Termin, którym placówki POZ mogą aneksować umowy z NFZ, upływa o północy ze środy na czwartek (31 grudnia 2014/1 stycznia 2015). Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, do godz. 21 umowy podpisało 149 z 280 świadczeniodawców w regionie. Lekarze rodzinni z placówek POZ, które nie przedłużą umów, nie będą mogli otworzyć swoich gabinetów po 1 stycznia 2015.

Ostateczna lista czynnych przychodni będzie znana w czwartek 1 stycznia 2015, bo wciąż spływają umowy podpisane przez kolejne placówki. Aktualny wykaz poradni, które podpisały aneksy na 2015 rok, można znaleźć na stronie internetowej oddziału NFZ. Fundusz uruchomi też całodobową infolinię dla pacjentów.

Pacjentów z przychodni, które będą zamknięte, mają przyjmować szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, a także punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Rzeczniczka NFZ zapewniła, że wszystkie takie placówki w regionie podpisały umowy na świadczenie usług w zastępstwie lekarza pierwszego kontaktu.

W ocenie resortu zdrowia w całym kraju umowy podpisało trzy czwarte poradni lekarzy rodzinnych. Warmińsko-mazurskie należy do województw, w których procent takich placówek jest najniższy, bo umowy podpisała niewiele ponad połowa poradni.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: umowy na 2015 rok podpisało 74 procent lekarzy POZ >>>

Zdaniem prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Mirony Flisikowskiej-Wilczek, decyzja o niepodpisaniu umów świadczy o determinacji i solidarności lekarzy, którzy uznali, że wiele warunków proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia jest nie do przyjęcia.

Dlatego - jak mówiła Flisikowska-Wilczek - wojewódzki oddział KLRwP rekomendował swoim członkom niepodpisywanie tych umów. Podobnym ustaleniem zakończyło się wtorkowe spotkanie regionalnych struktur tego towarzystwa z lekarzami skupionymi w Porozumieniu Zielonogórskim.

 

- Dla lekarzy rodzinnych była to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie musieliśmy podejmować, bo jesteśmy zaprzyjaźnieni ze swoimi pacjentami. Dla nas to nie są jakieś anonimowe osoby, których nazwiska nic nie mówią - powiedziała. (pap)

Informacje o podpisywaniu umów na usługi POZ w poszczególnych województwach można znaleźć tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl