Warszawa: Meditrans przekazał karetki ukraińskiej służbie zdrowia
\\

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” z Warszawy przekazała ukraińskiej służbie zdrowia dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym. Karetki będą wspomagać pracę lekarzy i felczerów z Wojewódzkiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku.

Przekazanie karetek odbyło się podczas zakończenia szkolenia ukraińskich lekarzy i felczerów z regionu iwano-frankowskiego, które zorganizowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski podkreślił: „Ukraina potrzebuje dzisiaj naszego wsparcia i naszej obecności, potrzebuje naszego ducha. Poniekąd spłacamy też dług pomocy, która płynęła do nas z zachodu w latach 80-tych i podczas transformacji”. Zapewnił także, że planowane są inne formy wsparcia ukraińskiej służby zdrowia.

Jeszcze we wrześniu 2014 r. grupa polskich lekarzy wyjedzie do Iwano-Frankowska, aby uczyć obywateli udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy mają wziąć udział w pierwszej polsko-ukraińskiej konferencji naukowej na temat ratownictwa medycznego. Jesienią Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego zamierza zorganizować w Krakowie szkolenie i staż dla dyspozytorów pogotowia z Ukrainy. W przygotowaniu są także – we współpracy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej – szkolenia dla 80 psychologów i psychoterapeutów wspierających ratowników medycznych.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 15 września 2014 r.

\
Data publikacji: 15 września 2014 r.