Profilaktyczne badania przesiewowe USG to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Fundacja Ronalda McDonalda wykonuje je w ambulansie, który co roku podróżuje po Polsce, a w okresie letnim służy jako mobilna stacja krwiodawstwa. Do tej pory przebadano w ten sposób ponad pięćdziesiąt tysięcy dzieci. W najbliższym czasie fundacja zamierza uruchomić kolejny ambulans, aby dotrzeć do większej liczby małych pacjentów.

– Jako fundacja otrzymaliśmy pierwsi w Europie grant, który równał się z otrzymaniem ambulansu. To kilkaset tysięcy dolarów wartości. W moim osobistym przekonaniu otrzymaliśmy to dlatego, że my aplikując o to urządzenie, podaliśmy cele, które w Polsce miały priorytet w owym czasie, to spodobało się centrali światowej, która zaakceptowała nasz program – mówi profesor Adam Jelonek, prezes Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.

Jednym z prowadzonych przez fundację projektów jest zainicjowany w 2005 roku program „Nie nowotworom u dzieci”, umożliwiający wykonanie badań przesiewowych nawet przez mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistycznych placówek jest utrudniony.

– Te badania mają unikatowe znaczenie jako badania przesiewowe, ultrasonograficzne, które powinny być wykonywane u każdego dziecka i powtarzane kilkakrotnie. W Polsce jesteśmy pierwszą tego typu organizacją, która wykonuje te badania za darmo – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes profesor Jelonek.

W ramach programu „Nie nowotworom u dzieci” fundacja sfinansowała szkolenia z zakresu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych u najmłodszych, które objęły ponad 3 tysiące lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Drugim celem działalności fundacji jest poprawa warunków hospitalizowanych dzieci oraz ich rodzin. W 2009 roku ruszył program pokoi rodzinnych, w ramach którego we współpracujących z fundacją szpitalach wydzielono przestrzeń przeznaczoną dla rodziców małych pacjentów. Pierwszy taki pokój powstał w Klinice Rehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka w podwarszawskim Międzylesiu.

 [-DOKUMENT_HTML-]

– Obecność mamy i taty w czasie pobytu w szpitalu z całą pewnością jest dla dziecka najważniejsza. Proces leczenia przebiega dla dziecka w sposób znacznie bardziej przyjazny, naturalny, prosty, jeśli z boku ma ludzi, którzy cały czas je wspierają, jeśli ma najbliższych, jest otoczone naturalnym ciepłem, komfortem, poczuciem bezpieczeństwa – mówi Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.

Pokoje rodzinne wyposażone są w kuchnię, zaplecze socjalne i wygodną sypialnię. Dotychczas skorzystało z nich trzy tysiące rodziców w całej Polsce. Wyjątkową współpracę w tym zakresie Fundacja Ronalda McDonalda nawiązała ze Szpitalem Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – od 2015 roku organizacja wyposażyła 25 kuchni i 20 salonów pokoi rodzinnych.

Warszawski szpital to pierwsza placówka medyczna na świecie, w której oddział Fundacji Ronalda McDonalda realizuje projekt większy niż jeden pokój rodzinny.

– Mamy w szpitalu pięćset łóżek dla dzieci, a równocześnie pięćset łóżek dla dorosłych, u nas nikt nie śpi na podłodze, to idée fixe fundacji, rodzic ma być z dzieckiem w sposób naturalny, nie pod łóżkiem, nie na krześle, nie gdzieś z boku – mówi Katarzyna Nowakowska.

W 2015 roku fundacja otworzyła ponadto Dom Ronalda McDonalda w Krakowie zlokalizowany w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Wyposażony w dwadzieścia pokoi budynek przeznaczony jest dla rodziców spoza miasta, którzy przyjeżdżają do Krakowa na leczenie wraz z dzieckiem. Dotychczas skorzystało z niego ponad sześćset rodzin. Drugi tego typu dom powstanie w Warszawie przy Szpitalu Pediatrycznym WUM. Fundacja Ronalda McDonalda planuje także otwarcie kolejnych pokoi rodzinnych oraz kontynuację działalności edukacyjnej w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz potrzeb rodziców w związku z opieką nad chorym dzieckiem.

– Działalność fundacji to publikacje, współpraca z najlepszymi polskimi specjalistami i lekarzami. Fundacja również wydaje książki. Mamy szereg publikacji, które są bardzo przydatne dla rodziców i na pewno tę część wydawniczą i edukacyjną będziemy silnie rozwijali – mówi Krzysztof Kłapa, członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.

Fundacja Ronalda McDonalda powstała w 2002 roku z inicjatywy firmy McDonald's Polska. Stanowi ona część sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities działającej w sześćdziesięciu czterech krajach świata. Celem jej działania jest profilaktyka zdrowotna dzieci oraz wsparcie dla rodziny w czasie choroby jej najmłodszych członków.

Głównym darczyńcą fundacji w Polsce jest spółka McDonald’s Polska. Organizacja realizuje jednak swoje projekty także dzięki wsparciu ze strony firm, osób prywatnych, samorządów lokalnych oraz pomocy wolontariuszy.

Newseria