanych z prowadzeniem działalności w środowisku cyfrowym i wdrażaniem nowych rozwiązań z zakresu e-zdrowia. 

Jak podkreślają organizatorzy warsztat będzie w prosty i przejrzysty dla każdego uczestnika sposób. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu IT. Prezentować będzie kluczowe zagrożenia dla funkcjonowania sieci i systemów informatycznych wynikające z postępującego procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia, przybliżać wymogi prawne w tym zakresie oraz przedstawiać informacje mogące usprawnić skuteczne wdrożenie nowych obowiązków. 

Warsztaty mają ułatwić dyrekcji placówek ochronę przed zagrożeniami związanymi ze środowiskiem cyfrowym, w tym w odniesieniu do części podmiotów leczniczych, umożliwić jak najskuteczniejszą realizację obowiązków wynikających z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, a w związku z tym ograniczyć ryzyko nieprawidłowości działania placówek.

Jest to pierwszy z serii warsztatów poświęconych cyberbezpieczeństwu w ochronie zdrowia – planowane jest przeprowadzenie w najbliższych tygodniach kolejnych warsztatów w innych  częściach kraju. 

Partnerzy honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Samorząd Województwa Pomorskiego 
Partnerzy komercyjni: DELL, Usecrypt, Akademia IT GRC, IST, Cisco, Althea Polska. Warsztaty są bezpłatne.