W uroczystym otwarciu oddziału wzięli udział między innymi  prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, dyrektor Szpitala Wolskiego Robert Mazur, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, posłowie PO: Ligia Krajewska i Michał Szczerba, a także przedstawiciele służby zdrowia i dzielnicy Wola.

Nowy oddział Szpitala Wolskiego oddaje do dyspozycji pacjentów 12 sal dla chorych z łazienkami - dziesięć trzyosobowych, jedna jednoosobowa oraz jedna pięcioosobowa sala wzmożonego nadzoru wyposażona w system monitoringu medycznego.

Ponadto oddział jest wyposażony w pokoje zabiegowe i lekarskie, a także sale terapii zajęciowej i fizykoterapii oraz gabinet psychologa. Są to wszystkie miejsca niezbędne do kompleksowego leczenia osób starszych - zaznaczył Mazur.

Oddział powstał na terenie dawnej kuchni szpitalnej; cała inwestycja kosztowała prawie 4,5 mln zł, w tym 1 mln zł wyposażenie. 4,4 mln zł to środki przekazane z budżetu miasta, około 100 tys. zł szpital przekazał z własnych środków.

Czytaj: NIK: system opieki geriatrycznej wymaga organizacji>>>

Oddział został już odebrany przez Sanepid i zgłoszony do rejestru wojewody. Dyrektor szpitala powiedział, że "do pełni szczęścia" brakuje tylko kontraktu z NFZ.
- Czekamy na ogłoszenie konkursu przez NFZ, jeżeli fundusz ogłosi go jeszcze w tym miesiącu, to jest szansa, żeby ten kontrakt dostać już od listopada - powiedział dyrektor szpitala.

Mazur wyjaśnił, że rolą oddziału geriatrycznego będzie kompleksowe podejście do leczenia starszych pacjentów, tzn. diagnoza i dalsze ustalenie przebiegu leczenia.
- Wielu pacjentów ma garść leków przepisanych przez różnych specjalistów bez konsultacji ze sobą; być może leków wykluczających się; geriatria ma wyeliminować niepotrzebną farmakologię z leczenia pacjenta w podeszłym wieku - powiedział Mazur.

W latach 2007-2015 władze miasta przekazały Szpitalowi Wolskiemu blisko 67 mln zł na inwestycje - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Rada Warszawy na inwestycje w tym szpitalu w lata 2016-2020 zarezerwowała 118 mln zł.

Wojewoda mazowiecki zaznaczył, że nowy oddział w szpitalu na Woli jest jedynym oddziałem geriatrycznym w województwie mazowieckim, w którym 13 proent mieszkańców jest w wieku emerytalnym.
- Do dzisiaj nie mieliśmy ani jednego oddziału geriatrycznego w województwie, mamy dwa pododdziały, które nie mają statusu samodzielnego oddziału - powiedział Kozłowski. (pap)